Skip to main content

Gmina Rogoźno zadbała o środowisko naturalne pszczół (foto)

| rogozno.pl | ECO newsy

Gmina Rogoźno posadziła 170 sztuk drzew miododajnych.

W 2020 roku dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w wysokości 18 360,00 zł, w Gminie Rogoźno posadzono 170 sztuk sadzonek drzew miododajnych. Celem sadzenia tego rodzaju drzew jest poprawa bioróżnorodności i wzrost pożytków dla pszczół, a co za tym idzie przeciwdziałanie ich wymieraniu.

Poprzez nasadzenia, w szczególności lipy drobnolistnej i robinii akacjowej, rogoziński samorząd przyczynia się do zapewnienia pozyskiwania nektaru owadom zapylającym oraz tworzenia ich naturalnego środowiska. Nasadzeń w Grudnie, Garbatce, Dziewczej Strudze oraz w Rogoźnie, dokonała firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, tj. Gospodarstwo Szkółkarskie Henryk Hinca z Dobrzycy.

Jest to już kolejny rok prowadzenia akcji nasadzeń drzew miododajnych na terenie Gminy. W roku 2021 planowane są kolejne tego typu działania.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.