Skip to main content

Rzeka nie jest rzeczą

| MP | ECO newsy

Dyskusja o znaczeniu rzeki Wełny w naszym regionie trwa od wielu lat. Rzeka stała się centrum biznesu, osią sporu i przedmiotem badań. Jednak cały czas w świadomości rzeka traktowana jest jak rzecz – a nie jest rzeczą!

Rzeka jako dziedzictwo kulturowe? Czy rzeka może mieć osobowość prawną? Fundacja Greenmind, OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu inaugurują projekt “Rzeka nie jest rzeczą!” Bohaterką wydarzenia będzie Rzeka Wełna. Spotkanie rozpoczynające projekt odbędzie się w Jaraczu w sobotę, 25 marca 2023 r., o godzinie 10.00 w Muzeum Młynarstwa.

Projekt prowadzony będzie równolegle w czterech lokalizacjach na terenie Polski. Podczas spotkania przedstawione zostaną szczegóły projektu. Planowane są spotkania z ekspertami, aktywistami i osobami po prostu spędzającymi czas nad wodą. W ramach spotkań poszukiwana będzie odpowiedź na pytania: dlaczego chronimy rzeki, dlaczego dbamy i troszczymy się o nie.

Program pierwszego spotkania:

  • otwarcie spotkania
  • informacja o projekcie
  • prezentacja na temat wpływu barier na życie rzeki
  • prezentacja na temat rzeki jako dziedzictwa kulturowego
  • ankieta na temat relacji ludzi z rzeką
  • przerwa kawowa
  • dyskusja/warsztat: "Co by było gdyby..."
  • zamknięcie spotkania.

332948026 3446447585602332 3465667114687327785 n 1

333546265 758041378999083 253004051187626584 n

------

Projekt “Rzeka nie jest rzeczą” realizowany przez OTOP i Fundację Greenmind finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Rzeki to nie tylko źródło zasobów, ale także dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe! Jeśli los rzek, a szczególnie Rzeki Wełny, nie jest Ci obojętny - wydarzenie to jest idealne dla Ciebie!

 

Trwające opady wpłynęły na zmianę oceny suszy hydrologicznej w części naszego powiatu. Niestety spory obszar naszego regionu nadal cierpi na brak wody!
Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Będzie miał za zadanie wypracować propozycje nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych.
Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.