Przejdź do głównej treści


Nowoczesny sposób na ochronę środowiska – recykling po lupą

recykling12

 

Dbanie o środowisko z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, zarówno wśród młodzieży szkolnej, jak i znacznie starszych od nich osób. Recykling staje się nie tylko jednorazowym działaniem z okazji dnia Sprzątania Świata, ale też zaplanowanymi i świadomymi poczynaniami na co dzień.

W wielu domach i firmach pojawiają się nowe kontenery na poszczególne typy odpadów, a w szkołach i przedszkolach – dodatkowo organizowane są spotkania, które mają na celu przekazanie dzieciom jak najwięcej informacji i zachęcenie ich do podejmowania pierwszych działań w trosce o otaczające środowisko.

 

Jakie zalety niesie recykling?

Każda działalność związana z ochroną naturalnego środowiska jest niezwykle cenna nie tylko dla niego samego, ale także dla osób, które w nim funkcjonują. Recykling to nic innego jak utylizacja odpadów, której celem jest zmniejszenie ilości śmieci, niepotrzebnie gromadzonych na wysypiskach oraz ograniczenie zużycia najczęściej wykorzystywanych surowców. Działania te zakładają także jak najlepsze wykorzystanie dostępnych surowców. Do przetworzenia i ponownego wykorzystania nadają się przede wszystkim szkło, makulatura i plastik. Utylizacja odpadów w dłuższej perspektywie czasu może przyczynić się do zmniejszenia ilości niebezpiecznych substancji przenikających do gleby, powietrza i wód gruntowych. Co więcej, dzięki przetwarzaniu odpadów na większą skalę zmniejszy się powierzchnia wysypisk, a tereny, które one obecnie zajmują będą mogły zostać przeznaczone pod budowę mieszkań, parków lub placów zabaw dla dzieci.

 

Recykling w Polsce

Wiele państw na całym świecie docenia sam cel recyklingu oraz zachęca do podejmowania działań międzynarodowe korporacje oraz pojedynczych mieszkańców. Nawet pozornie niewielkie kroki, zwłaszcza te podejmowanie systematycznie i przez dłuższy czas, mogą mieć duże znaczenie dla otaczającej nas przyrody. W Polsce ten problem poruszany i nagłaśniany jest zaledwie od kilku lat, ale już w tej chwili nasze państwo nieustannie dąży do tego, aby znaleźć się w światowej czołówce. Świadczy o tym coraz większa liczna firm zajmujących się skupowaniem - http://www.sawo-recykling.pl/, składowaniem i przetwarzaniem surowców, a także bardzo duże zainteresowanie materiałami pochodzącymi z recyklingu ze strony przedsiębiorstw produkcyjnych. Sukcesywnie zwiększa się także świadomość nie tylko firm i instytucji, ale także rodzin prowadzących własne gospodarstwa domowe. Dla nich recykling to przede wszystkim segregowanie odpadów i przekazywanie ich odpowiednim podmiotom.

Nie od dziś wiadomo, że środowisko naturalne potrzebuje naszej pomocy. Nie trzeba jednak podejmować działań na ogromną skalę, aby przyczynić się do poprawy jego jakości. Wystarczy bowiem wiedza oraz chęć zmiany dotychczasowych nawyków, abyśmy już za jakiś czas zaczęli dostrzegać pierwsze korzyści płynące z podjętych działań.

 

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.