Skip to main content


Komunikat KE w sprawie Zielonego Ładu w Europie

| MP | ECO newsy

20 maja 2020 ogłoszony został komunikat Komisji Parlamentu Europejskiego w sprawie tzw. zielonego ładu przedstawiający strategię UE na rzecz różnorodności biologicznej na 2030 rok.

Główne cele są bardzo pozytywne i zmierzają do zwiększenie ochrony i regeneracji środowiska przyrodniczego, ograniczenia marnotrawstwa żywności i zwiększenia znaczenia rolnictwa ekologicznego.

Powstały dwie różne propozycje przedstawione przez Komisję Europejską. Jedna dotyczy zrównoważonych systemów żywnościowych, a druga różnorodności biologicznej. Obie są częścią prac związanych z klimatem i tak zwanym „Zielonym nowym ładem”.

  • 30% powierzchni lądowej i wodnej krajów UE będzie chronione do roku 2030
  • Wszystkie stare lasy na terenie UE będą dokładnie zmierzone, monitorowane i chronione
  • Uszkodzone obszary przyrodnicze mają być odtworzone
  • 25.000 km rzek zostanie odtworzone do stanu naturalnego i uwolnione od przeszkód od przeszkód
  • Posadzone zostanie 3 miliardy drzew
  • Wszystkie miasta powyżej ilości 20.000 mieszkańców opracują do końca 2021 roku swój Zielony plan dotyczący biologicznej różnorodności, lasów miejskich i okolicznych, parków, miejskich upraw rolnych i upraw na dachach
  • Stosowanie chemicznych pestycydów musi zostać zmniejszone o połowę do 2030 r.
  • Antybiotyki w hodowli zwierząt powinny zostać zmniejszone o połowę -  zmniejszyć o 50 procent
  • 30 procent całego rolnictwa powinno być ekologiczne do 2030 roku (dziś jest to tylko 8 procent)
  • Proponuje się przeznaczyć 10% upraw rolnych na biologiczne zróżnicowanie (np. kwitnące strefy przy granicy upraw, strumyki i cieki wodne, mury kamienne i inne wartościowe siedliska)
  • Należy wprowadzić surowsze przepisy dotyczące ochrony zwierząt
  • Artykuły spożywcze muszą być obowiązkowo oznaczane i opisane
  • Marnotrawienie żywności w sklepach i u konsumentów musi być zmniejszone o połowę, należy opracować cały łańcuch żywnościowy

Proponowane rozwiązania są chwalone przez wiele organizacji pozarządowych. Wydana strategia jak do tej pory nie została zauważona przez Polski Rząd. Opublikowany 20.05.2020 komunikat to kolejny dokument przedstawiający strategię Zielonego Ładu, które stać się mogą podstawą do wypracowania konkretnych dyrektyw.

O ile kierunek jest słuszny o tyle istotne będą oczywiście szczegółowe rozwiązania. Komisja Europejska w walce o środowisko w swojej narracji zbyt małą rolę przyznaje zrównoważonej gospodarce, która w ocenie wielu osób, stanowi podstawę współczesnej, ekologicznej gospodarki.

źródło: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/communication-annex-eu-biodiversity-strategy-2030_en.pdf

 

 

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający? Sprawdź, jak robić to zgodnie z wymogami

Po ponad dekadzie od wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, Polacy wciąż miewają z nią problem. Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej i postępów jakie poczyniło społeczeństwo, poziom recyclingu w kraju jest daleki od satysfakcjonującego. Pod względem odzyskiwania surowców i materiałów nadal...