Przejdź do głównej treści


Jak segregować śmieci?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Temat segregowania śmieci w polskim społeczeństwie wzbudza wiele wątpliwości i dyskusji. Choć na początku, po wprowadzeniu nowych przepisów, odczuwać można było duży opór przed tym procesem to obecnie sytuacja ulega stopniowej poprawie. Okazuje się, że aby móc prawidłowo segregować odpady wystarczy podstawowa wiedza i akcesoria takie jak worki i pojemniki na śmieci.

Na czym polega segregowanie śmieci?

Segregowanie odpadów to nic innego jak dzielenie ich na mniejsze, określone kategorie. Początkowo zobowiązani byliśmy rozdzielać jedynie odpady plastikowe i metalowe, papierowe i szklane. Obecnie liczba kategorii jest większa i znajdują się tutaj bioodpady z podziałem na dwie mniejsze frakcje, odpady pozostałe oraz odpady w postaci popiołu obecne w budownictwie jednorodzinnym. Duża ilość kategorii może powodować wrażenie, że segregowanie jest trudne i uciążliwe. W praktyce wcale tak nie jest wystarczy tylko nauczyć się, które odpady przynależą, do jakiej kategorii. Żeby było jeszcze łatwiej poszczególne kategorie mają określony kolor pojemników i w takim samym kolorze możemy mieć także worki na śmieci. Aby ułatwić sobie cały proces warto nabyć odpowiednie worki na śmieci segregowane, które można kupić tutaj: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci/worki-na-smieci-tradycyjne Dostępne są dzisiaj worki w wielu kolorach i rozmiarach. Różne są też ich systemy zamykania. Oprócz worków tradycyjnych można kupić worki z uszami albo worki z taśmą.

Co jeszcze warto wiedzieć o segregowaniu?

Aby ułatwić sobie organizację przestrzeni, zwłaszcza w małej kuchni warto też postarać się o osobne pojemniki na każdy typ odpadów. Do każdego z takich pojemników włożymy odpowiedni worek na śmieci. Udział poszczególnych odpadów będzie inny w każdym gospodarstwie domowym, dlatego warto to dostosować do wielkości kosza. Powinniśmy pamiętać także o tym, że są szczególne rodzaje odpadów, których nie wolno nam wyrzucać do kontenerów ustawionych pod domami czy blokami. Chodzi tu o odpady medyczne, świetlówki i sprzęt AGD.

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.