Przejdź do głównej treści


Jak segregować śmieci?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Temat segregowania śmieci w polskim społeczeństwie wzbudza wiele wątpliwości i dyskusji. Choć na początku, po wprowadzeniu nowych przepisów, odczuwać można było duży opór przed tym procesem to obecnie sytuacja ulega stopniowej poprawie. Okazuje się, że aby móc prawidłowo segregować odpady wystarczy podstawowa wiedza i akcesoria takie jak worki i pojemniki na śmieci.

Na czym polega segregowanie śmieci?

Segregowanie odpadów to nic innego jak dzielenie ich na mniejsze, określone kategorie. Początkowo zobowiązani byliśmy rozdzielać jedynie odpady plastikowe i metalowe, papierowe i szklane. Obecnie liczba kategorii jest większa i znajdują się tutaj bioodpady z podziałem na dwie mniejsze frakcje, odpady pozostałe oraz odpady w postaci popiołu obecne w budownictwie jednorodzinnym. Duża ilość kategorii może powodować wrażenie, że segregowanie jest trudne i uciążliwe. W praktyce wcale tak nie jest wystarczy tylko nauczyć się, które odpady przynależą, do jakiej kategorii. Żeby było jeszcze łatwiej poszczególne kategorie mają określony kolor pojemników i w takim samym kolorze możemy mieć także worki na śmieci. Aby ułatwić sobie cały proces warto nabyć odpowiednie worki na śmieci segregowane, które można kupić tutaj: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci/worki-na-smieci-tradycyjne Dostępne są dzisiaj worki w wielu kolorach i rozmiarach. Różne są też ich systemy zamykania. Oprócz worków tradycyjnych można kupić worki z uszami albo worki z taśmą.

Co jeszcze warto wiedzieć o segregowaniu?

Aby ułatwić sobie organizację przestrzeni, zwłaszcza w małej kuchni warto też postarać się o osobne pojemniki na każdy typ odpadów. Do każdego z takich pojemników włożymy odpowiedni worek na śmieci. Udział poszczególnych odpadów będzie inny w każdym gospodarstwie domowym, dlatego warto to dostosować do wielkości kosza. Powinniśmy pamiętać także o tym, że są szczególne rodzaje odpadów, których nie wolno nam wyrzucać do kontenerów ustawionych pod domami czy blokami. Chodzi tu o odpady medyczne, świetlówki i sprzęt AGD.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.