Skip to main content

Wiesz, co Ci grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy?

| nadesłane do eoborniki.pl (EA) | Zdrowie
Wiesz, co Ci grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy?
Wiesz, co Ci grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy?

Ratownicy zgodnie przyznają, że lepsza jest nawet bardzo nieporadna reanimacja, niż żadna. Jednak większość z nas, w sytuacji, gdy zajdzie taka konieczność, nie chce, boi się, czy po prostu nie wie kompletnie, jak udzielić pierwszej pomocy. A konsekwencje zaniechania reanimacji w przypadku poszkodowanego mogą zaważyć na jego życiu. W naszym przypadku może to skończyć się nawet na odpowiedzialność karnej.

 

Czy zawsze mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy?

Jeśli jesteśmy świadkami lub mniej poszkodowanymi uczestnikami wypadku, w którym ucierpiał ktoś, kogo życie lub zdrowie są narażone na uszczerbek lub wręcz zagrożone utratą, mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Zwalnia nas od takiego obowiązku tutaj jedynie jeden przypadek. Otóż w sytuacji, gdy niesienie pomocy wiąże się z poważnym narażeniem naszego własnego życia lub zdrowia lub też zdrowia bądź życia innej osoby, nie mamy obowiązku udzielania pierwszej pomocy. I tak na przykład w sytuacji, gdy wewnątrz budynku, któremu grozi zawalenie znajdują się poszkodowani, nie mamy obowiązku wchodzić do środka, aby im pomóc.

Co grozi za nieudzielenie pomocy, gdy nic nie stoi na przeszkodzie takiemu działaniu?

Warto pamiętać, że będąc świadkami wypadku mamy konkretne, wiążące się z zaistniałą sytuacją obowiązki, rozpoczynając na obowiązku wezwania pomocy (zaniechanie to odpowiedzialność karna za przestępstwo nieudzielenia pomocy z art. 162 § 1 Kodeksu Karnego), a skończywszy na obowiązku podjęcia reanimacji w sytuacji zagrożenia życia poszkodowanego. Niepodjęcie resuscytacji, gdy jest ona konieczna, to zagrożenie karą pozbawienia wolności do lat 3.

Pamiętaj, że ważne jest już samo podjęcie działań ratunkowych. Bez względu na ich skuteczność. Oczywiście pomoc, która przyniesie pożądane rezultaty będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Jeśli brakuje Ci wiedzy, kompetencji, czy po prostu odwagi, aby nieść pomoc, wejdź na emermed.pli sprawdź, co możesz w takiej sytuacji zrobić. Warto tutaj dodać, że kara przewidziana przepisami prawa dotyczy niepodjęcia reanimacji, a nie podjęcia nieskutecznej reanimacji. Istotne jest po prostu to, że próba udzielenia pomocy została podjęta. 

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...