Przejdź do głównej treści


Dodatkowy rok dla firm na dostosowanie się do przepisów EUDR

| Marcin | ECO newsy
foto: pixabay / las deszczowy
foto: pixabay / las deszczowy

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.  

Przeprowadzono wyliczenia w oparciu, o które uważa się, że konsumpcja w UE stanowi około 10% globalnego wylesiania. Głównie chodzi o olej palmowy i soje, tworzenie upraw pod te rośliny odpowiadają za ponad dwie trzecie tego zjawiska.

Według unijnych urzędników rozporządzenie UE w sprawie wylesiania ma na celu walkę ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej poprzez zapobieganie wylesianiu związanemu z konsumpcją w UE produktów pochodzących z hodowli bydła oraz upraw kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna, gumy, węgla drzewnego, a także papieru drukowanego.

Należy pamiętać, że nie chodzi o wylesienia w Europie!!! Największe wylesienia występują w krajach Ameryki Południowej. Wylesienia, czyli wycinki mające na celu trwałe wycięcie lasu i przeznaczenie gruntu pod inne uprawy czy niezapewnienie warunków do odnowienia się lasu. W Polsce te określenia nagminnie nadinterpretowuje się, przez co wprowadza się w ten sposób opinię publiczną w błąd. Gospodarka leśna w Polsce oparta jest o mocne filary w zrównoważonej gospodarce i zapewnieniu trwałości istnienia lasu. 

Komisja Europejska zaproponowała przesunięcie daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia w sprawie wylesiania o rok. Europejscy urzędnicy w końcu zrozumieli, że obawy zgłaszane przez państwa członkowskie UE, kraje spoza UE, handlowców i operatorów, że nie będą w stanie w pełni przestrzegać przepisów, jeśli będą one stosowane od końca 2024 roku. Wiele środowisk kwestionuje w całości proponowane rozwiązania. Komisja Europejska nie chce odstąpić od wdrożenia regulacji, zaproponowała jedynie przesunięcie w czasie wdrożenia stosowania przepisów.

W ocenie KE firmy będą miały dodatkowy rok na dostosowanie się do nowych przepisów UE, które mają zapobiegać wylesianiu, zakazując sprzedaży w UE produktów pochodzących z wylesionych gruntów. Parlament przyjął tymczasowe porozumienie polityczne z Radą w sprawie odroczenia o rok stosowania nowych przepisów 546 głosami do 97, przy 7 wstrzymujących.

Duże podmioty gospodarcze i handlowcy będą teraz musieli przestrzegać obowiązków wynikających z tego rozporządzenia od 30 grudnia 2025 r., a mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa od 30 czerwca 2026 r. Ten dodatkowy czas ma pomóc firmom na całym świecie w płynniejszym wdrażaniu przepisów od dnia rozpoczęcia ich stosowania.

Po głosowaniu sprawozdawczyni Parlamentu Christine Schneider (EPP, DE) powiedziała: "Obiecaliśmy i dotrzymaliśmy słowa. Zwróciliśmy uwagę na apele kilku sektorów borykających się z trudnościami i zapewniliśmy, że dotknięte nimi przedsiębiorstwa, leśnicy, rolnicy i władze będą miały dodatkowy rok na przygotowania. Czas ten musi zostać skutecznie wykorzystany, aby zapewnić, że środki ogłoszone w wiążącej deklaracji Komisji, w tym platforma internetowa i kategoryzacja ryzyka, są konsekwentnie wdrażane w celu zapewnienia większej przewidywalności w całym łańcuchu dostaw. Ocena skutków i dalsze uproszczenia nastąpią na etapie przeglądu dla krajów lub regionów niskiego ryzyka, zapewniając krajom dodatkową zachętę do poprawy ich praktyk w zakresie ochrony lasów".

"Parlament będzie ściśle monitorował ten proces, aby ograniczyć biurokrację i zapewnić, że za zapewnieniami Komisji pójdą czyny. Nasz cel pozostaje jasny: wdrożenie tego rozporządzenia nie może mieć negatywnego wpływu na zainteresowane strony i konsumentów".

źródło: https://www.europarl.europa.eu

Ogólnopolskie media ogłosiły już koniec kominków w gospodarstwach domowych, uznając, że projekt ustawy to już ustawa Czyste Powietrze. Mimo tego, że rządzący zazwyczaj nie słuchają głosu społeczeństwa (poza kampanią wyborczą), zachęcamy do udziału w konsultacjach!
Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.