Przejdź do głównej treści


To będzie droga zima

| MP | ECO newsy
foto: syngeos.pl
foto: syngeos.pl

Synoptycy zapowiadają znaczne ochłodzenie w drugiej połowie stycznia. Będzie zimno i trzeba czymś się ogrzać.  Nie zawsze przyczyną palenia w piecach „byle czym” jest tzw. „ubóstwo energetyczne”. Zamiast wrzucić wszystko co da się spalić do pieca może warto jednak pomyśleć o tym jak bardzo zanieczyści się powietrze?

Oczywiście wszyscy wiemy, jak drogi jest prąd, gaz czy dobrej jakości węgiel. Ale czy trzeba palić plastikowe butelki, śmieci, odpady? Sam proces spalania ma również swoje znaczenie, bardzo dużo energii cieplnej tracimy poprzez „złe palenia”.

Spacer po Obornikach 11.01.2022 wieczorową porą to wdychanie masy szkodliwego pyłu, to po prostu czuć. Wielu z Państwa doskonale wie który komin najmocniej truje okolicę.

foto: zrzut z godziny 19:28 z portalu: https://panel.syngeos.pl

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.