Skip to main content

Dzień Ziemi z Obornikami

| oborniki.pl | ECO newsy

Gmina Oborniki dołącza się do akcji sprzątania świata z okazji Dnia Ziemi.

 Podobnie jak w poprzednich latach Gmina Oborniki organizuje akcję ekologiczną z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło jest związane z historia tego dnia. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej. Rozpoczęło to falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska. Święto to obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

W tym roku i ty dołącz się do naszego protestu i przyłącz się do sprzątania

Jak wziąć udział w akcji ?

  1. Wypełnij zgłoszenie dostępne na stronie www.oborniki.pl lub www.gok.oborniki.pl
  2. Dostarcz dokumenty do Straży Miejskiej lub Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Oborniki (pokój 237, godz. pon. 8:00-16:00, wt.-pt. 7:00-15:00) w terminie 1.04.-21.04.2023r.
  3. Odbierz worki przy składaniu zgłoszenia.
  4. Wykonaj sprzątanie w terminie 17.04-23.04.2023. Posegreguj śmieci i zgłoś miejsce pozostawienia worków i ich ilość poprzez napisanie sms na numer 697 433 020

Kto może wziąć udział w akcji ?

Każdy! Zbierz grupę lub sam zgłoś się do akcji.

Czy można użyć własnych worków ?

Tak, należy jednak pamiętać o dostarczeniu zgłoszenia lub wysłania go na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ważne aby worki były w odpowiednich kolorach do segregacji.

Czy śmieci muszą być posegregowane ?

Tak, wydajemy worki w dedykowanych kolorach

{aridoc engine="office" width="800" height="800"}images/stories/2023/informacje/2023-04/10/Zgloszenie.docx{/aridoc}

Zgłoszenie

 dzien ziemi

Plakat.jpg

 

W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.
Trwające opady wpłynęły na zmianę oceny suszy hydrologicznej w części naszego powiatu. Niestety spory obszar naszego regionu nadal cierpi na brak wody!
Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Będzie miał za zadanie wypracować propozycje nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych.
Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...