Przejdź do głównej treści


Nie spalaj śmieci w okresie grzewczym. Kontrole pieców coraz częstsze

| nadesłane do eobornik | ECO newsy

Wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni i nocy rozpoczyna się okres grzewczy, a wraz z nim powraca problem smogu. Aby obniżyć poziom zanieczyszczeń powietrza, prowadzone są działania mające na celu zmniejszenie liczby osób spalających odpady i paliwa wątpliwej jakości. Szczególnie ważne jest zaniechanie palenia śmieci, w tym lakierowanego drewna, pianek tapicerskich i sklejek, które pokryte są niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Takie odpady zawsze powinny trafiać do kontenerów na odpady, a nie do pieców centralnego ogrzewania.

  1. Jak zwalcza się spalanie śmieci w piecach?
  2. Co zrobić z problematycznymi odpadami?

Spalanie śmieci w piecach centralnego ogrzewania jest nielegalne. Dotyczy to wszystkich rodzajów odpadów, a zwłaszcza starych mebli i drewna z rozbiórki, które jest wciąż wykorzystywane jako opał przez wiele osób. Jeżeli chcesz uniknąć wysokiego mandatu, sprawdź, co zrobić z problematycznymi odpadami i w jaki sposób pozbyć się ich zgodnie z prawem.

Jak zwalcza się spalanie śmieci w piecach?

Spalanie śmieci w piecach jest zabronione, gdyż w jego trakcie powstaje duża ilość niebezpiecznych związków, które przedostają się do powietrza. Ich wdychanie przyczynia się do rozwoju nowotworów, schorzeń serca i płuc, a także do skrócenia długości życia. Walka z paleniem śmieci przybiera różne formy, jednak najpowszechniejszą z nich jest nakładanie kar finansowych na osoby, które nie stosują się do zakazu.

W wielu miastach w Polsce straż miejska kontroluje, co jest spalane w piecach. Często kontrole odbywają się z powodu skarg sąsiadów, którzy zgłaszają, że w pobliskich budynkach jako opał wykorzystuje się śmieci. Do kontroli używa się dronów oraz pobiera się próbki popiołu w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy jego składu. Mandat otrzymuje każda osoba przyłapana na spalaniu śmieci. W przypadku uporczywego niestosowania się do zakazu ich palenia, sprawa jest kierowana do sądu.

Co zrobić z problematycznymi odpadami?

Jeżeli spala się śmieci z powodu problemów z ich odpowiednim zagospodarowaniem, powinno się pamiętać, że odpady takie jak stare meble lub drewno z rozbiórki można legalnie wyrzucić do specjalnych kontenerów. Kontener zamówi się szybko i łatwo za pośrednictwem platformy https://www.ecoexpress24.pl/. Wystarczy wybrać swoją lokalizację, a następnie wskazać typ odpadów, który chce się wyrzucić. Dzięki temu pozna się dostępne rozmiary kontenerów, ich ceny oraz czas oczekiwania na podstawienie poszczególnych pojemników. Zwykle kontener jest podstawiany w ciągu 24 godzin, co ułatwia szybkie pozbycie się problematycznych śmieci.

Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie od dzisiaj prezentuje wystawę fotografii „Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie”.
Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.