Skip to main content

Zabierając pisklaka z trawnika, alejki wcale nie jesteś bohaterem.

| MP | ECO newsy

Na dobre rozpoczął się okres opuszczania gniazd przez pisklęta, szczególnie czuć to po tym, że w do lecznic zwierząt, siedzib leśnictw „zatroskani” ludzie przynoszą małe podloty wyrządzając im tym samym największą z możliwych krzywd.

Podlot, czyli młody ptak który nie jest już nieopierzonym pisklęciem, opuścił gniazdo, ale nie jest jeszcze w stanie dobrze latać i samodzielnie wyżywić się, skazany jest na dokarmianie przez dorosłe ptaki.

Patrząc na zwyczajowy  kalendarz, na początku maja pierwszy lęg wyprowadzają kwiczoły, szpaki i kosy. Potem od połowy maja pojawiają się pisklaki kolejnych gatunków.

O tym, że pojawiają się podloty rozpoznać można po tym, że zwyczajowo do wielu punktów, kojarzących się ludziom ze zwierzętami,  przynoszone są małe pisklaki. Ludzie znajdują pisklęta lub podloty poza gniazdem na ziemi, w trawie lub nawet na chodnikach. Sporo osób często w takich momentach szybko reaguje i o ile zacnym jest nie dopuszczenie do śmierci ptaszka np. pod kołami samochodów, to w zdecydowanie większej ilości przypadków ptaków tych nie należy ruszać.

Zabieranie podlotów naraża ptaka na stres, cierpienie, a nawet na śmierć. Wiosną podlot znaleziony na ścieżce, alejce, na trawniku lub na chodniku to rzecz normalna. Jego rodzice z pewnością są w pobliżu, czuwają nad nim, a pisklak poznaje otaczający go świat i powoli się usamodzielnia.

Odrębnym tematem jest niebezpieczeństwo jakie zagraża małym ptakom ze strony kotów, które uśmiercają ogromną ilość pisklaków.

Na zdjęciu widać podlot sójki.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.