Przejdź do głównej treści

Jakość powietrza w miejscu pracy a efektywność pracowników – o czym powinieneś wiedzieć?

| Artykuł sponsorowany (AF) | ECO newsy

Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.

Jakość powietrza w miejscu pracy to kwestia, która jest obecnie powodem wielu dyskusji na temat zdrowia oraz dobrostanu osób, które na co dzień przebywają w wymagających warunkach przemysłowych. Badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat jasno sugerują, że jakość powietrza w miejscu pracy bezpośrednio oddziałuje na produktywność pracowników. Przebywanie w pomieszczeniach, w których unosi się pył, kurz i drobnoustroje może doprowadzić do problemów takich jak bóle głowy, zmęczenie czy do poważniejszych chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Odczuwanie tych dolegliwości zwiększa poziom dekoncentracji, doprowadza do rozwoju chronicznych chorób, a co za tym idzie wpływa również na zwiększenie liczby absencji w pracy. To zaś znacznie obniża produktywność przedsiębiorstwa. Identyfikacja i minimalizacja źródeł zanieczyszczeń jest więc kluczowym wyzwaniem, przed którym stają przedsiębiorcy. Co zrobić, by zapobiec wcześniej przedstawionym sytuacjom?

Zmiana na lepsze. Jak firmy zapobiegają zanieczyszczeniu powietrza w miejscach pracy

Poprawa jakości powietrza w miejscu pracy jest wyzwaniem, jednak nie jest czymś niemożliwym. Pierwszym krokiem w kierunku zmiany na lepsze jest przeprowadzanie regularnych przeglądów systemów ogrzewania, wentylacji, a także klimatyzacji. To właśnie te trzy elementy są odpowiedzialne za zapewnianie odpowiedniej cyrkulacji oraz filtracji powietrza. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się też na montaż nowoczesnych sprzętów do pomiarów jakości powietrza. Takie rozwiązanie pozwala na ciągłe śledzenie poziomu zanieczyszczeń – co za tym idzie, umożliwia dostosowanie wentylacji w taki sposób, by pracowała ona efektywniej. Nowoczesne rozwiązania z zakresu oczyszczania powietrza filtrują zarówno powietrze z zewnątrz, a także minimalizują koncentrację szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie pracowników.  Przedsiębiorcy inwestują w innowacyjne filtry przemysłowe prosto od producentów takich jak BITEKO, których wyroby posiadają certyfikaty jakości oraz atesty higieniczne. Wentylacja przemysłowa stanowi klucz do utrzymania odpowiedniej jakości powietrza w miejscu pracy. Dbanie o utrzymanie określonych warunków w miejscu pracy jest w stanie przynieść wiele korzyści, jednak największą z nich wciąż pozostaje zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

Inwestycja w czystsze powietrze naprawdę się opłaca!

Jakość powietrza w hali przemysłowej determinuje poziom zadowolenia pracowników; wpływa na ich zdrowie, samopoczucie oraz dobrostan, a także chęci do pracy i efektywność. Inwestycja w czystsze od dawna przestała być postrzegana jako dodatkowy koszt – ma ona bowiem ogromne znaczenie dla przyszłości przemysłu i przynosi długoterminowe korzyści. Poprzez zadbanie o poprawę warunków pracy, przedsiębiorca może częściowo zminimalizować ryzyko wypalenia zawodowego wśród pracowników czy częstych L4 z powodu chorób układu oddechowego i innych konsekwencji długotrwałego przebywania w trudnych warunkach. Ponadto, coraz więcej krajów podejmuje decyzję o wprowadzeniu norm dotyczących jakości powietrza w miejscu pracy. Już dziś masz szansę wyprzedzić konkurencję, decydując się na wdrożenie zmian, dzięki którym znacznie poprawisz efektywność pracowników.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.