Skip to main content

Żubr na gościnnych występach

| MP | ECO newsy

Żubr na gościnnych występach

W minionym tygodniu w okolicach Obornik gościliśmy niecodziennego podróżnika –ŻUBRA. Była to zapewne pierwsza tego typu wizyta tego gatunku w naszych okolicach od wielu stuleci.

Zapewne przed wieloma wiekami żubry występowały na naszym terenie, jednak rozwój cywilizacji wpłynął na jego wyniszczenie mimo prowadzonej ochrony. Według naukowców z SGGW w Warszawie w Polsce już od XI wieku żubry występowały jedynie w większych kompleksach leśnych i były już od tego czasu pod ochroną jako zwierzyna królewska.

Niestety populacja tego pięknego zwierzęcia systematycznie malała, gatunek ten praktycznie wymarł, o jego przetrwaniu zaważyła hodowla zagrodowa. Ogromne zasługi w stopniowej odbudowie istnienia tego gatunku ma Polska.

Ale… wracamy do naszego turysty, 3-letni pan żubr przywędrował do nas od strony Uchorowa, jakimś cudem przewędrował przez tory oraz DK-11. W  okolicy Bogdanowa był widziany w czwartek minionego tygodnia. Dalej żubr powędrował terenami leśnymi prawdopodobnie niedaleko Sycyna i opuścił gościnne progi gminy Oborniki.

Jak dowiadujemy się z profilu społecznościowego Nadleśnictwa Oborniki, żubra spotkano jeszcze w okolicy miejscowości Obrzycko, gdzie udało mu się zrobić małą sesję fotograficzną. W obecnej chwili nasz turysta przeprawił się już przez Wartę i jest gdzieś w Puszczy Noteckiej.

 

 

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.