Przejdź do głównej treści


Komisarz UE ds. energii, Kadri Simson otworzy IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

| MP | ECO newsy

„Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe. Dlatego musimy działać razem i bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023”- przekazała Kadri Simson, która otworzy swoim przemówieniem rozpoczynające się 20 kwietnia wydarzenie.

Kadri Simson jest działaczką partyjną i samorządową pochodzącą z Estonii, gdzie pełniła także funkcję ministra gospodarki i infrastruktury. Od 2019 jest członkiem Komisji Europejskiej jako komisarz do spraw energii.

Ponieważ w Europie trwa wojna, a od barbarzyńskiego ataku Rosji na Ukrainę minął już ponad rok, według Kadri Simson najważniejszą sprawą w obecnej chwili dla całego naszego kontynentu jest jak najszybsze całkowite zredukowanie zależności energetycznej od Rosji. Dlatego potrzebujemy skutecznych decyzji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

W osiągnięciu tego celu ma pomóc europejski program REPowerEU, którego celem jest nie tylko zarzucenie dostaw surowców z Rosji, ale także wspieranie rozwoju OZE, czyli odnawialnych źródeł energii i upowszechnianie działań mających na celu oszczędzanie energii.

„Jesteśmy dumni, że tak renomowany gość z Komisji Europejskiej otworzy nasz szczyt. Zapraszamy na niego nie tylko polityków z Unii Europejskiej, czy oczywiście z Polski, ale także decydentów, przedstawicieli samorządów, biznes prywatny i państwowy, uczelnie wyższe, fundacje pozarządowe oraz dziennikarzy. Chcemy zbudować wspólne porozumienie ponad podziałami politycznymi, czy terytorialnymi pozwalające znaleźć rozwiązania finansowe, prawne i społeczne, które przygotują nas na wyzwania związane ze zmianami klimatu”- mówi Agata Śmieja, współorganizatorka szczytu i prezes Fundacji Czyste Powietrze.



Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR po raz kolejny odbędzie się w przestrzeni Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 20-21.04.2023. Zaplanowano trzydzieści cztery debaty i dyskusje przy okrągłych stołach.

Pełna agenda wydarzenia: https://togetair.eu/agenda/ 

Darmowa rejestracja na szczyt przez pierwszy tydzień: https://togetair.eu/dolacz-do-wydarzenia/ 

 

Źródło informacji: Biuro Prasowe Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.