Przejdź do głównej treści


Gmina Rogoźno zadbała o środowisko naturalne pszczół (foto)

| rogozno.pl | ECO newsy

Gmina Rogoźno posadziła 170 sztuk drzew miododajnych.

W 2020 roku dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w wysokości 18 360,00 zł, w Gminie Rogoźno posadzono 170 sztuk sadzonek drzew miododajnych. Celem sadzenia tego rodzaju drzew jest poprawa bioróżnorodności i wzrost pożytków dla pszczół, a co za tym idzie przeciwdziałanie ich wymieraniu.

Poprzez nasadzenia, w szczególności lipy drobnolistnej i robinii akacjowej, rogoziński samorząd przyczynia się do zapewnienia pozyskiwania nektaru owadom zapylającym oraz tworzenia ich naturalnego środowiska. Nasadzeń w Grudnie, Garbatce, Dziewczej Strudze oraz w Rogoźnie, dokonała firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, tj. Gospodarstwo Szkółkarskie Henryk Hinca z Dobrzycy.

Jest to już kolejny rok prowadzenia akcji nasadzeń drzew miododajnych na terenie Gminy. W roku 2021 planowane są kolejne tego typu działania.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.