Skip to main content

Jak segregować śmieci?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Temat segregowania śmieci w polskim społeczeństwie wzbudza wiele wątpliwości i dyskusji. Choć na początku, po wprowadzeniu nowych przepisów, odczuwać można było duży opór przed tym procesem to obecnie sytuacja ulega stopniowej poprawie. Okazuje się, że aby móc prawidłowo segregować odpady wystarczy podstawowa wiedza i akcesoria takie jak worki i pojemniki na śmieci.

Na czym polega segregowanie śmieci?

Segregowanie odpadów to nic innego jak dzielenie ich na mniejsze, określone kategorie. Początkowo zobowiązani byliśmy rozdzielać jedynie odpady plastikowe i metalowe, papierowe i szklane. Obecnie liczba kategorii jest większa i znajdują się tutaj bioodpady z podziałem na dwie mniejsze frakcje, odpady pozostałe oraz odpady w postaci popiołu obecne w budownictwie jednorodzinnym. Duża ilość kategorii może powodować wrażenie, że segregowanie jest trudne i uciążliwe. W praktyce wcale tak nie jest wystarczy tylko nauczyć się, które odpady przynależą, do jakiej kategorii. Żeby było jeszcze łatwiej poszczególne kategorie mają określony kolor pojemników i w takim samym kolorze możemy mieć także worki na śmieci. Aby ułatwić sobie cały proces warto nabyć odpowiednie worki na śmieci segregowane, które można kupić tutaj: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci/worki-na-smieci-tradycyjne Dostępne są dzisiaj worki w wielu kolorach i rozmiarach. Różne są też ich systemy zamykania. Oprócz worków tradycyjnych można kupić worki z uszami albo worki z taśmą.

Co jeszcze warto wiedzieć o segregowaniu?

Aby ułatwić sobie organizację przestrzeni, zwłaszcza w małej kuchni warto też postarać się o osobne pojemniki na każdy typ odpadów. Do każdego z takich pojemników włożymy odpowiedni worek na śmieci. Udział poszczególnych odpadów będzie inny w każdym gospodarstwie domowym, dlatego warto to dostosować do wielkości kosza. Powinniśmy pamiętać także o tym, że są szczególne rodzaje odpadów, których nie wolno nam wyrzucać do kontenerów ustawionych pod domami czy blokami. Chodzi tu o odpady medyczne, świetlówki i sprzęt AGD.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.