Skip to main content

Komunikat KE w sprawie Zielonego Ładu w Europie

| MP | ECO newsy

20 maja 2020 ogłoszony został komunikat Komisji Parlamentu Europejskiego w sprawie tzw. zielonego ładu przedstawiający strategię UE na rzecz różnorodności biologicznej na 2030 rok.

Główne cele są bardzo pozytywne i zmierzają do zwiększenie ochrony i regeneracji środowiska przyrodniczego, ograniczenia marnotrawstwa żywności i zwiększenia znaczenia rolnictwa ekologicznego.

Powstały dwie różne propozycje przedstawione przez Komisję Europejską. Jedna dotyczy zrównoważonych systemów żywnościowych, a druga różnorodności biologicznej. Obie są częścią prac związanych z klimatem i tak zwanym „Zielonym nowym ładem”.

  • 30% powierzchni lądowej i wodnej krajów UE będzie chronione do roku 2030
  • Wszystkie stare lasy na terenie UE będą dokładnie zmierzone, monitorowane i chronione
  • Uszkodzone obszary przyrodnicze mają być odtworzone
  • 25.000 km rzek zostanie odtworzone do stanu naturalnego i uwolnione od przeszkód od przeszkód
  • Posadzone zostanie 3 miliardy drzew
  • Wszystkie miasta powyżej ilości 20.000 mieszkańców opracują do końca 2021 roku swój Zielony plan dotyczący biologicznej różnorodności, lasów miejskich i okolicznych, parków, miejskich upraw rolnych i upraw na dachach
  • Stosowanie chemicznych pestycydów musi zostać zmniejszone o połowę do 2030 r.
  • Antybiotyki w hodowli zwierząt powinny zostać zmniejszone o połowę -  zmniejszyć o 50 procent
  • 30 procent całego rolnictwa powinno być ekologiczne do 2030 roku (dziś jest to tylko 8 procent)
  • Proponuje się przeznaczyć 10% upraw rolnych na biologiczne zróżnicowanie (np. kwitnące strefy przy granicy upraw, strumyki i cieki wodne, mury kamienne i inne wartościowe siedliska)
  • Należy wprowadzić surowsze przepisy dotyczące ochrony zwierząt
  • Artykuły spożywcze muszą być obowiązkowo oznaczane i opisane
  • Marnotrawienie żywności w sklepach i u konsumentów musi być zmniejszone o połowę, należy opracować cały łańcuch żywnościowy

Proponowane rozwiązania są chwalone przez wiele organizacji pozarządowych. Wydana strategia jak do tej pory nie została zauważona przez Polski Rząd. Opublikowany 20.05.2020 komunikat to kolejny dokument przedstawiający strategię Zielonego Ładu, które stać się mogą podstawą do wypracowania konkretnych dyrektyw.

O ile kierunek jest słuszny o tyle istotne będą oczywiście szczegółowe rozwiązania. Komisja Europejska w walce o środowisko w swojej narracji zbyt małą rolę przyznaje zrównoważonej gospodarce, która w ocenie wielu osób, stanowi podstawę współczesnej, ekologicznej gospodarki.

źródło: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/communication-annex-eu-biodiversity-strategy-2030_en.pdf

 

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.