Przejdź do głównej treści

9 wskazówek, jak pielęgnować skórę zimą

| tekst sponosowany | Zdrowie

Pielęgnacja suchej skóry zimą nie należy do najłatwiejszych zadań. Niezależnie od tego, jaki mamy rodzaj cery: suchą, tłustą czy mieszaną, zawsze odczuwamy na niej negatywny wpływ zimnego wiatru, nagłych zmian temperatur i suchego powietrza. Nie służą nam również warstwy drapiących ubrań i śnieg odmrażający dłonie. Warto więc poznać sposoby zimowej pielęgnacji aby odpowiednio zadbać o skórę twarzy i ciała.

Dowiedz się, jak pielęgnować skórę zimą!

Poniżej przedstawiamy 9 wskazówek przydatnych dla utrzymania zdrowej i nawilżonej skóry w trudne zimowe miesiące. Więcej porad znajdziesz na blogu Clochee.

Ciepła odzież to podstawa

Przede wszystkim należy się ubierać odpowiednio do temperatury. To właśnie przemarznięta (lub przegrzana) skóra cierpi najbardziej. Nie lekceważmy więc mocy odpowiednio dobranego, ciepłego ubrania. To samo tyczy się skóry głowy. Czapka zimą jest obowiązkowa. Pomijając już fakt, że bez odpowiedniego ubrania szybko się rozchorujemy, to niskie temperatury, silny wiatr i suche powietrze szybko odwodnią naszą skórę. Kaptur? Jasne, im więcej tym lepiej!

Nie gub rękawiczek

Nigdy nie zapominajmy o rękawiczkach. Skóra na dłoniach jest bardzo cienka i delikatna i należy ją odpowiednio chronić. Ciepłe rękawiczki to podstawa podczas zimowych spacerów. Jeśli zamierzamy bawić się w śniegu, najlepiej zabrać zapasową parę, na wypadek, gdyby jedne nam przemokły.

Nawilżanie dłoni

Zanim jednak ochoczo wciągniemy rękawiczki, nie możemy zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu rąk. Zimą smarujmy dłonie tłustymi kremami, które zatrzymają wodę w skórze i zachowają jej miękkość, mimo ciężkich warunków pogodowych. Wychodząc do pracy czy szkoły nie zapominajmy o wrzuceniu do torby tubki kremu, gdyż dłonie z pewnością upomną się o nawilżanie kilka razy w ciągu dnia. Poza tym zawsze znajdzie się znajomy, który zapomniał zabrać własny kosmetyk!

Ochrona przed słońcem

Kolejna bardzo istotna sprawa to filtr UV. Przyjęło się, że kremy z filtrem stosuje się tylko latem. To ogromny błąd! Zimą, choć nie jest gorąco i słońce częściej chowa się za chmurami, promieniowanie UV tak czy owak przedostaje się do skóry. Robi to jeszcze bardziej efektywnie niż latem, gdyż skutecznie odbija się od śniegu i lodu. Nie lekceważmy zagrożenia i obficie smarujmy odsłonięte części ciała. Szczególnie na stoku, gdzie spędzamy długie godziny na świeżym powietrzu. Jeśli zamierzamy zostać na dworze przez większość dnia, a akurat dopadł nas intensywny katar i często wycieramy nos, nie zapominajmy o regularnym dokładaniu filtra.

Nie zapominaj o piciu wody

Wspomniana niska wilgotność powietrza zimą, oraz dodatkowo wysuszające je kaloryfery, to prawdziwa katorga dla naszej skóry. Ściągnięcie cery, przykre łuszczenie i rozległe podrażnienie da się odczuć naprawdę szybko. Dlatego, poza odpowiednią pielęgnacją skóry, nie zapominajmy o piciu wody. Skóra nawilża się również od środka, dlatego tradycyjne półtora litra dziennie utrzyma ją w dobrej formie. Może to być czysta woda mineralna, świeże soki owocowe i warzywne, lub ziołowa herbata.

Zdrowa dieta to podstawa

Poza wodą, ogromny wpływ na naszą skórę ma odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Zimą lubimy jeść więcej, często niezdrowo i tłusto. To naturalne, wszyscy chcemy w jakiś sposób poprawić sobie humor, który popsuła brzydka pogoda i niska temperatura. Nie zapominajmy jednak o owocach i warzywach, które dostarczą dodatkowej dawki wody oraz witamin. Do tego orzechy, ryby i nabiał, które zaopatrzą nasz organizm w niezbędne składniki odżywcze, tak istotne przy zachowaniu zdrowej i pięknej skóry.

Witaminy dla skóry

Dla tych, którzy nie przepadają za owocami i warzywami, lub nie potrafią pożegnać się z niezdrowym jedzeniem, pozostają suplementy diety. Warto codziennie sięgnąć po preparat z kompleksem witamin i nie zapominać o dodawaniu do posiłków oleju lnianego. Dostarczy on organizmowi właściwej dawki witamin E i F, oraz kwasów omega-3 i omega-6, które, poza wzmocnioną odpornością, sprawią, że skóra będzie wspaniale nawilżona.

Zadbaj o wilgotność powietrza

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy sporo czasu, jest bardzo istotna. Zdecydowanie lepiej oddycha się, kiedy poziom wilgoci jest optymalny, skóra też jest wtedy w lepszej formie. Warto więc pomyśleć o nawilżaczu powietrza, który zadba o nasze dobre samopoczucie. Szczególnie przed snem, warto przewietrzyć i odpowiednio nawilżyć powietrze w sypialni. Jeżeli nie dysponujemy automatycznym nawilżaczem, warto rozważyć ceramiczne zawieszki na kaloryfery, do których regularnie dolewa się wody.

Czerwony nos zimą

Wracając do domu z zimowego spaceru, często natykamy się w lustrze na swój czerwony nos. Warto o niego zadbać i przywrócić mu jego naturalny koloryt. W tym celu dobrze jest przetrzeć nos chusteczką zanurzoną wcześniej w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie. Następnie delikatnie go osuszyć i nałożyć naturalny krem nawilżający. Skóra na nosie wysycha bardzo szybko i wymaga specjalnej pielęgnacji.

Publikacja: insane.agency

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…