Przejdź do głównej treści


Wodór ma wesprzeć zieloną transformację w Wielkopolsce

| MP | ECO newsy

Spółka ZE PAK otrzymała pierwsze w Wielkopolsce pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru.

"Właśnie wydałem pierwsze w Wielkopolsce, a najprawdopodobniej i w Polsce pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru. Wielkopolska Platforma Wodorowa, której przewodniczy, to od dziś nie tylko think tank, ale i realny do tank!

Pionierskie pozwolenie otrzymała firma ZE PAK S.A. Gratuluję naszemu pionierowi podjęcia działań w tym zakresie i trzymam kciuki za szybką realizację wodorowych planów. Zawsze jest tak, że innowacyjne zmiany wielokrotnie przyspieszają, gdy pojawia się pierwsza realizacja. To taki żywy dowód, że można. Wodór to nasza przyszłość energetyczna. Mamy szansę dogonić inne kraje, które wodór wykorzystują w życiu codziennym. Jechałem już na rowerze wodorowym i chciałbym nim pojechać jak najszybciej drogami Wielkopolski." – poinformował 30.12.21, Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

podpisanie pozwolenia zintegrowanego dla

podpisanie pozwoleniea na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru - Jacek Bogusławski

Władze samorządu Wielkopolski chcą utworzyć wodorowy hub na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej. W listopadzie 2021 roku, podpisano deklarację powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Wcześniej w 2019 roku powołano Wielkopolską Platformę Wodorową, która jest organem opiniotwórczym w kwestiach prowadzenia polityki gospodarczej w obrębie technologii nisko i zeroemisyjnych, w tym wodorowych.

"Jednym z najważniejszych zadań jakie przed nami stoi jest wytłumaczenie ludziom, że wodór jest bezpieczny, dlatego edukujemy np. poprzez patronaty nad klasami wodorowymi w wielkopolskich szkołach. Dorosłym tłumaczymy, że wodór jest bezpieczniejszy niż gaz, którym tankujemy nasze pojazdy i obalamy mity dotyczące sterowca Hindenburg, do katastrofy którego doprowadziła iskra elektryczna, a nie sam wodór" - podkreśla Jacek Bogusławski.

W maju 2022 roku Samorząd Województwa planuje zorganizować z Międzynarodowymi Targami pierwsze Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych.

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.