Skip to main content

Wędrujący ryś Pako odwiedził na chwile obornickie lasy

| MP | ECO newsy

Obecność rysia w naszej części Polski to efekt programu mającego na celu introdukcję tego gatunku na terenie jego pierwotnego występowania. Na początku roku jeden z reidentrodukowanych rysi odwiedził obornickie lasy.

Rysia, którego zaobserwowano w lasach nadleśnictwa Oborniki, wypuszczono na wolność w ramach projektu „Powrót Rysia do północno zachodniej Polski”, który prowadzony jest od 2019 roku przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. W ramach projektu wypuszczono do środowiska naturalnego 36 osobników. Wszystkie rysie wyposażono w obroże z nadajnikiem GPS. Rysie wyhodowano w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie, hodowla wg. założeń oparta została na parach rysi nizinnych z ogrodów zoologicznych.

Ryś to gatunek wymagający dużych trudnodostępnych przestrzeni leśnych. Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200.

Ryś, którego zaobserwowano pod Obornikami wypuszczony został na terenie Pojezierza Ińskiego. Rysia nazywa się PAKO, z miejsca wypuszczenie powędrował nad morze w stronę Goleniowa, potem w stronę Gdańska. Następnie przeszedł wzdłuż autostrady w stronę Grudziądza, wzdłuż Wisły w stronę Bydgoszczy. I to właśnie idąc od Bydgoszczy przeszedł w stronę Obornik. W obornickich lasach nie zagościł zbyt długo, poszedł dalej w stronę Gorzowa Wielkopolskiego.

żródło: http://www.rysie.org/news/article/podroznik-pako

Jak podają twórcy programu od stycznia tego roku ryś zaprzestał wędrówki i przebywa głównie w północno-zachodniej części województwa Lubuskiego. Na początku kwietnia Pako wyruszył w dalszą podróż kierując się na południe, granice Polski przekroczył pomiędzy miejscowością Pieńsk a Zgorzelcem. W obecnej chwili znajduje się w niemieckim rezerwacie biosfery Górnołużyckich Wrzosów i Stawów ( Oberlausitzer Heide – und Teichlandschaft), który znajduje się we Wschodniej Saksonii.

O rysiu Pako zrobiło się głośnie po publikacji informacji o jego pobycie w obornickich lasach na profilu społecznościowym Nadleśnictwa Oborniki:

Więcej na temat projektu można dowiedzieć się na stronie http://www.rysie.org/

 

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.