Przejdź do głównej treści

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

| Marcin | ECO newsy

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Jedną z form uczczenia Dnia Ziemi jest zaproponowana przez Gminę Oborniki akcja „Protest śmieciowy”. Akcja rozpoczęła się 12 kwietnia i potrwa do 23 kwietnia 2024. Jesteś zainteresowany?

Jak wziąć udział w akcji ?

  1. Wypełnij zgłoszenie dostępne na stronie www.oborniki.pl lub www.gok.oborniki.pl
  2. Dostarcz dokumenty do Straży Miejskiej lub Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Oborniki (pokój 237, godz. pon. 8:00-16:00, wt.-pt. 7:00-15:00) w terminie 18.03-19.04.2024r.
  3. Odbierz worki przy składaniu zgłoszenia.
  4. Wykonaj sprzątanie w terminie 12.04-23.04.2024. Posegreguj śmieci i zgłoś miejsce pozostawienia worków i ich ilość poprzez napisanie sms na numer 697 433 020

W akcji można uczestniczyć indywidualnie lub w grupie. W czasie zbiórki śmieci trzeba zachować zasady segregacji. Gmina Oborniki zapewnia worki w odpowiednich kolorach, można jednak użyć swoje z zachowaniem odpowiedniej kolorystyki.

Zgłoszenie do akcji można wykonać za pośrednictwem załączonego pliku ->

Dzień Ziemi pierwszy raz obchodzono 22.04.1970 roku, kiedy to 20 mln Amerykanów wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej. Święto to obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Dzień Ziemi to nie wpłacanie pieniędzy na akcje organizacji, fundacji reklamujących się działaniami „ekologicznymi”, to dzień, w którym można zamanifestować swoją troskę o naszą planetę! Akcja ta powinna zachęcać nas wszystkich do działań na co dzień nie tylko od święta!

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.