Przejdź do głównej treści


Godzina bez światła dla ziemi o 20:30

| ECO newsy

Godzina bez światła dla ziemi o 20:30Zgaś światło, włącz się do zmian podczas Godziny dla Ziemi WWF. Pokaż, że los naszej planety nie jest Ci obojętny!

Dzisiaj o godzinie 20:30 zgasną w wielu miejscach światła. Ten symboliczny ruch nie jest aktem wprowadzania drastycznych oszczędności, nie wpływa również w istotny sposób na obniżenie kosztu eksploatacji.

Uczestnictwo w akcji ma na celu przypomnienie o tym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za otaczające środowisko naturalne. Dbałość o nie powinna rozpocząć się już w naszych domach w codziennym życiu.

Postępowanie wymuszające oszczędzanie energii, wody dla wielu osób wydaje się ogromnym wyzwaniem, zapewniam nie jest to trudne. Wystarczy odłączać ładowarki, oświetlać tylko pomieszczenia w których przebywamy, odłączać urządzenia na tzw. czuwaniu. Kolejną czynnością jest oszczędność wody i zwracanie uwagi na niepotrzebnie nadmierne produkowanie śmieci.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na częste palenie śmieci, w trakcie którego do otaczającego nas bezpośrednio powietrza przedostaje się się bardzo dużo trujących gazów, w tym wypadku trujemy się sami.

W naszym powiecie jak zwykle nie zgłoszono żadnego budynku, podpowiadamy więc naszym włodarzom na przyszły rok, warto wsiąść przykład z Szamotuł i Murowanej Gośliny.

Lista obiektów która zgaśnie dostępna jest na stronie akcji -> http://www.godzinadlaziemi.pl/mapa.html

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.