fbpx

Pojawią się pojemniki na odpady elektryczne

Na terenie gminy Oborniki pojawią się czerwone pojemniki. Będzie można w nich składować na sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Pierwsze 18 czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło na terenie ZM GOAP. Docelowo, blisko 725 tysięcy mieszkańców Poznania, Buku, Czerwonaka, Kleszczewa, Kostrzyna, Murowanej Gośliny, Obornik, Pobiedzisk, Swarzędza będzie mieć do dyspozycji ponad 100 pojemników, by szybko, bezpiecznie i bezproblemowo pozbyć się elektrycznych śmieci z własnych domów i mieszkań. Projekt „Elektryczne Śmieci” realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz Reverse Logistics Group w żaden sposób nie obciąża budżetu Związku czy poszczególnych samorządów.

Wspólna odpowiedzialność

„Cieszę się, że mieszkańcy ze wszystkich 9 gmin członkowskich wchodzących w skład ZM GOAP będą mogli łatwo i szybko pozbyć się zalegającego w ich domach zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jest to szczególnie ważne w kontekście naszego zdrowia – elektroodpady zawierają w sobie dużo substancji niebezpiecznych, które mogą również w znaczącym stopniu negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy chętnie korzystać z czerwonych pojemników – jest to nasza wspólna odpowiedzialność: za siebie, naszych najbliższych, ale także za środowisko naturalne” – mówi Dyrektor Biura ZM GOAP Andrzej Springer. Do czerwonych pojemników mieszkańcy GOAPu mogą wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc np. zużyte telefony, aparaty fotograficzne, laptopy, suszarki, lokówki, tostery. Każdy pojemnik posiada także specjalną wrzutnię na zużyte baterie. „Sprzęt wielkogabarytowy można oddawać dzwoniąc na numer infolinii 572 102 102. Usługa obejmuje odbiór dużego AGD, zniesienie sprzętu oraz transport do specjalistycznych zakładów przetwarzania MB Recycling. Szukamy optymalnych i wygodnych rozwiązań dla mieszkańców oraz biznesu, wierząc, że selektywna zbiórka elektrycznych śmieci może być szybka i bezproblemowa” – tłumaczy Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Dobry kierunek

Z każdym rokiem liczba produkowanych na świecie elektrycznych śmieci wzrasta. Oficjalne statystyki przedstawione w raporcie GESP podają, że w 2019 r. wyprodukowano aż 53,6 miliona ton elektrycznych śmieci, a liczba ta zwiększy się o kolejne 20 milionów ton w roku 2030. „Wiedza na temat konieczności właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym jest kluczowa w kontekście ochrony środowiska i nas samych. „Mieszkańcy GOAP, wrzucając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników, zyskują potrójnie. Po pierwsze, pozbywają się potencjalnego zagrożenia z własnych domów; po drugie, chronią środowisko naturalne dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów i surowców, oraz przyczyniają się do powstania miejskich pasiek. Recykling ma dziś wymiar praktyczny” – podkreśla Andrzej Grzymała, Wiceprezes CCR Relectra, wchodzącej w skład Reverse Logistics Group. Integralnym elementem ogólnopolskiego projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna dedykowana uczniom, nauczycielom oraz pasjonatom szeroko rozumianej ekologii: Szkolne Centrum Recyklingu. „W jednym miejscu zebraliśmy bajki edukacyjne, artykuły naukowe, quizy, opowiadania, scenariusze zajęć lekcyjnych… zapewniam, że nie ma tutaj miejsca na nudę. Wychodzimy poza schemat wierząc, że zdobywanie wiedzy na temat recyklingu może być ciekawą przygodą” – dodaje Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.