Przymrozki późne = straty
W związku z wystąpieniem kulka dni temu przymrozków Prezes Wielkopolskiej Izby Rolnej wydał komunikat dla rolników. Komunikat został przesłany również do Wojewody Wielkopolskiego. Prezes Izby Rolniczej Pan Piotr Walkowiak apeluje do rolników o lustrację swoich pół i plantacji pod kontem ewentualnych strat. Straty powstały w uprawach:
1) drzewa owocowe, w tym jabłoń, wiśnia, czereśnia oraz wczesne śliwy,
2) truskawki i porzeczki,
3) ziemniaki wczesne podkiełkowane,
4) kukurydza na ziarno wcześnie wysiana,
5) rzepak ozimy,
6) burak cukrowy po wschodach,
7) zboża jare, głównie jęczmień,
8) zaobserwowano również straty w uprawach warzywniczych, np. rozsady selera.
Prezes WIR apeluje o zgłaszanie strat do ubezpieczycieli, zastrzegając iż w wypadku powstania konieczności przesiania pola inna rośliną niż zgłoszona we wniosku należy do 31 maja wnieść odpowiednią zmianę we wniosku.
Prezes WIR apeluje również do władz samorządowych o uruchomienie szacowania strat przez gminne komisje klęskowe. Straty producentów rolnych mogą okazać się Doś znaczne, przymrozki sięgały do -9 stopni, co dla wielu roślin mogło być czynnikiem śmiertelnym.
Straty widoczne są praktycznie we wszystkich ogrodach, parkach i lasach. Szczególnie ucierpiały rośliny wypuszczające młode liście oraz kwitnące w tym czasie. W lasach najbardziej ucierpiały dęby, których owocowanie w tym roku jest mało prawdopodobne. Zamierające pączki i młode liście oznaczają również istotne zahamowanie przyrostów, co jest bardzo niebezpieczne dla wielu upraw leśnych. Obecnie występujące wysokie temperatury nie ułatwiają roślinom zregenerować straty.
red. MP