Skip to main content

Szczególny rodzaj błędu w sztuce medycznej - okołoporodowa lista uchybień

| MP | Zdrowie

Pomimo istnienia standardów opieki okołoporodowej, poprawy zarówno możliwości diagnostycznych, warunków w szpitalach, jak i jakości sprzętu, wciąż zdarzają się w tej dziedzinie zaniedbania albo wkradają się rutynowe działania. Do tego nie zawsze wiemy, jakie prawa przysługują kobietom w okresie ciąży i porodu. O szczególnej roli i potrzebie istnienia tego rodzaju przepisów, przemawia przede wszystkim to, że powstały one w celu ochrony życia i zdrowia dwóch istot – matki i dziecka.

Lista zaniedbań okołoporodowych.

Błąd w sztuce lekarskiej, błąd medyczny to pojęcia zamiennie używane na określenie

postępowania sprzecznego z powszechnie znanymi zasadami stosowanymi w medycynie. Orzecznictwo Sądu Najwyższego precyzuje, że za to uchybienie uważana jest czynność - działanie bądź zaniechanie lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodna z nauką medyczną, w zakresie dla lekarza dostępnym.

Błąd okołoporodowy jest rodzajem omawianych zaniedbań będąc efektem działania nie tylko samego lekarza, ale również całego uczestniczącego w czynnościach personelu medycznego.

Wśród najczęściej występujących wymienić można, wszystkie błędy związane z cesarskim cięciem. Opóźnianie wykonania cesarskiego cięcia pomimo istnienia ku temu przesłanek lub czasem nawet wyraźnych wskazań do jego przeprowadzenia, wystawia na niepotrzebne ryzyko zarówno życie matki, jak i dziecka.

Zaniedbania pojawiają się również w sferze monitoringu stanu matki i płodu. Zlekceważenie odczytów, błędna interpretacja wyników KTG, a także brak rozpoznania anomalii we wczesnym stadium rozwoju płodu (przy obecnych możliwościach diagnostycznych), wpisują się na niechlubną listę zaniedbań. Niejednokrotnie właściwie przeprowadzone procedury, czy zlecone badania zminimalizowałyby ryzyko wystąpienia lub rozwoju wad lub innych szkód w zdrowiu pacjenta.

Skutki błędów okołoporodowych

Następstwa uchybień medycznych rodzą szereg negatywnych konsekwencji. Urazy dotyczą zarówno matki, jak i dziecka. Rodząca kobieta w przypadku zaniedbania procedur medycznych narażona jest np. na wypadanie macicy, krwotoki, czy rozejście się spojenia łonowego. Niezwykle poważne powikłania dotyczyć mogą również dziecka. Niedotlenienie mózgu (prowadzące do jego uszkodzenia, ale również dysfunkcji innych narządów wewnętrznych), złamanie, czy uraz biodra, obojczyka, ze śmiercią włącznie.

Również nieprawidłowa interpretacja badania KTG, jak twierdzi przedstawiciel kancelarii Codex należy do błędów okołoporodowych.

Niewłaściwy wynik KTG powinien być zawsze dla lekarza sygnałem ostrzegawczym, traktowanym jako stan zagrożenia życia i zdrowia płodu. Wykluczenie niedotlenienia za pomocą innych metod diagnostycznych, a w przypadku braku odpowiedniego sprzętu zakończenie porodu drogą cesarskiego cięcia są standardowymi krokami podejmowanymi w celu ochrony zdrowia i życia dziecka.

Właściwe rozwiązania i opieka prawnicza

Pomoc prawna zwłaszcza w przypadku błędów w sztuce lekarskiej, jest niezbędnym narzędziem do walki o prawa kobiety, matki i jej dziecka. Zespół specjalistów różnych dziedzin, w tym lekarzy okazać się może bezcennym i skutecznym narzędziem.

W przypadku wystąpienia negatywnych konsekwencji rzutujących na stan poszkodowanych, czasami nie wystarcza tylko odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Poza tym procedury, czynności dowodowe mogą w rzeczywistości okazać się bardzo długotrwałym i żmudnym procesem. Tylko kancelaria prawnicza z wieloletnim doświadczeniem będzie w stanie godnie reprezentować interesy poszkodowanego i skutecznie walczyć o odpowiednią rekompensatę.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...