Przejdź do głównej treści


W obornickich lasach pojawił się żubr

| Łukasz | ECO newsy

Nadleśnictwo Oborniki poinformowało o wizycie w naszym regionie niezwykłego gościa. 

Kiedyś niemal na wymarciu, dziś dzięki pracy i działaniu jednostek Lasów Państwowych, parków narodowych, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych ma się coraz lepiej. Nasz gość prawdopodobnie przywędrował do nas z okolic Wałcza. Na jak długo? Tego nie wiemy, ale zapraszamy częściej - pisze na swojej stronie Nadleśnictwo Oborniki. 

Mowa o żubrze, największym europejskim ssaku lądowy. Został on uchwycony przez fotopułapkę na terenie leśnictwa Bębnikąt. Jest to już drugi osobnik zaobserwowany w tej częsci Puszczy Noteckiej w ostatnich latach. Obecnośc żubrów związana jest z prowadzonym od wielu lat programem przywracania tego gatunnku realizowanego przez Zachodnie Towarzystwo Przyrodnicze w okolicy Wałcza. Największe stada żubrów w Polsce można spotkać w Puszczy Białowieskiej i w Bieszczadach.

Foto: Nadleśnictwo Oborniki

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.  
Ogólnopolskie media ogłosiły już koniec kominków w gospodarstwach domowych, uznając, że projekt ustawy to już ustawa Czyste Powietrze. Mimo tego, że rządzący zazwyczaj nie słuchają głosu społeczeństwa (poza kampanią wyborczą), zachęcamy do udziału w konsultacjach!
Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...