Skip to main content

Nie spalaj śmieci w okresie grzewczym. Kontrole pieców coraz częstsze

| nadesłane do eobornik | ECO newsy

Wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni i nocy rozpoczyna się okres grzewczy, a wraz z nim powraca problem smogu. Aby obniżyć poziom zanieczyszczeń powietrza, prowadzone są działania mające na celu zmniejszenie liczby osób spalających odpady i paliwa wątpliwej jakości. Szczególnie ważne jest zaniechanie palenia śmieci, w tym lakierowanego drewna, pianek tapicerskich i sklejek, które pokryte są niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Takie odpady zawsze powinny trafiać do kontenerów na odpady, a nie do pieców centralnego ogrzewania.

  1. Jak zwalcza się spalanie śmieci w piecach?
  2. Co zrobić z problematycznymi odpadami?

Spalanie śmieci w piecach centralnego ogrzewania jest nielegalne. Dotyczy to wszystkich rodzajów odpadów, a zwłaszcza starych mebli i drewna z rozbiórki, które jest wciąż wykorzystywane jako opał przez wiele osób. Jeżeli chcesz uniknąć wysokiego mandatu, sprawdź, co zrobić z problematycznymi odpadami i w jaki sposób pozbyć się ich zgodnie z prawem.

Jak zwalcza się spalanie śmieci w piecach?

Spalanie śmieci w piecach jest zabronione, gdyż w jego trakcie powstaje duża ilość niebezpiecznych związków, które przedostają się do powietrza. Ich wdychanie przyczynia się do rozwoju nowotworów, schorzeń serca i płuc, a także do skrócenia długości życia. Walka z paleniem śmieci przybiera różne formy, jednak najpowszechniejszą z nich jest nakładanie kar finansowych na osoby, które nie stosują się do zakazu.

W wielu miastach w Polsce straż miejska kontroluje, co jest spalane w piecach. Często kontrole odbywają się z powodu skarg sąsiadów, którzy zgłaszają, że w pobliskich budynkach jako opał wykorzystuje się śmieci. Do kontroli używa się dronów oraz pobiera się próbki popiołu w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy jego składu. Mandat otrzymuje każda osoba przyłapana na spalaniu śmieci. W przypadku uporczywego niestosowania się do zakazu ich palenia, sprawa jest kierowana do sądu.

Co zrobić z problematycznymi odpadami?

Jeżeli spala się śmieci z powodu problemów z ich odpowiednim zagospodarowaniem, powinno się pamiętać, że odpady takie jak stare meble lub drewno z rozbiórki można legalnie wyrzucić do specjalnych kontenerów. Kontener zamówi się szybko i łatwo za pośrednictwem platformy https://www.ecoexpress24.pl/. Wystarczy wybrać swoją lokalizację, a następnie wskazać typ odpadów, który chce się wyrzucić. Dzięki temu pozna się dostępne rozmiary kontenerów, ich ceny oraz czas oczekiwania na podstawienie poszczególnych pojemników. Zwykle kontener jest podstawiany w ciągu 24 godzin, co ułatwia szybkie pozbycie się problematycznych śmieci.

Można by z definicji zaapelować do władz gminy, powiatu, województwa, Polski, aby wprowadzić urzędowy nakaz niszczenia tej rośliny, tylko czy byłoby to skuteczne bez odpowiedniej edukacji – na pewno nie.
Pszczoły są prawdziwym skarbem natury. Pełnią niezastąpioną funkcję w ekosystemach – to właśnie im zawdzięczamy istnienie wielu gatunków roślin. Bez nich dieta człowieka byłaby znacznie uboższa, a różnorodność biologiczna zagrożona. Obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół jest świetną okazją, ...
ORLEN uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Z każdym rokiem to „paliwo przyszłości” będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. Do końca tej dekady ORLEN planuje bu...
Już 24 maja od godz. 17:00 w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbędzie się druga edycja Nocy Muzeów! Czeka na Was bogaty program pełen atrakcji i edukacyjnych doświadczeń przygotowanych przez leśników z nadleśnictw LKP „Puszcza Notecka”, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Fundację P...
„Jedno z największych wyzwań Polski i Europy ma związek z krytycznymi materiałami - cennymi pierwiastkami, które są kluczowe dla przyszłości nauki, technologii, innowacji.
Prowadzenie firmy to wyzwanie, które pochłania wiele czasu i energii. Jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest właściwe gospodarowanie odpadami. Jednak ignorowanie tego tematu może mieć poważne konsekwencje - zarówno prawne, jak i wizerunkowe. Na szczęście, istnieją wyspecjalizowan...
Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.