Przejdź do głównej treści


Wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii w walce ze smogiem na obszarach wiejskich

| Błażej Pacholski | ECO newsy

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) przedstawił raport pt. „Wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii w walce ze smogiem na obszarach wiejskich”. Autorzy raportu zwracali uwagę na to, że problem zanieczyszczenia powietrza na polskiej wsi jest równie poważny, jak w miastach.

Z raportu wynika, że:
✓ 40 procent Polaków mieszka na wsi, z czego 90 proc. używa indywidualnych pieców na paliwa stałe. To zupełnie inne proporcje niż w miastach, gdzie jest dużo lepszy dostęp do sieci ciepłowniczej i gazu. Na zachodzie Europy na wsi mieszka 20 proc. mieszkańców, z czego tylko połowa ma piece na paliwa stałe. To pokazuje, ile mamy do nadrobienia.

[Powstaje pytanie, o konieczność budowania sieci gazowej na wsiach w kontekście jej opłacalności.]

✓ Domy jednorodzinne stanowią blisko 60 proc. wszystkich budynków na obszarach wiejskich. Większość z nich wyposażona jest w węglowe piece zasypowe o przestarzałej technologii generujące dziesięciokrotnie więcej pyłów niż piece najnowszej generacji. A smog to przede wszystkim konsekwencja tzw. niskiej emisji, która wynika głównie ze spalania opału w piecach (...). Jeżeli do tego dodamy, że na wsiach często wykorzystywany jest opał niskiej jakości, ale także, niestety, dalej śmieci i tworzywa sztuczne, to mamy czytelną diagnozę przyczyn smogu na terenach wiejskich.

✓ Nasz kraj jest jedynym państwem w UE, w którym rośnie zanieczyszczenie groźnym dla ludzkiego zdrowia pyłem zawieszonym.

✓ W Polsce co roku ponad 40 000 osób rocznie umiera przedwcześnie w związku z problemami zdrowotnymi wynikającymi z złej jakości powietrza.

Z raportu wynika bardzo dużo, my jednak bez czytania raportu wiemy o tym doskonale, że nasze powietrze jest trujące. Obserwujemy to na co dzień.
✓ Zadania wsparcia zarówno termomodernizacji domów, wymiany piecy oraz program edukacyjny powinny stać się priorytetem dla rządu. Program Czyste Powietrze zdaje się być wstępem do prawdziwego programu, czy też może uspokojeniem własnego sumienia. Niekoniecznie zachęca do skorzystania...

Pamiętajmy we własnym domu, by śmieci wyrzucać, a nie palić. By opal był dobre jakości, by nie palić klejonych płyt z mebli.

#WieśBezSmogu to program, który we wrześniu 2019 zapoczątkowali mieszkańcy wsi Ocieszyn. Z dnia na dzień było można zaobserwować, że z kominów nie wydobywa się kolorowy dym. Ustalono bowiem, że wszyscy będą o tym rozmawiali i zwracali sobie uwagę jeśli ktoś będzie zanieczyszczał powietrze.

Może warto by taki program wdrożyć na szerszym obszarze? Warto o tym rozmawiać, to nic nie kosztuje.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.  
Ogólnopolskie media ogłosiły już koniec kominków w gospodarstwach domowych, uznając, że projekt ustawy to już ustawa Czyste Powietrze. Mimo tego, że rządzący zazwyczaj nie słuchają głosu społeczeństwa (poza kampanią wyborczą), zachęcamy do udziału w konsultacjach!
Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...