Przejdź do głównej treści

Wieszamy budki lęgowe dla ptaków

| Artykuł sponsorowany | ECO newsy

Od momentu, w którym nastąpił znaczny rozwój cywilizacji zauważalny w całym kraju liczba ptaków mocno spadła. Spowodowane jest to oczywiście spadającą liczbą upraw rolnych, jak i zmianą budownictwa czy wykorzystywanych materiałów. To właśnie z tych powodów liczba ptaków w naszych okolicach mocno spadła.

Od momentu, w którym nastąpił znaczny rozwój cywilizacji zauważalny w całym kraju liczba ptaków mocno spadła. Spowodowane jest to oczywiście spadającą liczbą upraw rolnych, jak i zmianą budownictwa czy wykorzystywanych materiałów. To właśnie z tych powodów liczba ptaków w naszych okolicach mocno spadła. Jeśli chodzi o osobniki, które nadal walczą o przetrwanie - mają spory problem nie tylko ze znalezieniem pożywienia, ale i schronienia do wylęgu. Dlatego też jeśli tylko istnieje taka możliwość warto wyposażyć ogród bądź działkę w budki lęgowe dla ptaków odpowiednio dopasowane do gatunku ptaków, jaki dominuje w naszej okolicy. Dzięki temu ptaki będą miały bezpieczne miejsce do wylęgu i tym samym z pewnością odwdzięczą się chociażby likwidując szkodniki w ogrodzie. 

W jakim okresie roku wieszać budki lęgowe?

Schronienie ptakom warto zapewniać przez cały rok, niezależnie od pory roku. Natomiast odpowiedni czas, kiedy szczególnie powinniśmy zadbać o schronienie ptaków to przełom lutego oraz marca. Jest to okres przed wylęgiem, dlatego też to właśnie wtedy ptaki najczęściej poszukują bezpiecznego miejsca dla jaj i piskląt. 

Jeśli jednak na pomysł wieszania budki lęgowej wpadniemy w maju, czerwcu czy wrześniu - nic straconego! Budki zostaną zamieszkane przez ptaki zimujące bądź będą gotowe na przyszły sezon. 

Jak odpowiednio wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Budki lęgowe mają za zadanie stanowić bezpieczeństwo zarówno ptaków, jak i jaj oraz piskląt. Dlatego też bardzo ważne jest, aby wieszać je w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym. 

Przede wszystkim wieszając budkę na drzewie powinniśmy usunąć wszelkie gałęzie czy podpory znajdujące się w pobliżu, które ułatwiłyby dostęp do budki drapieżnikom (koty, kuny). Wieszając budkę na budynku również należy zwrócić uwagę na otoczenie. 

Ważna jest także wysokość - głównie z powodu drapieżników, ale także należy wziąć pod uwagę wysokość, na jakiej latają konkretne gatunki ptaków i na tej podstawie dopasować wysokość. Przykładowo budki lęgowe typ B (np. dla Szpaka) wiesza się na wysokości ok. 3-5 m. 

Jeśli tylko istnieje taka możliwość warto wieszać budki od strony północnej - w miejscu lekko zacienionym. Otwór wlotowy powinien być skierowany na północ. Latem, podczas upałów w budce panuje wysoka temperatura, a budka wystawiona od strony południowej tym bardziej mogłaby narazić pisklęta na niebezpieczeństwo związane z przegrzaniem. 

 

Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.  
Ogólnopolskie media ogłosiły już koniec kominków w gospodarstwach domowych, uznając, że projekt ustawy to już ustawa Czyste Powietrze. Mimo tego, że rządzący zazwyczaj nie słuchają głosu społeczeństwa (poza kampanią wyborczą), zachęcamy do udziału w konsultacjach!
Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.