Skip to main content

Czy można legalnie palić liście?

| ECO newsy

Czy można legalnie palić liście?Jutro wiele osób zachęconych wiosenną pogodą rozpocznie wiosenne porządki w swoich ogrodach i na działkach. Zgrabiane na kupki odpady, liście, gałęzie najzwyczajniej w świecie są palone. Czy jest to zgodne z prawem?

Wszystkie gminy Powiatu Obornickiego prowadzą selektywną zbiórkę odpadów co wiąże się z zakazem palenia liści, traw i innych odpadów zielonych. Jako społeczeństwo z definicji nieprzestrzegany tych przepisów uważając je za głupie i mało życiowe. Takie podejście stawia nas jednak w szarym końcu społeczeństw europejskich w zakresie poszanowania prawa.

Ustawa o odpadach, mówi , że "Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów”. Powyższy zapis jest bardzo często formułowany jako bezwarunkowa zgoda na palenie liści na własnej posesji. Nie wolno nam powodować przy tym nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Wszystkie trzy gminy prowadzą selektywną zbiórkę odpadów.

Problem palenia śmieci, wypalani traw podciągane jest najczęściej pod artykuł 54. kodeksu wykroczeń: „Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Paląc śmieci pomyśl o sąsiadach, bo im przysługuje szczególne prawo przed immisjami, czyli smrodem i dymem z ogniska. Mogą też zażądać zaprzestania takich działań, a także usunięcia już zgromadzonych odpadów. Jeśli dym przedostanie się na ulicę w takiej ilości, że ogranicza widoczność kierowcom i zagraża bezpieczeństwu, to można spodziewać się jeszcze szybszej reakcji policji.

Tyle jeżeli chodzi o przepisy – pozostaje jeszcze zdrowy rozsądek i zwykły szacunek do przyrody, sąsiadów. Brak wyobraźni potęgowany cichym społecznym przyzwoleniem powoli na szczęście odchodzi do lamusa, coraz więcej osób reaguje widząc palące się kupki śmieci.

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej 

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!