Skip to main content

Nowoczesny sposób na ochronę środowiska – recykling po lupą

recykling12

 

Dbanie o środowisko z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, zarówno wśród młodzieży szkolnej, jak i znacznie starszych od nich osób. Recykling staje się nie tylko jednorazowym działaniem z okazji dnia Sprzątania Świata, ale też zaplanowanymi i świadomymi poczynaniami na co dzień.

W wielu domach i firmach pojawiają się nowe kontenery na poszczególne typy odpadów, a w szkołach i przedszkolach – dodatkowo organizowane są spotkania, które mają na celu przekazanie dzieciom jak najwięcej informacji i zachęcenie ich do podejmowania pierwszych działań w trosce o otaczające środowisko.

 

Jakie zalety niesie recykling?

Każda działalność związana z ochroną naturalnego środowiska jest niezwykle cenna nie tylko dla niego samego, ale także dla osób, które w nim funkcjonują. Recykling to nic innego jak utylizacja odpadów, której celem jest zmniejszenie ilości śmieci, niepotrzebnie gromadzonych na wysypiskach oraz ograniczenie zużycia najczęściej wykorzystywanych surowców. Działania te zakładają także jak najlepsze wykorzystanie dostępnych surowców. Do przetworzenia i ponownego wykorzystania nadają się przede wszystkim szkło, makulatura i plastik. Utylizacja odpadów w dłuższej perspektywie czasu może przyczynić się do zmniejszenia ilości niebezpiecznych substancji przenikających do gleby, powietrza i wód gruntowych. Co więcej, dzięki przetwarzaniu odpadów na większą skalę zmniejszy się powierzchnia wysypisk, a tereny, które one obecnie zajmują będą mogły zostać przeznaczone pod budowę mieszkań, parków lub placów zabaw dla dzieci.

 

Recykling w Polsce

Wiele państw na całym świecie docenia sam cel recyklingu oraz zachęca do podejmowania działań międzynarodowe korporacje oraz pojedynczych mieszkańców. Nawet pozornie niewielkie kroki, zwłaszcza te podejmowanie systematycznie i przez dłuższy czas, mogą mieć duże znaczenie dla otaczającej nas przyrody. W Polsce ten problem poruszany i nagłaśniany jest zaledwie od kilku lat, ale już w tej chwili nasze państwo nieustannie dąży do tego, aby znaleźć się w światowej czołówce. Świadczy o tym coraz większa liczna firm zajmujących się skupowaniem - http://www.sawo-recykling.pl/, składowaniem i przetwarzaniem surowców, a także bardzo duże zainteresowanie materiałami pochodzącymi z recyklingu ze strony przedsiębiorstw produkcyjnych. Sukcesywnie zwiększa się także świadomość nie tylko firm i instytucji, ale także rodzin prowadzących własne gospodarstwa domowe. Dla nich recykling to przede wszystkim segregowanie odpadów i przekazywanie ich odpowiednim podmiotom.

Nie od dziś wiadomo, że środowisko naturalne potrzebuje naszej pomocy. Nie trzeba jednak podejmować działań na ogromną skalę, aby przyczynić się do poprawy jego jakości. Wystarczy bowiem wiedza oraz chęć zmiany dotychczasowych nawyków, abyśmy już za jakiś czas zaczęli dostrzegać pierwsze korzyści płynące z podjętych działań.

 

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.