Przejdź do głównej treści


Rzeka nie jest rzeczą

| MP | ECO newsy

Dyskusja o znaczeniu rzeki Wełny w naszym regionie trwa od wielu lat. Rzeka stała się centrum biznesu, osią sporu i przedmiotem badań. Jednak cały czas w świadomości rzeka traktowana jest jak rzecz – a nie jest rzeczą!

Rzeka jako dziedzictwo kulturowe? Czy rzeka może mieć osobowość prawną? Fundacja Greenmind, OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu inaugurują projekt “Rzeka nie jest rzeczą!” Bohaterką wydarzenia będzie Rzeka Wełna. Spotkanie rozpoczynające projekt odbędzie się w Jaraczu w sobotę, 25 marca 2023 r., o godzinie 10.00 w Muzeum Młynarstwa.

Projekt prowadzony będzie równolegle w czterech lokalizacjach na terenie Polski. Podczas spotkania przedstawione zostaną szczegóły projektu. Planowane są spotkania z ekspertami, aktywistami i osobami po prostu spędzającymi czas nad wodą. W ramach spotkań poszukiwana będzie odpowiedź na pytania: dlaczego chronimy rzeki, dlaczego dbamy i troszczymy się o nie.

Program pierwszego spotkania:

  • otwarcie spotkania
  • informacja o projekcie
  • prezentacja na temat wpływu barier na życie rzeki
  • prezentacja na temat rzeki jako dziedzictwa kulturowego
  • ankieta na temat relacji ludzi z rzeką
  • przerwa kawowa
  • dyskusja/warsztat: "Co by było gdyby..."
  • zamknięcie spotkania.

332948026 3446447585602332 3465667114687327785 n 1

333546265 758041378999083 253004051187626584 n

------

Projekt “Rzeka nie jest rzeczą” realizowany przez OTOP i Fundację Greenmind finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Rzeki to nie tylko źródło zasobów, ale także dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe! Jeśli los rzek, a szczególnie Rzeki Wełny, nie jest Ci obojętny - wydarzenie to jest idealne dla Ciebie!

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.