Przejdź do głównej treści


Wielkopolska z klimatem

| MP | ECO newsy
foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dzisiaj konferencja pt. „Wielkopolska z klimatem – ocena stanu środowiska i mechanizmy wsparcia”.

– Celem konferencji jest działanie w szerokiej koalicji – rządu, administracji rządowej i samorządu, ale także środowisk naukowych i eksperckich.  Chcąc  wzmocnić edukację ekologiczną, powołałem także Zespół Doradczy ds. Środowiska, którego kluczowymi zadaniami są przygotowywanie m.in. opinii, ekspertyz i analiz sytuacji w kwestiach kluczowych z punktu widzenia ochrony środowiska w naszym województwie – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.  

Spotkanie miało charakter inauguracji działań na rzecz ochrony klimatu. Jak zapowiada Wojewoda planowane wydarzenia mają przełożyć się na realne działania, na które z niecierpliwością czekamy.

W trakcie spotkania powołano kolejne osoby do Zespółu Doradczy ds. Środowiska Wojewody Wielkopolskiego. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył powołania które otrzymali: prof. Andrzej Kędziora (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), profesor Bogdan Chojnicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), profesor Julian Chmiel (Zakład Taksonomii Roślin Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu), Andrzej Konieczny (dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu), Andrzej Brusiło (dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile), Tomasz Markiewicz (nadleśniczy Nadleśnictwa Łapuchówko, przedstawiciel Polski w Biurze Forum o Lasach Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNFF), Dariusz Dymek (dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu).

Wojewoda ogłosił w czasie spotkania rozpoczęcie konkursu na najlepszą prace magisterską poświęconą ochronie środowiska.

 

 źródło, foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.