fbpx

Kulminacja kwitnienia śnieżycy w Śnieżycowym Jarze

foto: Nadleśnictwo Łopuchówko

Jak informują leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko, nastąpiła kulminacja kwitnienia śnieżycy wiosennej w Rezerwacie Śnieżycowy Jar.

W najbliższy weekend 27-28 marca na terenie poligonu Biedrusko nie są planowane żadne ćwiczenia wojskowe, mogące ograniczyć dostęp do Snieżycowego Jaru.

Leśnicy oceniają, że stan dróg dojazdowych do parkingów jest dobry, na ściezkach nie ma zbyt wiele błota, tak więc spacer do rezerwatu może być tylko samą przyjemnością.

Nadleśnictwo prosi o przestrzeganie kilku prostych zasad:

 1. Dostosowanie się do zasad dystansu społecznego i stosowanie się do nakazów, łącznie z noszeniem zakryć ust i nosa
 2. Poruszanie się tylko po wyznaczonych szlakach zgodnie z ustalonym kierunkiem!
 3. Nie zaśmiecanie lasu

Nadleśnictwo Łopuchówko przygotowało szczegółową informację dotyczącą dojazdu na swojej stronie internetowej, które prezentujemy również poniżej *):

REZERWAT „ŚNIEŻYCOWY JAR” 2021

W celu uzyskania najbardziej aktualnych informacji o kwitnięciu śnieżycy oraz pozostałych ustaleniach dotyczących zwiedzania rezerwatu polecamy bieżące śledzenie naszego profilu na Facebooku oraz strony internetowej nadleśnictwa.

Informujemy, że rezerwat przyrody „Śnieżycowy Jar” można odwiedzać wyłącznie w wyznaczone weekendy, ponieważ jest on w całości położony na terenie Poligonu Wojskowego Biedrusko, na który obowiązuje bezwzględny, stały zakaz wstępu.

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy parkingi w następujących lokalizacjach:

 • od strony Uchorowa, przy lesie; (5 km)
 • we wsi Starczanowo, (4,8 km)
 • przy lesie od strony wsi Szymankowo. (4,9 km)

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.

Parking dla osób niepełnosprawnych

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami, dodatkowy parking został zlokalizowany w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

!!! UWAGA NOWOŚĆ !!!

Organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”

Nadleśnictwo Łopuchówko dokładając wszelkich starań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 zdecydowało się wprowadzić w 2021 roku na terenie rezerwatu następujące regulacje:

 1. Na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony zostaje ruch jednokierunkowy, tym samym WEJŚCIE do rezerwatu możliwe będzie WYŁĄCZNIE od jego POŁUDNIOWEJ części – zgodnie z mapą zamieszczoną poniżej. Kierunek dotarcia do wejścia oraz kierunek ruchu w samym rezerwacie zostaną odpowiednio i czytelnie oznakowane:

  Mapka - autor: Nadleśnictwo Łopuchówko
 2. Na ścieżce turystycznej wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa

  ZAŁÓŻ MASECZKĘ autor: Nadleśnictwo Łopuchówko
 3. Uprzejmie prosimy również o zachowanie dystansu

ZACHOWAJ ODSTĘP autor: Nadleśnictwo Łopuchówko
*) strona źródłowa: https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/qyZ4/content/rezerwat-sniezycowy-jar-20-1
**) wszystkie fotografie i grafiki pochodzą ze strony internetowej NAdlesnictwa Łopuchówki.