Skip to main content

Wieszamy budki lęgowe dla ptaków

| Artykuł sponsorowany | ECO newsy

Od momentu, w którym nastąpił znaczny rozwój cywilizacji zauważalny w całym kraju liczba ptaków mocno spadła. Spowodowane jest to oczywiście spadającą liczbą upraw rolnych, jak i zmianą budownictwa czy wykorzystywanych materiałów. To właśnie z tych powodów liczba ptaków w naszych okolicach mocno spadła.

Od momentu, w którym nastąpił znaczny rozwój cywilizacji zauważalny w całym kraju liczba ptaków mocno spadła. Spowodowane jest to oczywiście spadającą liczbą upraw rolnych, jak i zmianą budownictwa czy wykorzystywanych materiałów. To właśnie z tych powodów liczba ptaków w naszych okolicach mocno spadła. Jeśli chodzi o osobniki, które nadal walczą o przetrwanie - mają spory problem nie tylko ze znalezieniem pożywienia, ale i schronienia do wylęgu. Dlatego też jeśli tylko istnieje taka możliwość warto wyposażyć ogród bądź działkę w budki lęgowe dla ptaków odpowiednio dopasowane do gatunku ptaków, jaki dominuje w naszej okolicy. Dzięki temu ptaki będą miały bezpieczne miejsce do wylęgu i tym samym z pewnością odwdzięczą się chociażby likwidując szkodniki w ogrodzie. 

W jakim okresie roku wieszać budki lęgowe?

Schronienie ptakom warto zapewniać przez cały rok, niezależnie od pory roku. Natomiast odpowiedni czas, kiedy szczególnie powinniśmy zadbać o schronienie ptaków to przełom lutego oraz marca. Jest to okres przed wylęgiem, dlatego też to właśnie wtedy ptaki najczęściej poszukują bezpiecznego miejsca dla jaj i piskląt. 

Jeśli jednak na pomysł wieszania budki lęgowej wpadniemy w maju, czerwcu czy wrześniu - nic straconego! Budki zostaną zamieszkane przez ptaki zimujące bądź będą gotowe na przyszły sezon. 

Jak odpowiednio wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Budki lęgowe mają za zadanie stanowić bezpieczeństwo zarówno ptaków, jak i jaj oraz piskląt. Dlatego też bardzo ważne jest, aby wieszać je w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym. 

Przede wszystkim wieszając budkę na drzewie powinniśmy usunąć wszelkie gałęzie czy podpory znajdujące się w pobliżu, które ułatwiłyby dostęp do budki drapieżnikom (koty, kuny). Wieszając budkę na budynku również należy zwrócić uwagę na otoczenie. 

Ważna jest także wysokość - głównie z powodu drapieżników, ale także należy wziąć pod uwagę wysokość, na jakiej latają konkretne gatunki ptaków i na tej podstawie dopasować wysokość. Przykładowo budki lęgowe typ B (np. dla Szpaka) wiesza się na wysokości ok. 3-5 m. 

Jeśli tylko istnieje taka możliwość warto wieszać budki od strony północnej - w miejscu lekko zacienionym. Otwór wlotowy powinien być skierowany na północ. Latem, podczas upałów w budce panuje wysoka temperatura, a budka wystawiona od strony południowej tym bardziej mogłaby narazić pisklęta na niebezpieczeństwo związane z przegrzaniem. 

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.