Przejdź do głównej treści


Zrywanie konwalii jest w złym guście!

| MP | ECO newsy

Zrywanie konwalii jest w złym guście!

Przemysłowy zbiór stał się główna przyczyną wprowadzenia ochrony konwalii majowej. Obecnie większym zagrożeniem jest bezmyślny zbiór do “wazonika”.

Połowa maja i jak przystało na ta porę roku w lasach rozkwitła konwalia majowa. Według legendy konwalia majowa powstała z łez Ewy wygnanej z raju, a jej ludowa nazwa to lanuszka. Te piękne leśne kwiatki dawniej traktowano jako znak pomyślności, szczęścia i młodości.

Być może z tego powodu wiele osób chcąc sobie poprawić samopoczucie zrywa, czasami nawet łanowo je w naszych lasach. Przykrym widokiem jest gdy widzi się osoby dorosłe wychodzące z lasu, gdzie pani idzie z bukietem pięknych konwalii, które zapewne z rycerskim poświęceniem zerwał jej partner, a tym samym zniszczył łany konwalii i złamał prawo. Zrywanie konwalii majowej jest po prostu w złym guście!

Konwalia majowa jak większość roślin leczniczych jest objęta częściową ochrona prawną a co za tym idzie jej zbiór, nabywanie i oferowanie do sprzedaży bez zgody wojewody jest działaniem nielegalnym i podlega karze aresztu lub grzywny. Te przepisy łatwo złamać, ponieważ aby nałożyć karę trzeba jednoznacznie udowodnić, gdzie nastąpił zbiór. Dlatego apelujemy do Pań, aby nie przyjmowały od swoich adoratorów takich dowodów uwielbienia.

Dodatkowo dobrze pamiętać, że konwalia należy do roślin trujących, trująca jest również woda, w której zostawimy konawalię.

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.