Skip to main content

Czy można legalnie palić liście?

| ECO newsy

Czy można legalnie palić liście?Jutro wiele osób zachęconych wiosenną pogodą rozpocznie wiosenne porządki w swoich ogrodach i na działkach. Zgrabiane na kupki odpady, liście, gałęzie najzwyczajniej w świecie są palone. Czy jest to zgodne z prawem?

Wszystkie gminy Powiatu Obornickiego prowadzą selektywną zbiórkę odpadów co wiąże się z zakazem palenia liści, traw i innych odpadów zielonych. Jako społeczeństwo z definicji nieprzestrzegany tych przepisów uważając je za głupie i mało życiowe. Takie podejście stawia nas jednak w szarym końcu społeczeństw europejskich w zakresie poszanowania prawa.

Ustawa o odpadach, mówi , że "Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów”. Powyższy zapis jest bardzo często formułowany jako bezwarunkowa zgoda na palenie liści na własnej posesji. Nie wolno nam powodować przy tym nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Wszystkie trzy gminy prowadzą selektywną zbiórkę odpadów.

Problem palenia śmieci, wypalani traw podciągane jest najczęściej pod artykuł 54. kodeksu wykroczeń: „Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Paląc śmieci pomyśl o sąsiadach, bo im przysługuje szczególne prawo przed immisjami, czyli smrodem i dymem z ogniska. Mogą też zażądać zaprzestania takich działań, a także usunięcia już zgromadzonych odpadów. Jeśli dym przedostanie się na ulicę w takiej ilości, że ogranicza widoczność kierowcom i zagraża bezpieczeństwu, to można spodziewać się jeszcze szybszej reakcji policji.

Tyle jeżeli chodzi o przepisy – pozostaje jeszcze zdrowy rozsądek i zwykły szacunek do przyrody, sąsiadów. Brak wyobraźni potęgowany cichym społecznym przyzwoleniem powoli na szczęście odchodzi do lamusa, coraz więcej osób reaguje widząc palące się kupki śmieci.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.