Przejdź do głównej treści


Wełna - rzeka pełna śmieci

| MP | ECO newsy

Wełna - rzeka pełna śmieci

Rzeka Wełna przyciąga wielu amatorów kajakarstwa, niestety wielu z nich jest po prostu zwykłymi śmieciarzami i ludźmi pozbawionymi elementarnej kultury.

Wiele osób spływ kajakowy traktuje po prostu jako doskonałą okazję do „napicia się”,  bardzo przykry jest widok gdy do Jaracza dopływa kolejna partia kajaków i „turyści” po prostu nie są już praktycznie w stanie wysiąść z kajaka.

Oaza ciszy i piękna  zamienia się w gwarną arterię gdzie co kilka metrów widać pozostałości po pijaństwie na kajaku. Czarę goryczy przechyla wielkie śmietnisko zlokalizowane 5 kilometrów przed Jaraczem. W tym miejscu mamy na rzece jedyną w tej chwili przeszkodę na odcinku Rogoźno – Jaracz, wymagającą przeniesienia kajaka. Na przeszkodzie tej zatrzymują się wszystkie śmieci. Być może część z troski o nie zaśmiecanie rzeki zaczęła wyrzucać je na brzeg, być może inni widząc kupę śmieci, dokładają do niej.

Zbliża się koniec sezonu, mamy nadzieję, że firmy  zajmujące się organizacją spływów po Wełnie oczyszczą ją z bezmyślnie wyrzuconych opakowań. A zdawałoby się, że zabranie ze sobą swoich śmieci jest takie proste.

Za taki stan rzeczy w pierwszej kolejności odpowiedzialni są wszyscy  „turyści” pływający Wełną, jednak nie bez winy pozostają również organizatorzy czy firmy wynajmujące kajaki, które powinny stanowczo informować swoich klientów o tym co mają zrobić z śmieciami.

Dobrze w tym miejscu przypomnieć lansowane przez stowarzyszenie NW-Włóczykije hasło:  „Dorośli i dzieci zabierają swoje śmieci”.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.