Skip to main content

Zrywanie konwalii jest w złym guście!

| MP | ECO newsy

Zrywanie konwalii jest w złym guście!

Przemysłowy zbiór stał się główna przyczyną wprowadzenia ochrony konwalii majowej. Obecnie większym zagrożeniem jest bezmyślny zbiór do “wazonika”.

Połowa maja i jak przystało na ta porę roku w lasach rozkwitła konwalia majowa. Według legendy konwalia majowa powstała z łez Ewy wygnanej z raju, a jej ludowa nazwa to lanuszka. Te piękne leśne kwiatki dawniej traktowano jako znak pomyślności, szczęścia i młodości.

Być może z tego powodu wiele osób chcąc sobie poprawić samopoczucie zrywa, czasami nawet łanowo je w naszych lasach. Przykrym widokiem jest gdy widzi się osoby dorosłe wychodzące z lasu, gdzie pani idzie z bukietem pięknych konwalii, które zapewne z rycerskim poświęceniem zerwał jej partner, a tym samym zniszczył łany konwalii i złamał prawo. Zrywanie konwalii majowej jest po prostu w złym guście!

Konwalia majowa jak większość roślin leczniczych jest objęta częściową ochrona prawną a co za tym idzie jej zbiór, nabywanie i oferowanie do sprzedaży bez zgody wojewody jest działaniem nielegalnym i podlega karze aresztu lub grzywny. Te przepisy łatwo złamać, ponieważ aby nałożyć karę trzeba jednoznacznie udowodnić, gdzie nastąpił zbiór. Dlatego apelujemy do Pań, aby nie przyjmowały od swoich adoratorów takich dowodów uwielbienia.

Dodatkowo dobrze pamiętać, że konwalia należy do roślin trujących, trująca jest również woda, w której zostawimy konawalię.

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.