Przejdź do głównej treści


Wędrujący ryś Pako odwiedził na chwile obornickie lasy

| MP | ECO newsy

Obecność rysia w naszej części Polski to efekt programu mającego na celu introdukcję tego gatunku na terenie jego pierwotnego występowania. Na początku roku jeden z reidentrodukowanych rysi odwiedził obornickie lasy.

Rysia, którego zaobserwowano w lasach nadleśnictwa Oborniki, wypuszczono na wolność w ramach projektu „Powrót Rysia do północno zachodniej Polski”, który prowadzony jest od 2019 roku przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. W ramach projektu wypuszczono do środowiska naturalnego 36 osobników. Wszystkie rysie wyposażono w obroże z nadajnikiem GPS. Rysie wyhodowano w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie, hodowla wg. założeń oparta została na parach rysi nizinnych z ogrodów zoologicznych.

Ryś to gatunek wymagający dużych trudnodostępnych przestrzeni leśnych. Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200.

Ryś, którego zaobserwowano pod Obornikami wypuszczony został na terenie Pojezierza Ińskiego. Rysia nazywa się PAKO, z miejsca wypuszczenie powędrował nad morze w stronę Goleniowa, potem w stronę Gdańska. Następnie przeszedł wzdłuż autostrady w stronę Grudziądza, wzdłuż Wisły w stronę Bydgoszczy. I to właśnie idąc od Bydgoszczy przeszedł w stronę Obornik. W obornickich lasach nie zagościł zbyt długo, poszedł dalej w stronę Gorzowa Wielkopolskiego.

żródło: http://www.rysie.org/news/article/podroznik-pako

Jak podają twórcy programu od stycznia tego roku ryś zaprzestał wędrówki i przebywa głównie w północno-zachodniej części województwa Lubuskiego. Na początku kwietnia Pako wyruszył w dalszą podróż kierując się na południe, granice Polski przekroczył pomiędzy miejscowością Pieńsk a Zgorzelcem. W obecnej chwili znajduje się w niemieckim rezerwacie biosfery Górnołużyckich Wrzosów i Stawów ( Oberlausitzer Heide – und Teichlandschaft), który znajduje się we Wschodniej Saksonii.

O rysiu Pako zrobiło się głośnie po publikacji informacji o jego pobycie w obornickich lasach na profilu społecznościowym Nadleśnictwa Oborniki:

Więcej na temat projektu można dowiedzieć się na stronie http://www.rysie.org/

 

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.