Przejdź do głównej treści


Rzeka nie jest rzeczą

| MP | ECO newsy

Dyskusja o znaczeniu rzeki Wełny w naszym regionie trwa od wielu lat. Rzeka stała się centrum biznesu, osią sporu i przedmiotem badań. Jednak cały czas w świadomości rzeka traktowana jest jak rzecz – a nie jest rzeczą!

Rzeka jako dziedzictwo kulturowe? Czy rzeka może mieć osobowość prawną? Fundacja Greenmind, OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu inaugurują projekt “Rzeka nie jest rzeczą!” Bohaterką wydarzenia będzie Rzeka Wełna. Spotkanie rozpoczynające projekt odbędzie się w Jaraczu w sobotę, 25 marca 2023 r., o godzinie 10.00 w Muzeum Młynarstwa.

Projekt prowadzony będzie równolegle w czterech lokalizacjach na terenie Polski. Podczas spotkania przedstawione zostaną szczegóły projektu. Planowane są spotkania z ekspertami, aktywistami i osobami po prostu spędzającymi czas nad wodą. W ramach spotkań poszukiwana będzie odpowiedź na pytania: dlaczego chronimy rzeki, dlaczego dbamy i troszczymy się o nie.

Program pierwszego spotkania:

  • otwarcie spotkania
  • informacja o projekcie
  • prezentacja na temat wpływu barier na życie rzeki
  • prezentacja na temat rzeki jako dziedzictwa kulturowego
  • ankieta na temat relacji ludzi z rzeką
  • przerwa kawowa
  • dyskusja/warsztat: "Co by było gdyby..."
  • zamknięcie spotkania.

332948026 3446447585602332 3465667114687327785 n 1

333546265 758041378999083 253004051187626584 n

------

Projekt “Rzeka nie jest rzeczą” realizowany przez OTOP i Fundację Greenmind finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Rzeki to nie tylko źródło zasobów, ale także dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe! Jeśli los rzek, a szczególnie Rzeki Wełny, nie jest Ci obojętny - wydarzenie to jest idealne dla Ciebie!

 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.