Skip to main content

Czy pellet jest ekologiczny?

| Artykuł sponsorowany (T) | ECO newsy

Zmiany klimatyczne i katastrofy naturalne, które są ich następstwem to coraz częstsze zjawisko. Aby je zminimalizować, warto poszukiwać alternatywnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Coraz więcej polskich rodzin stara się rezygnować z używania tradycyjnych paliw stałych, w tym węgla kamiennego. Interesującą alternatywą są na przykład sprasowane trociny drzewne. Sprawdź, czy palenie pelletem jest ekologiczne i postaw na łatwe rozwiązania w swoim domu.

Pellet a ekologia

Chęć dbania o środowisko staje się coraz bardziej powszechna. Dzięki rosnącej świadomości i wdrażanym działaniom można zatrzymać efekty złej polityki zarządzania zasobami naturalnymi. Przy wyborze sposobu, którym będziemy ogrzewać dom, warto zwrócić uwagę na alternatywne paliwa. Jednym z nich jest pellet. Decydując się na jego zakup należy zastanowić się, jak powstaje i jakie materiały są używane przy jego produkcji.

Aby wytworzyć pellet potrzebne są trociny drzew iglastych, liściastych i tropikalnych. Często są one pozyskiwane jako produkt uboczny w tartakach i zakładach meblarskich specjalizujących się w wytwarzaniu drewnianego wyposażenia. Nie jest konieczne ścinanie i wykorzystywanie do tego drzew. Wszelkie substancje wiążące czy kleje, laminaty i farby obniżają wartość i właściwości wyrobu. O tym, że pellet jest ekologiczny, świadczy także fakt, że jest wysokokalorycznym wyrobem. Prasowane pod wysokim ciśnieniem trociny są zbite oraz mają niską wilgotność – do 12%.

Czy piec na pellet jest ekologiczny?

Aby w pełni wykorzystać właściwości pelletu, należy zainwestować w specjalny piec lub kocioł. Te, które nie są przystosowane do spalania tego ekologicznego paliwa, mogą przyczynić się do wzrostu kosztów używania surowca. Odpowiednio dobrany piec sprawi, że po spaleniu pelletu powstanie mało dymu oraz pyłu. O tym, że palenie pelletem jest ekologiczne, może świadczyć jeszcze jedna rzecz. Popiół, który pozostanie po spaleniu granulatu można wykorzystać w przydomowym ogródku. Świetnie użyźni ziemię i sprawi, że rośliny będą rosły bujniej. Dzięki temu wykorzystamy 100% produktu.

Warto też zwrócić uwagę na bilans między emitowanymi gazami a przyrodą. Pellet jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw stałych. W trakcie jego spalania do atmosfery dostaje się tyle dwutlenku węgla, ile roślina wykorzystuje przy procesie fotosyntezy. Jednym z wysokokalorycznych, generującym niewiele produktów spalania jest Pellet Premium PLUS od najlepszyekogroszek.pl. Ma prosty skład – granulat jest wytwarzany z sosnowej trociny. Co więcej, jego maksymalna wartość opałowa wynosi maksymalnie 18,5 Mj/kg, a wilgotność nie przekracza 10%.

Czy palenie pelletem jest ekologiczne?

Odpowiedź brzmi - tak! Oprócz tego, że jest odnawialnym źródłem energii, to w porównaniu do innych paliw generuje o wiele mniej szkodliwych gazów. Redukuje to ilość występujących w powietrzu zanieczyszczeń i eliminuje ryzyko powstawania smogu. Im lepsza jakość pelletu, tym większa pewność, że powstanie mało pyłu i popiołu. Pellet to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne dla każdego domu. Liczne kontrole oraz certyfikaty dają pewność, że zakupiony produkt będzie miał najwyższą jakość. Co więcej – jest łatwy w przechowywaniu – do tego celu wystarczy jedynie suche i przewiewne miejsce.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.