Skip to main content


Ruszają prace Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania

| Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu | ECO newsy

Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Będzie miał za zadanie wypracować propozycje nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych.

Jednym z priorytetów działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest wypracowanie nowej formuły dla funkcjonowania lasów w Polsce w otoczeniu aglomeracji miejskich ze szczególnym uwzględnieniem dużych miast. Celem jest zwiększenie ochrony najcenniejszych przyrodniczo i ważnych społecznie lasów, przy jednoczesnym zapewnieniu polskiemu przemysłowi odpowiedniej ilości drewna. Kluczem do znalezienia nowej formuły jest szeroki dialog, którego elementem na początek jest powstanie zespołów wokół największych polskich aglomeracji miejskich.

–  Cel mamy wspólny, abyśmy rzeczywiście o te tereny zielone jak najlepiej zadbali, nie tylko z naszej perspektywy dnia jutrzejszego, ale też przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków – podkreśla wojewoda Agata Sobczyk. – Zespół będzie bazował na tym, co jest dla nas wszystkich najcenniejsze, czyli ochrona tych lasów i przywrócenie ich roli społecznej po to, aby wszystkie mieszkanki i mieszkańcy aglomeracji poznańskiej i nie tylko mogli z nich w pełni korzystać – dodaje wojewoda. 

Lokalny Zespół ds. Lasów Społecznych wokół Poznania powstał bazując na poleceniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wykorzystuje ‪on doświadczenia  w zakresie konsultacji, które odbywają się już od kilku lat w trzech nadleśnictwach wokół aglomeracji poznańskiej. Jego głównym celem jest wypracowanie w procesie konsultacji szczegółowych propozycji dotyczących lokalizacji i zagospodarowania obszarów lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Poznania.

– To tutaj zaczyna się proces konsultacji, wytyczamy ścieżkę i budujemy podstawy dla innych 8 zespołów w Polsce. Przy wspólnym stole 52 członków zespołu wypracuje propozycje lasów społecznych wokół Poznania. Lasy społeczne są specyficznymi lasami, gdzie kryteria ich wyboru opierają się głównie na emocjach, ale też są wyrazem potrzeb lokalnego społeczeństwa względem  korzystania z nich. Stąd chcemy wspólnie wytypować takie lasy wokół Poznania  m.in. funkcje rekreacyjne, odpoczynku były traktowane priorytetowo,  z zachowaniem bezpieczeństwa osób odwiedzających – mówi Wiesław Krzewina dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

W skład zespołu wchodzi 52 członków, a są nimi m.in. przedstawiciele nadleśnictw, samorządów, organizacji działających na rzecz ochrony przyrody, a także przedstawiciel Związku Leśników Polski w Rzeczypospolitej Polskiej Regionu Wielkopolskiego oraz przemysłu drzewnego. Dodatkowo prace zespołu będą wspomagać eksperci oraz doradcy. Przewodniczącym zespołu jest dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Wiesław Krzewina. Wszystkie efekty prac zespołu, w tym wnioski i propozycje zgłoszone podczas spotkań, finalnie trafią do wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk, by następnie zostały przedstawione Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.