Przejdź do głównej treści


Zabierając pisklaka z trawnika, alejki wcale nie jesteś bohaterem.

| MP | ECO newsy

Na dobre rozpoczął się okres opuszczania gniazd przez pisklęta, szczególnie czuć to po tym, że w do lecznic zwierząt, siedzib leśnictw „zatroskani” ludzie przynoszą małe podloty wyrządzając im tym samym największą z możliwych krzywd.

Podlot, czyli młody ptak który nie jest już nieopierzonym pisklęciem, opuścił gniazdo, ale nie jest jeszcze w stanie dobrze latać i samodzielnie wyżywić się, skazany jest na dokarmianie przez dorosłe ptaki.

Patrząc na zwyczajowy  kalendarz, na początku maja pierwszy lęg wyprowadzają kwiczoły, szpaki i kosy. Potem od połowy maja pojawiają się pisklaki kolejnych gatunków.

O tym, że pojawiają się podloty rozpoznać można po tym, że zwyczajowo do wielu punktów, kojarzących się ludziom ze zwierzętami,  przynoszone są małe pisklaki. Ludzie znajdują pisklęta lub podloty poza gniazdem na ziemi, w trawie lub nawet na chodnikach. Sporo osób często w takich momentach szybko reaguje i o ile zacnym jest nie dopuszczenie do śmierci ptaszka np. pod kołami samochodów, to w zdecydowanie większej ilości przypadków ptaków tych nie należy ruszać.

Zabieranie podlotów naraża ptaka na stres, cierpienie, a nawet na śmierć. Wiosną podlot znaleziony na ścieżce, alejce, na trawniku lub na chodniku to rzecz normalna. Jego rodzice z pewnością są w pobliżu, czuwają nad nim, a pisklak poznaje otaczający go świat i powoli się usamodzielnia.

Odrębnym tematem jest niebezpieczeństwo jakie zagraża małym ptakom ze strony kotów, które uśmiercają ogromną ilość pisklaków.

Na zdjęciu widać podlot sójki.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.