Przejdź do głównej treści


Polska na czarnej liście emisji pyłów PM 2,5

| MP | ECO newsy

Według danych Eurostat średnie roczne stężenie drobnych cząstek (PM2,5) na obszarach miejskich UE maleje. Jednak nie w Polsce.

W wielu krajach UE w ostatniej dekadzie znacznie ograniczono emisję drobnych pyłów. Według najnowszych statystyk opublikowanych przez agencję statystyczną UE, średnie roczne stężenie drobnych cząstek (PM2,5) na obszarach miejskich UE wyniosło w 2011 r. 19,4 μg/m3. Stopniowo spadło do 12,6 μg/m3 w 2019 r.

 

Air pollution of urban areas

Zdjęcie: Eurostat

Pomimo stopniowego spadku w ostatnich latach, poziomy zanieczyszczenia powietrza w 2019 r. stężenia nadal utrzymują się powyżej poziomu zalecanego przez WHO (10 μg/m3 średniorocznie).

Stężenie PM2,5 jest najniższe na obszarach miejskich Estonii (4,8 μg/m3), Finlandii (5,1 μg/m3) i Szwecji (5,8 μg/m3). Najwyższe średnie roczne stężenie drobnych cząstek (PM2,5) na obszarach miejskich Bułgarii (19,6 μg/m3) i Polsce (19,3 μg/m3), a następnie w Rumunii (16,4 μg/m3) i Chorwacja (16,0 μg/m3).

Jak widać, jako kraj mamy sporo do nadrobienia. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do chwilowych spadków zanieczyszczeń. Niestety nie dotyczyło to obszarów miejskich w Polsce.

 

20210601 AIR POLLUTION MAP

Zdjęcie: Eurostat

 

źródło:  Eurostat

 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.