Skip to main content

Wodór ma wesprzeć zieloną transformację w Wielkopolsce

| MP | ECO newsy

Spółka ZE PAK otrzymała pierwsze w Wielkopolsce pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru.

"Właśnie wydałem pierwsze w Wielkopolsce, a najprawdopodobniej i w Polsce pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru. Wielkopolska Platforma Wodorowa, której przewodniczy, to od dziś nie tylko think tank, ale i realny do tank!

Pionierskie pozwolenie otrzymała firma ZE PAK S.A. Gratuluję naszemu pionierowi podjęcia działań w tym zakresie i trzymam kciuki za szybką realizację wodorowych planów. Zawsze jest tak, że innowacyjne zmiany wielokrotnie przyspieszają, gdy pojawia się pierwsza realizacja. To taki żywy dowód, że można. Wodór to nasza przyszłość energetyczna. Mamy szansę dogonić inne kraje, które wodór wykorzystują w życiu codziennym. Jechałem już na rowerze wodorowym i chciałbym nim pojechać jak najszybciej drogami Wielkopolski." – poinformował 30.12.21, Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

podpisanie pozwolenia zintegrowanego dla

podpisanie pozwoleniea na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru - Jacek Bogusławski

Władze samorządu Wielkopolski chcą utworzyć wodorowy hub na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej. W listopadzie 2021 roku, podpisano deklarację powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Wcześniej w 2019 roku powołano Wielkopolską Platformę Wodorową, która jest organem opiniotwórczym w kwestiach prowadzenia polityki gospodarczej w obrębie technologii nisko i zeroemisyjnych, w tym wodorowych.

"Jednym z najważniejszych zadań jakie przed nami stoi jest wytłumaczenie ludziom, że wodór jest bezpieczny, dlatego edukujemy np. poprzez patronaty nad klasami wodorowymi w wielkopolskich szkołach. Dorosłym tłumaczymy, że wodór jest bezpieczniejszy niż gaz, którym tankujemy nasze pojazdy i obalamy mity dotyczące sterowca Hindenburg, do katastrofy którego doprowadziła iskra elektryczna, a nie sam wodór" - podkreśla Jacek Bogusławski.

W maju 2022 roku Samorząd Województwa planuje zorganizować z Międzynarodowymi Targami pierwsze Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych.

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.