Przejdź do głównej treści

Potrzeby żywieniowe w czasie ciąży

| tekst sponsorowany | Zdrowie

Zmiany fizjologiczne w organizmie matki podczas ciąży oraz metaboliczne wymagania płodu skutkują zwiększonymi potrzebami żywieniowymi. Prawidłowa dieta jest najważniejszym elementem zarówno dla zdrowia kobiety, jak i rozwijającego się malucha.

Istotną rolę odgrywa także suplementacja prenatalna, która będąc częścią diety stanowi swoiste zabezpieczenie – stosując właściwe suplementy mamy pewność, że do organizmu dostarczana jest odpowiednia ilość niezbędnych składników odżywczych.

Suplementacja diety w okresach zwiększonego zapotrzebowania

Okres zwiększonego zapotrzebowania na dobroczynne składniki odżywcze to nie tylko ciąża. O właściwą suplementację, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinny także zadbać kobiety, które dopiero planują ciąże, oraz te, które są już po porodzie i karmią dziecko w sposób naturalny. Składniki, o których dostarczenie koniecznie należy się zatroszczyć to:

  • Kwas foliowy – reguluje proces wytwarzania krwi, wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego, bierze udział w procesie podziału komórek
  • Jod – wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i rozwój funkcji poznawczych
  • Kwas DHA z grupy Omega-3 – wspomaga prawidłowy rozwój mózgu oraz narządu wzroku u płodu
  • Witamina D – wzmacnia kości i wspomaga prawidłowy rozwój mięśni oraz układu immunologicznego
  • Magnez – normuje przewodnictwo nerwowo mięśniowe oraz wspomaga gospodarkę mineralną kości

Jakie suplementy diety wybrać?

Wpływ wszystkich powyższych składników został jednoznacznie udowodniony jako pozytywny dla zdrowia matki i dziecka, dlatego wysokiej jakości suplementy prenatalne powinny być uzupełnieniem diety ogólnej. Preparaty wzbogacone dodatkowo o L-metylofolian wapnia, który jest lepiej przyswajalną formą kwasu foliowego, są stosowane także przez kobiety, które zagrożone są wcześniejszym rozwiązaniem ciąży. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie przyjmowania jakichkolwiek suplementów powinno być poprzedzone wizytą u lekarza.

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu.
Z niedawno opublikowanego badania opinii publicznej wynika, że czterech na pięciu respondentów w wieku 18-25 lat spożywa alkohol. 28% robi to tylko przy konkretnej okazji.
Na terenie szpitala w Obornikach rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze związane z budową nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Obecnie na placu budowy pojawiła się tablica informacyjna przedstawiająca orientacyjny plan inwestycji.
Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko potrzebuje odrobaczania. Temat ten budzi niepokój, zwłaszcza gdy maluch zaczyna uczęszczać do żłobka lub przedszkola.
Współczesny styl życia często prowadzi do zaniedbywania podstawowej potrzeby, jaką jest sen. Ile więc godzin powinieneś spać, aby czuć się wypoczętym i funkcjonować optymalnie? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…