Przejdź do głównej treści


Przyczyny dolegliwości trawiennych

| tekst sponosowany | Zdrowie

zdrowie 1

 

Dolegliwości trawienne potrafią być bardzo uciążliwe. Na szczęście jest wiele sposobów na to, aby sobie z nimi radzić.

Leki

To, co powinno pomóc, często szkodzi najbardziej. Leki niestety często powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Organizm albo nie toleruje danej substancji czynnej, albo też pacjent przyjął jej zbyt dużą dawkę. W obu wypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zdecyduje jak ma przebiegać dalsze leczenie. Drobne problemy z żołądkiem, przypominające zwykłą niestrawność mogą się pojawić w przypadku leków, które organizm co prawda toleruje, ale są one dosyć mocne. Wtedy często wystarczy podanie leków osłonowych, oddziałujących na śluzówkę żołądka czy jelit.

Wirusy
Rotawirusy i adenowirusy mogą być przyczyną grypy żołądkowej, nazywanej również grypą jelitową. Wnikają one w błonę śluzową żołądka i jelit i niszczą ją. Organizm reaguje wymiotami, nudnościami, biegunką i ogólnym osłabieniem. Może też pojawić się gorączka. "Jelitówka" przenosi się bardzo łatwo i bardzo szybko - objawy choroby mogą pojawić się już w kilka godzin od zakażenia. W przebiegu choroby, którą niestety należy po prostu przeczekać, dopilnować trzeba tego, aby organizm nie odwodnił się. Dlatego zaleca się podawanie elektrolitów, takich jak na przykład Orsalit. w jego składzie znajdują się sód, potas, węglowodany, chlorki, czyli te elementy, których organizm pozbywa się przy okazji wymiotów i biegunki. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.orsalit.pl.

Niestrawność
Najbardziej "popularna" dolegliwość dotycząca układu pokarmowego to zwykła niestrawość. Pojawia się ona, gdy zjemy naraz zbyt dużo, zbyt ciężkostrawne lub tłuste potrawy i organizm nie jest w stanie uporać się z ich trawieniem. W jelitach mogą gromadzić się gazy, które powodują dokuczliwe wzdęcia. Żeby radzić sobie z tego typu niestrawością stosować można leki usprawniające trawienie, zażywane także profilaktycznie, na przykład przed rodzinnym obiadem, o którym wiemy, że zamieni się w wielodaniową ucztę. Na układ pokarmowy dobrze działają też popularne zioła - mięta czy rumianek, które warto mieć w kuchennej szafce, na wszelki wypadek.

Jeżeli dolegliwości ze strony układu pokarmowego nasilają się, albo mają przewlekły przebieg, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania.

Kampania Movember to międzynarodowa akcja, która co roku w listopadzie promuje profilaktykę zdrowotną w zakresie męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i raka jąder, a także zdrowia psychicznego mężczyzn. Do badań zachęca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
Bezpłatne badania mammograficzne w Obornikach – warto się badać!
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i cieszyło się dobrym zdrowiem. Zdarza się jednak, że pewne objawy mogą budzić niepokój i wymagać konsultacji ze specjalistą. W jakich sytuacjach warto udać się do neurologa dziecięcego? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym prz...
Wiesz, czym jest adaptogen? Mówi Ci coś termin medycyna ajurwedyjska? Oba te pojęcia związane są z bohaterką tego artykułu, czyli ashwagandhą. To roślina, której przyjmowanie wpływa na redukcję stresu, poprawia odporność i działa przeciwzapalne. W jakiej formie można suplementować ashwagandhę? Kt...
W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.