Przejdź do głównej treści


Żubry w okolicy Ludom

| MP | ECO newsy

Kolejny raz zaobserwowano żubry w naszym regionie, tym razem całkiem spore stado zaobserwowano niedaleko Ludom.

Żubry w naszej części Polski zostały przywiezione z terenu Puszczy Białowieskiej. W 1980 r. z inicjatywy prof. Ryszarda Graczyka, kierownika Katedry Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu do zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Wałcz przywieziono osiem żubrów, od tamtej pory ilość żubrów jak również obszar penetracji znacznie się powiększyły.

W styczniu 2005 r. opracowany został "Program ochrony żubrów w województwie zachodniopomorskim". Głównym celem programu byłot utrzymanie i rozwój populacji zachodniopomorskiej i podniesienie jej różnorodności genetycznej.
Program zakładał utworzenie populacji żubrów o liczebności 80-100 osobników bytujących w stadach rodzinnych z możliwością wzajemnej wymiany genów. Celem programu była również popularyzację wiedzy na temat żubrów w lokalnych społecznościach w celu podniesienia poziomu akceptacji społecznej dla tych dużych zwierząt.

Zdjęcia nadałane przez Pawła Chudziaka, wykonano je 29.11.2022 w okolicy Ludom o godzinie 7:20:

1 zubry ludomy 29 11 22

 

2 zubry ludomy 29 11 22

 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.