Przejdź do głównej treści


Parlament Europejski przyjmuje nowe przepisy w celu zwiększenia oszczędności energii

| Parlament Europejski | ECO newsy

Administracja publiczna będzie musiała zmniejszać swoje końcowe zużycie energii o 1,9% każdego roku.

  • Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej wyznacza nowe cele oszczędnościowe na 2030.
  • Zmniejszenie zużycia energii o 11,7% na poziomie UE
  • Nowe prawo pomoże w walce ze zmianami klimatu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne

Posłowie zatwierdzili plany, uzgodnione już z Radą, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii na 2030, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Prawo określi cele w zakresie oszczędności energii oraz wymagania zmniejszenia zużycia energii pierwotnej i końcowej w UE.

Państwa członkowskie będą musiały wspólnie zapewnić zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 11,7% na poziomie UE do 2030 r. (w porównaniu z prognozami scenariusza referencyjnego na 2020 r.). Temu celowi towarzyszyć będzie solidny mechanizm monitorowania i egzekwowania, aby upewnić się, że państwa członkowskie realizują swój krajowy wkład w ten wiążący cel UE.

Do 2030 roku państwa członkowskie muszą oszczędzać średnio 1,5% rocznie. Roczne oszczędności energii rozpoczną się od 1,3% w okresie do końca 2025 roku i stopniowo osiągną 1,9% w ostatnim okresie do końca 2030 roku.

Cele oszczędnościowe powinny zostać osiągnięte poprzez działania lokalne, regionalne i krajowe, w różnych sektorach, np. w administracji publicznej, budynkach, przedsiębiorstwach, centrach danych itp. Posłowie nalegali, aby system obejmował w szczególności sektor administracji publicznej, który będzie musiał zmniejszać swoje końcowe zużycie energii o 1,9% każdego roku. Państwa członkowskie powinny również zapewnić, że co najmniej 3% budynków publicznych będzie co roku remontowanych, w celu uczynienia z nich budynków o niemal zerowym zużyciu energii lub budynków o zerowej emisji. Dyrektywa ustanawia również nowe wymagania dotyczące wydajnych systemów ciepłowniczych.

Sprawozdawca Niels Fuglsang (S&D, DK) powiedział: "Kryzys energetyczny jeszcze się nie skończył. Nie ma gwarancji, że kolejne zimy będą tak łagodne jak ostatnia. W ciągu najbliższych siedmiu lat musimy wprowadzić konieczne zmiany strukturalne. Bardzo się cieszę, że udało nam się skłonić państwa członkowskie do osiągnięcia znacznie bardziej ambitnych celów w zakresie efektywności energetycznej. Ma to kluczowe znaczenie, abyśmy w przyszłości nie byli już zależni od rosyjskiej energii i mogli osiągnąć nasze cele klimatyczne. Dzisiejsze głosowanie to wielkie zwycięstwo; jest ono nie tylko dobre dla naszego klimatu, ale także złe dla Putina".

Parlament przyjął przepisy 471 głosami do 147, przy 17 wstrzymujących się. Zanim wejdzie ona w życie, będzie musiała zostać zatwierdzona przez Radę.

14 lipca 2021 r. Komisja Europejska przyjęła pakiet "Gotowi na 55", dostosowujący istniejące przepisy dotyczące klimatu i energii do nowego celu UE, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o co najmniej 55% do 2030 roku. Pakiet obejmuje również przekształcenie istniejącej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (EED), dostosowując jej przepisy do nowego celu 55% emisji gazów cieplarnianych.

Popierając tę dyrektywę, posłowie do Parlamentu Europejskiego odpowiadają na propozycje obywateli zawarte w konkluzjach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej odnosi się do propozycji 3(3), która ma na celu zmniejszenie zależności od importu ropy i gazu poprzez projekty w zakresie efektywności energetycznej oraz rozwój dostaw czystej i odnawialnej energii.

Dyrektywa jest również zgodna z propozycją 3(5) zalecającą inwestycje w technologie energii odnawialnej oraz propozycją 3(6) promującą poszukiwanie nowych ekologicznych źródeł energii i metod jej magazynowania, wspierając cele klimatyczne UE. Ponadto jest ona zgodna z propozycją 11(1), która promuje bardziej ekologiczne procesy produkcyjne w przedsiębiorstwach, wspierając je w określaniu najlepszych rozwiązań.

źródło: Parlament Europejski

 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.