Skip to main content

Nie niszcz konwalii majowej

| MP | ECO newsy

Przepiękne, śnieżnobiałe kwiatki i charakterystyczny zapach jest przekleństwem małego leśnego kwiatka - konwalii majowej. Ta mała roślina jest bardzo chętnie zrywana i niszczona.

W tym roku kwitnienie wielu roślin zapewne opóźni się, niekorzystne warunki pogodowe z okresu zimowego spowodowały wymarznięcie lub opóźnienie wzrostu wielu roślin runa leśnego.Mimo tak niekorzystnych warunków pojawia się już w naszych lasach konwalia majowa, która jest rośliną prawnie chronioną. Konwalia majowa jest objęta częściową ochroną prawną, jej zbiór, nabywanie i oferowanie do sprzedaży jest działaniem nielegalnym i podlega karze aresztu lub grzywny. Niestety zbyt wiele osób chętnie pomija ten fakt i udając niewiedzę zrywa roślinkę wpływając na bezpowrotne zniszczenie tej rośliny.

Zachęcamy wszystkich, którym zależy na ochronie naszej przyrody aby sami dawali przykład i nie niszczyli konwalii oraz zwracali uwagę tym, którzy zrywają kwiaty i niszczą tę piękną roślinę. Można zakupić sadzonki konwalii i wyhodować je sobie we własnym ogródku. Należy pamiętać dodatkowo, że cała roślina jest bardzo mocno toksyczna, wszystkie jej części są trujące! W Europie konwalia uznawana jest jako symbol szczęścia szczęścia, czystości, skromności i młodości. Kwiat jest narodową rośliną Finlandii.

Zróbmy coś dla naszych potomnych i nie niszczmy rosnącej w lasach konwalii.

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej 

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!