fbpx

Czym jest żywność ekologiczna?

Chcesz wzbogacić swoją dietę w zdrowe i nieprzetworzone produkty? Sprawdź, czym charakteryzuje się żywność ekologiczna i jak dokonywać rozsądnych wyborów zakupowych. Poznaj szczegółowe informacje!

Żywność ekologiczna – co to jest?

To rodzaj produktów roślinnych lub zwierzęcych, które pochodzą z gospodarstw ekologicznych. W takich miejscach unika się nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, dodatków do pasz czy regulatorów wzrostu. Dzięki temu konsumenci mogą mieć pewność, że wszystkie składniki są bezpieczne i bogate w substancje odżywcze. Brak toksycznych substancji oraz chemicznych dodatków sprawia, że warzywa czy owoce ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością.

Kolejnym ważnym aspektem jest produkcja bez użycia organizmów modyfikowanych genetycznie. Ponadto żywność nie jest poddawana działaniu promieniowania jonizującego. Warto zaznaczyć, że proces wytwarzania żywności ekologicznej nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Dziś te wysokiej jakości produkty trafiają do sklepów ze zdrową żywnością. W dodatku coraz częściej można spotkać takie stoiska w popularnych supermarketach.

Jak rozpoznać ekologiczną żywność?

Zanim zrobisz zakupy, upewnij się, że na pewno masz do czynienia z produktami pochodzenia ekologicznego. Świadczy o tym certyfikat, a produkty powinny być sygnowane specjalnym logo. Gospodarstwa, które aspirują do miana ekologicznych, poddawane są szczegółowym kontrolom i muszą spełniać unijne normy. Zwróć uwagę, że produkty niecertyfikowane mogą być opisywane jako naturalne.

Certyfikat ma ważność 12 miesięcy. W Polsce organem uprawniającym jednostki certyfikujące do kontroli jest Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi. Z kolei nadzór nad jednostkami sprawuje Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Warto nadmienić, że w przypadku niespełnienia określonych norm, uprawnienia mogą być wycofane. W praktyce wszystkie produkty powinny spełniać bardzo restrykcyjne wymogi. Dzięki temu konsument ma pewność, że wybiera warzywa czy owoce ekologiczne i korzystne dla zdrowia. Zdecydowanie warto czytać etykiety!

Kto powinien spożywać żywność ekologiczną?

Te wysokiej jakości produkty można polecić każdemu, kto chce wyeliminować z diety jedzenie ze sztucznymi dodatki, konserwantami i pestycydami. Ponadto nie istnieją przeciwskazania do spożywania ekologicznej żywności. Można ją śmiało podawać dzieciom, a także osobom starszym. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które chcą uchronić się przed groźnymi schorzeniami.

Pamiętaj, że warzywa i owoce ekologiczne to bogate źródło antyoksydantów, które neutralizują działanie wolnych rodników. Ponadto produkty te zawierają o wiele mniej metali ciężkich czy pestycydów w porównaniu z żywnością konwencjonalną. To po prostu najlepsze rozwiązanie dietetyczne, które dostępne jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko odwiedzić sprawdzony sklep i szukać produktów ze specjalnym oznaczeniem. Rozsądne decyzje zakupowe pozwolą Ci cieszyć się dobrym zdrowiem przez lata.