Skip to main content

Kultura śmiecenia

| MP | ECO newsy

Obserwując otaczające nas lasy, przydrożne rowy, zaułki można dojść do wniosku, że w dobrym tonie jest obecnie zostawić zawsze i wszędzie po sobie jakiś znak, znak w postaci papierka czy butelki. Zwyczaj ten mocno ugruntował się w głowach dużej części naszego społeczeństwa. Osoby które posiadają inną wrażliwość estetyczną są już raczej w mniejszości. Śmiecenie stało się już nałogiem.

Czy kogokolwiek razi tak duża liczba śmieci w naszym otoczeniu? Zaczynam obawiać, że osoby, którym to przeszkadza są w mniejszości, ba to, że ktoś nie zostawi po sobie śmieci już chyba jest w złym tonie.

Kogo obarczyć winą za taki stan rzeczy?
Służby porządkowe, bo nie postawili śmietnika? Tak pewnie powie wiele osób: “winny jest ten, który w środku lasu nie postawił śmietnika i trzeba go ukarać zostawiając po sobie śmieci”. A jak już są śmietniki to dlaczego tak daleko od tego miejsca w którym akurat chce pozbyć się butelki.

A co na to nowa ustawa śmieciowa?
Nawet najlepsze prawo nic nie zmieni, chyba, że prawo wprowadzający nadzór wręcz policyjny i kary. Ale czy o to chodzi, aby na każdym kroku tworzyć jakiś przepis, ustawiać monitoring. Gdzie podział się zwykły ludzki rozsądek?

dzikie wysypiska śmieci i bezmyślnie wyrzucone śmieci (okolice cieplika Oborniki, Rudki)


Śmiecenie nową kulturą?
Postuluję odstąpić od jakichkolwiek regulacji, przecież jak widać społeczeństwu porządek nie jest potrzebny. Wywóz ponadgabarytowych śmieci kosztuje, wywóz opon, wywóz gruzy i odpadów po budowie czy remoncie kosztuje. Po co za to płacić, przecież łatwiej wywieźć to do lasu.

Zgadzasz się z tym?
Na tego typu postepowanie jest po prostu społeczna akceptacja. Po cichu zgadzamy się na zaśmiecanie otoczenia, ale pytani wprost oczywiście zaprzeczamy.

Ktoś jednak sprząta, ale ...
Jedni sprzątają drudzy śmiecą, na krótkim odcinku drogi w Rożnowie zebrano całkiem pokaźny urobek. Same butelki i opakowania, szkoda, że nikt teraz tych śmieci nie chce wywieźć. Śmieci leżą już w tym miejscu od ponad tygodnia.
Rocznie z naszych lasów wywozi się tony śmieci. Do standardowo zostawianych butelek, papierów dochodzą wszelkie śmieci przemysłowe, budowlane. Coraz więcej śmieci przybywa na Wełnie i Flincie, te pojawiają się dzięki kajakarzom.

 

to efekt robienia porządku na krótkim odcinku wzdłuż drogi gminnej prowadzącej przez las w Rożnowie
 

Róbcie dużo zdjęć!
Róbcie zdjęcia tych miejsc w których jeszcze nie ma żadnych śmieci, po to aby chociaż pozostało po nich wspomnienie na zdjęciach.

Nie zgadzam się na to!
Nie zgadzasz się na zaśmiecanie naszego otoczenia? Reaguj! Nie zostawiaj po sobie śmieci w miejscu publicznym, lesie, weź je ze sobą lub poszukaj śmietnika. Planując remont czy budowę od razu do kosztorysu wlicz koszt wywozu śmieci! To nie jest takie trudne, może uda nam się nie ugrząźć w kupie śmieci.

Zachęcamy do przesyłania na adres redakcji zdjęć i sygnałów związanych z zaśmiecaniem lasów, pół, rowów. Informacje te będziemy publikować i przekazywać odpowiednim służbom.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.