Przejdź do głównej treści

Nie niszcz konwalii majowej

| MP | ECO newsy

Przepiękne, śnieżnobiałe kwiatki i charakterystyczny zapach jest przekleństwem małego leśnego kwiatka - konwalii majowej. Ta mała roślina jest bardzo chętnie zrywana i niszczona.

W tym roku kwitnienie wielu roślin zapewne opóźni się, niekorzystne warunki pogodowe z okresu zimowego spowodowały wymarznięcie lub opóźnienie wzrostu wielu roślin runa leśnego.Mimo tak niekorzystnych warunków pojawia się już w naszych lasach konwalia majowa, która jest rośliną prawnie chronioną. Konwalia majowa jest objęta częściową ochroną prawną, jej zbiór, nabywanie i oferowanie do sprzedaży jest działaniem nielegalnym i podlega karze aresztu lub grzywny. Niestety zbyt wiele osób chętnie pomija ten fakt i udając niewiedzę zrywa roślinkę wpływając na bezpowrotne zniszczenie tej rośliny.

Zachęcamy wszystkich, którym zależy na ochronie naszej przyrody aby sami dawali przykład i nie niszczyli konwalii oraz zwracali uwagę tym, którzy zrywają kwiaty i niszczą tę piękną roślinę. Można zakupić sadzonki konwalii i wyhodować je sobie we własnym ogródku. Należy pamiętać dodatkowo, że cała roślina jest bardzo mocno toksyczna, wszystkie jej części są trujące! W Europie konwalia uznawana jest jako symbol szczęścia szczęścia, czystości, skromności i młodości. Kwiat jest narodową rośliną Finlandii.

Zróbmy coś dla naszych potomnych i nie niszczmy rosnącej w lasach konwalii.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.