Dodatkowy rok dla firm na dostosowanie się do przepisów EUDR
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.
Przeprowadzono wyliczenia w oparciu, o które uważa się, że konsumpcja w UE stanowi około 10% globalnego wylesiania. Głównie chodzi o olej palmowy i soje, tworzenie upraw pod te rośliny odpowiadają za ponad dwie trzecie tego zjawiska.
Według unijnych urzędników rozporządzenie UE w sprawie wylesiania ma na celu walkę ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej poprzez zapobieganie wylesianiu związanemu z konsumpcją w UE produktów pochodzących z hodowli bydła oraz upraw kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna, gumy, węgla drzewnego, a także papieru drukowanego.
Należy pamiętać, że nie chodzi o wylesienia w Europie!!! Największe wylesienia występują w krajach Ameryki Południowej. Wylesienia, czyli wycinki mające na celu trwałe wycięcie lasu i przeznaczenie gruntu pod inne uprawy czy niezapewnienie warunków do odnowienia się lasu. W Polsce te określenia nagminnie nadinterpretowuje się, przez co wprowadza się w ten sposób opinię publiczną w błąd. Gospodarka leśna w Polsce oparta jest o mocne filary w zrównoważonej gospodarce i zapewnieniu trwałości istnienia lasu.
Komisja Europejska zaproponowała przesunięcie daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia w sprawie wylesiania o rok. Europejscy urzędnicy w końcu zrozumieli, że obawy zgłaszane przez państwa członkowskie UE, kraje spoza UE, handlowców i operatorów, że nie będą w stanie w pełni przestrzegać przepisów, jeśli będą one stosowane od końca 2024 roku. Wiele środowisk kwestionuje w całości proponowane rozwiązania. Komisja Europejska nie chce odstąpić od wdrożenia regulacji, zaproponowała jedynie przesunięcie w czasie wdrożenia stosowania przepisów.
W ocenie KE firmy będą miały dodatkowy rok na dostosowanie się do nowych przepisów UE, które mają zapobiegać wylesianiu, zakazując sprzedaży w UE produktów pochodzących z wylesionych gruntów. Parlament przyjął tymczasowe porozumienie polityczne z Radą w sprawie odroczenia o rok stosowania nowych przepisów 546 głosami do 97, przy 7 wstrzymujących.
Duże podmioty gospodarcze i handlowcy będą teraz musieli przestrzegać obowiązków wynikających z tego rozporządzenia od 30 grudnia 2025 r., a mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa od 30 czerwca 2026 r. Ten dodatkowy czas ma pomóc firmom na całym świecie w płynniejszym wdrażaniu przepisów od dnia rozpoczęcia ich stosowania.
Po głosowaniu sprawozdawczyni Parlamentu Christine Schneider (EPP, DE) powiedziała: "Obiecaliśmy i dotrzymaliśmy słowa. Zwróciliśmy uwagę na apele kilku sektorów borykających się z trudnościami i zapewniliśmy, że dotknięte nimi przedsiębiorstwa, leśnicy, rolnicy i władze będą miały dodatkowy rok na przygotowania. Czas ten musi zostać skutecznie wykorzystany, aby zapewnić, że środki ogłoszone w wiążącej deklaracji Komisji, w tym platforma internetowa i kategoryzacja ryzyka, są konsekwentnie wdrażane w celu zapewnienia większej przewidywalności w całym łańcuchu dostaw. Ocena skutków i dalsze uproszczenia nastąpią na etapie przeglądu dla krajów lub regionów niskiego ryzyka, zapewniając krajom dodatkową zachętę do poprawy ich praktyk w zakresie ochrony lasów".
"Parlament będzie ściśle monitorował ten proces, aby ograniczyć biurokrację i zapewnić, że za zapewnieniami Komisji pójdą czyny. Nasz cel pozostaje jasny: wdrożenie tego rozporządzenia nie może mieć negatywnego wpływu na zainteresowane strony i konsumentów".
źródło: https://www.europarl.europa.eu