Skip to main content

Wielkopolska z klimatem

| MP | ECO newsy
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dzisiaj konferencja pt. „Wielkopolska z klimatem – ocena stanu środowiska i mechanizmy wsparcia”.

– Celem konferencji jest działanie w szerokiej koalicji – rządu, administracji rządowej i samorządu, ale także środowisk naukowych i eksperckich.  Chcąc  wzmocnić edukację ekologiczną, powołałem także Zespół Doradczy ds. Środowiska, którego kluczowymi zadaniami są przygotowywanie m.in. opinii, ekspertyz i analiz sytuacji w kwestiach kluczowych z punktu widzenia ochrony środowiska w naszym województwie – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.  

Spotkanie miało charakter inauguracji działań na rzecz ochrony klimatu. Jak zapowiada Wojewoda planowane wydarzenia mają przełożyć się na realne działania, na które z niecierpliwością czekamy.

W trakcie spotkania powołano kolejne osoby do Zespółu Doradczy ds. Środowiska Wojewody Wielkopolskiego. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył powołania które otrzymali: prof. Andrzej Kędziora (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), profesor Bogdan Chojnicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), profesor Julian Chmiel (Zakład Taksonomii Roślin Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu), Andrzej Konieczny (dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu), Andrzej Brusiło (dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile), Tomasz Markiewicz (nadleśniczy Nadleśnictwa Łapuchówko, przedstawiciel Polski w Biurze Forum o Lasach Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNFF), Dariusz Dymek (dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu).

Wojewoda ogłosił w czasie spotkania rozpoczęcie konkursu na najlepszą prace magisterską poświęconą ochronie środowiska.

 

 źródło, foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

 

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.