Skip to main content

Systemy BDF przyszłością ekologicznego transportu

| Artykuł sponsorowany | ECO newsy

Potrzeba zrównoważonego rozwoju z roku na rok staje się coraz bardziej zauważalna w branży transportowej. W Polsce spełnienie tej idei jest możliwe między innymi dzięki transportowi intermodalnemu oraz towarzyszącym mu technologiom takim jak systemy BDF.

Jak transport intermodalny sprzyja środowisku?

Rozwiązania intermodalne zakładają wykorzystanie różnych środków transportu (np. kolei oraz samochodów ciężarowych) korzystających ze wspólnej jednostki ładunkowej – zazwyczaj w formie kontenera. 

Transport intermodalny pozwala więc na dobranie pojazdu do sytuacji w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać jego zalety. Przykładowo, załadowany kontener zostaje umieszczony w taborze kolejowym, który pokona określoną część trasy szybciej niż ciężarówka. Następnie po dotarciu do miejsca, w którym dane połączenie kolejowe mija się z planowaną trasą, ładunek zostaje przejęty przez samochód dostosowany do jego transportu za pomocą systemu BDF.

Czym są systemy BDF?

Aby samochód ciężarowy był w stanie przewozić uniwersalną jednostkę ładunkową (zwana w tym przypadku nadwoziem wymiennym) musi być wyposażony w odpowiednie uzbrojenie. W Polsce jest ono nazywane systemem BDF. Skrót ten ma pochodzi od Federalnego Zrzeszenia Niemieckiego Transportu Drogowego BDF (Bundesverbands des Deutschen Güterfernverkehrs) – instytucji, która jako pierwsza ujednoliciła przepisy związane z nadwoziami wymiennym. 

Całość systemu BDF składa się z dwóch części: nadwozia wymiennego oraz transportującego go pojazdu. Zestaw składa się zazwyczaj ze specjalnie zabudowanego samochodu ciężarowego z podwoziem BDF oraz przyczepy przygotowanej do przewozu wymiennych kontenerów.

Działanie nadwozi wymiennych

Praca z systemami BDF różni się od obsługi tradycyjnych zestawów przestrzennych. Kierowca prowadzący pojazd dostosowany do transportu nadwozi wymiennych może liczyć na znacznie uproszczony model przeładunku. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań nie musi on bowiem oczekiwać na rozładowanie i ponowne załadowanie – wystarczy, że zostawi on kontener BDF i ruszy w dalszą drogę.

Systemy BDF na polskim rynku

Obecnie nadwozia wymienne największą popularnością cieszą się przede wszystkim w innych krajach Europy (przede wszystkim w Niemczech, Austrii i Szwajcarii) – jednak ich popularność w Polsce również rośnie.

Transport intermodalny stopniowo zyskuje na znaczeniu w polskiej branży transportowej. Kolejni przedsiębiorcy decydują się na testowanie tego rozwiązania i wprowadzają je w swoich flotach. Rosnące zapotrzebowanie na systemy BDF zapewniają już nie tylko zachodni producenci, ale także polskie firmy takie jak GT. Można więc powiedzieć, że intermodalna rewolucja w kraju nad Wisłą już się rozpoczęła – a jej efekty z roku na rok będą coraz bardziej widoczne.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.