Przejdź do głównej treści


Nie spalaj śmieci w okresie grzewczym. Kontrole pieców coraz częstsze

| nadesłane do eobornik | ECO newsy

Wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni i nocy rozpoczyna się okres grzewczy, a wraz z nim powraca problem smogu. Aby obniżyć poziom zanieczyszczeń powietrza, prowadzone są działania mające na celu zmniejszenie liczby osób spalających odpady i paliwa wątpliwej jakości. Szczególnie ważne jest zaniechanie palenia śmieci, w tym lakierowanego drewna, pianek tapicerskich i sklejek, które pokryte są niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Takie odpady zawsze powinny trafiać do kontenerów na odpady, a nie do pieców centralnego ogrzewania.

  1. Jak zwalcza się spalanie śmieci w piecach?
  2. Co zrobić z problematycznymi odpadami?

Spalanie śmieci w piecach centralnego ogrzewania jest nielegalne. Dotyczy to wszystkich rodzajów odpadów, a zwłaszcza starych mebli i drewna z rozbiórki, które jest wciąż wykorzystywane jako opał przez wiele osób. Jeżeli chcesz uniknąć wysokiego mandatu, sprawdź, co zrobić z problematycznymi odpadami i w jaki sposób pozbyć się ich zgodnie z prawem.

Jak zwalcza się spalanie śmieci w piecach?

Spalanie śmieci w piecach jest zabronione, gdyż w jego trakcie powstaje duża ilość niebezpiecznych związków, które przedostają się do powietrza. Ich wdychanie przyczynia się do rozwoju nowotworów, schorzeń serca i płuc, a także do skrócenia długości życia. Walka z paleniem śmieci przybiera różne formy, jednak najpowszechniejszą z nich jest nakładanie kar finansowych na osoby, które nie stosują się do zakazu.

W wielu miastach w Polsce straż miejska kontroluje, co jest spalane w piecach. Często kontrole odbywają się z powodu skarg sąsiadów, którzy zgłaszają, że w pobliskich budynkach jako opał wykorzystuje się śmieci. Do kontroli używa się dronów oraz pobiera się próbki popiołu w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy jego składu. Mandat otrzymuje każda osoba przyłapana na spalaniu śmieci. W przypadku uporczywego niestosowania się do zakazu ich palenia, sprawa jest kierowana do sądu.

Co zrobić z problematycznymi odpadami?

Jeżeli spala się śmieci z powodu problemów z ich odpowiednim zagospodarowaniem, powinno się pamiętać, że odpady takie jak stare meble lub drewno z rozbiórki można legalnie wyrzucić do specjalnych kontenerów. Kontener zamówi się szybko i łatwo za pośrednictwem platformy https://www.ecoexpress24.pl/. Wystarczy wybrać swoją lokalizację, a następnie wskazać typ odpadów, który chce się wyrzucić. Dzięki temu pozna się dostępne rozmiary kontenerów, ich ceny oraz czas oczekiwania na podstawienie poszczególnych pojemników. Zwykle kontener jest podstawiany w ciągu 24 godzin, co ułatwia szybkie pozbycie się problematycznych śmieci.

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.