Przejdź do głównej treści


Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej: odblokujcie OZE

| MP | ECO newsy

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej. Przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP27 polscy przedstawiciele różnych dziedzin nauki we wspólnym apelu wskazują na zagrożenia związane z uzależnieniem krajowej gospodarki od paliw kopalnych oraz na korzyści, jakie może nam zapewnić właściwie przeprowadzona zielona transformacja.

Naukowcy podkreślają, że nakładające się na siebie kryzysy, w tym energetyczny i klimatyczny, wymagają przemyślanych i pilnych działań naprawczych. Wskazują, iż agresja Rosji na Ukrainę i niestabilna sytuacja międzynarodowa obnażyły słabości systemu gospodarczego uzależnionego od paliw kopalnych, a na skutek ich zmniejszonej dostępności i braku alternatyw pogarsza się sytuacja materialna Polek i Polaków oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju. 

„Rządzący od lat nieustannie nas, obywateli, zapewniają, że bezpieczeństwo energetyczne jest ich priorytetem. Jak to faktycznie jest widać na przykładzie zaopatrzenia w węgiel. Coraz więcej gospodarstw domowych doświadcza ubóstwa energetycznego. Nasz system energetyczny nie zapewnia deklarowanego bezpieczeństwa i jest jednym z głównych źródeł wysokiej inflacji” – wyjaśnia prof. dr hab. Jerzy Hausner, członek Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej. 

„Nasz apel powstał z przekonania, że brak transformacji energetycznej to nie tylko utrzymywanie przestarzałej węglowej energetyki, ale także brnięcie w ślepą uliczkę uzależnienia od paliw kopalnych całego systemu ekonomicznego naszego kraju. Rzeczywistą niezależność energetyczną zapewni tylko stała poprawa efektywności energetycznej i dynamiczny rozwój OZE. To jedyna droga do powstrzymania zarówno kryzysu energetycznego, jak i ekonomicznego” – zaznacza prof. dr hab. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Zdaniem naukowców konieczna transformacja jest wyzwaniem, ale właściwie przeprowadzona zapewni ogromne korzyści, w tym zdrowotne i ekonomiczne. Poniesione wydatki będą niewspółmiernie niższe od kosztów zaniechania działań. 

„Obywatelska energetyka rozproszona zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne i suwerenność, uwalniając nas od importu paliw kopalnych i uzależnienia od niestabilnych, bądź wrogich rynków trzecich, a także zmniejsza ryzyko blackoutów” – czytamy w apelu.

„My, eksperci, po raz kolejny apelujemy do władz o przemyślaną i społecznie sprawiedliwą politykę odejścia od paliw kopalnych. Suwerenność energetyczna Polek i Polaków mogła być zapewniona dekady wcześniej. Obecnie musimy postawić na walkę z ubóstwem energetycznym najsłabszych, a także na OZE - fotowoltaikę i energię wiatrową. Ważne, by znajdowały się one w rękach obywateli, a nie koncernów. Powrót do węgla (i smogu), to strategia szkodliwa i prowizoryczna – podkreśla prof. dr hab. Ewa Bińczyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przedstawicielka Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej.

„Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa rządzących do pilnego stworzenia warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym odblokowania rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Kluczowe jest też nadanie najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej. Nie uda się to bez przemyślanej i konkretnej strategii odchodzenia od paliw kopalnych, uwzględniającej optymalne wykorzystanie środków krajowych i unijnych” – wskazują naukowcy.

Apel dostępny jest na stronie: www.koalicjaklimatyczna.org 

Źródło informacji: Koalicja Klimatyczna

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.