Skip to main content


Wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii w walce ze smogiem na obszarach wiejskich

| Błażej Pacholski | ECO newsy

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) przedstawił raport pt. „Wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii w walce ze smogiem na obszarach wiejskich”. Autorzy raportu zwracali uwagę na to, że problem zanieczyszczenia powietrza na polskiej wsi jest równie poważny, jak w miastach.

Z raportu wynika, że:
✓ 40 procent Polaków mieszka na wsi, z czego 90 proc. używa indywidualnych pieców na paliwa stałe. To zupełnie inne proporcje niż w miastach, gdzie jest dużo lepszy dostęp do sieci ciepłowniczej i gazu. Na zachodzie Europy na wsi mieszka 20 proc. mieszkańców, z czego tylko połowa ma piece na paliwa stałe. To pokazuje, ile mamy do nadrobienia.

[Powstaje pytanie, o konieczność budowania sieci gazowej na wsiach w kontekście jej opłacalności.]

✓ Domy jednorodzinne stanowią blisko 60 proc. wszystkich budynków na obszarach wiejskich. Większość z nich wyposażona jest w węglowe piece zasypowe o przestarzałej technologii generujące dziesięciokrotnie więcej pyłów niż piece najnowszej generacji. A smog to przede wszystkim konsekwencja tzw. niskiej emisji, która wynika głównie ze spalania opału w piecach (...). Jeżeli do tego dodamy, że na wsiach często wykorzystywany jest opał niskiej jakości, ale także, niestety, dalej śmieci i tworzywa sztuczne, to mamy czytelną diagnozę przyczyn smogu na terenach wiejskich.

✓ Nasz kraj jest jedynym państwem w UE, w którym rośnie zanieczyszczenie groźnym dla ludzkiego zdrowia pyłem zawieszonym.

✓ W Polsce co roku ponad 40 000 osób rocznie umiera przedwcześnie w związku z problemami zdrowotnymi wynikającymi z złej jakości powietrza.

Z raportu wynika bardzo dużo, my jednak bez czytania raportu wiemy o tym doskonale, że nasze powietrze jest trujące. Obserwujemy to na co dzień.
✓ Zadania wsparcia zarówno termomodernizacji domów, wymiany piecy oraz program edukacyjny powinny stać się priorytetem dla rządu. Program Czyste Powietrze zdaje się być wstępem do prawdziwego programu, czy też może uspokojeniem własnego sumienia. Niekoniecznie zachęca do skorzystania...

Pamiętajmy we własnym domu, by śmieci wyrzucać, a nie palić. By opal był dobre jakości, by nie palić klejonych płyt z mebli.

#WieśBezSmogu to program, który we wrześniu 2019 zapoczątkowali mieszkańcy wsi Ocieszyn. Z dnia na dzień było można zaobserwować, że z kominów nie wydobywa się kolorowy dym. Ustalono bowiem, że wszyscy będą o tym rozmawiali i zwracali sobie uwagę jeśli ktoś będzie zanieczyszczał powietrze.

Może warto by taki program wdrożyć na szerszym obszarze? Warto o tym rozmawiać, to nic nie kosztuje.

 

H2POLAND: większość ważnych dla rozwoju e-mobilności pierwiastków jest pod kontrolą Chin

„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.

Nie masz czasu zająć się tematem śmieci w firmie? Oni mogą Ci pomóc

Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej 

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...