fbpx

Nie niszcz konwalii majowej

Przepiękne, śnieżnobiałe kwiatki i charakterystyczny zapach jest przekleństwem małego leśnego kwiatka - konwalii majowej. Ta mała roślina jest bardzo chętnie zrywana i niszczona.

W tym roku kwitnienie wielu roślin zapewne opóźni się, niekorzystne warunki pogodowe z okresu zimowego spowodowały wymarznięcie lub opóźnienie wzrostu wielu roślin runa leśnego.Mimo tak niekorzystnych warunków pojawia się już w naszych lasach konwalia majowa, która jest rośliną prawnie chronioną. Konwalia majowa jest objęta częściową ochroną prawną, jej zbiór, nabywanie i oferowanie do sprzedaży jest działaniem nielegalnym i podlega karze aresztu lub grzywny. Niestety zbyt wiele osób chętnie pomija ten fakt i udając niewiedzę zrywa roślinkę wpływając na bezpowrotne zniszczenie tej rośliny.

Zachęcamy wszystkich, którym zależy na ochronie naszej przyrody aby sami dawali przykład i nie niszczyli konwalii oraz zwracali uwagę tym, którzy zrywają kwiaty i niszczą tę piękną roślinę. Można zakupić sadzonki konwalii i wyhodować je sobie we własnym ogródku. Należy pamiętać dodatkowo, że cała roślina jest bardzo mocno toksyczna, wszystkie jej części są trujące! W Europie konwalia uznawana jest jako symbol szczęścia szczęścia, czystości, skromności i młodości. Kwiat jest narodową rośliną Finlandii.

Zróbmy coś dla naszych potomnych i nie niszczmy rosnącej w lasach konwalii.