Skip to main content

Wstyd groźniejszy od raka prostaty! (film)

| MP | Zdrowie

http://pl.freeimages.com/photographer/tome213-49933

 

Lekarze alarmują, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa w najbliższych latach zachorowań na raka prostaty będzie coraz więcej. Problem w tym, że mężczyźni często wstydzą się mówić o swoich dolegliwościach i zwlekają z pójściem do lekarza.

Czasami na skuteczne leczenie jest już za późno. Rocznie w Polsce rak prostaty diagnozowany jest u 9 tys. mężczyzn. U 4–4,5 tys. pacjentów jest on przyczyną zgonu. Ruszyła właśnie kampania „Rada na raka prostaty”, która ma edukować pacjentów i ich bliskich w trzech najważniejszych aspektach związanych z tą chorobą – medycznym, psychologicznym i finansowym.

 

– W Polsce rocznie na raka prostaty zapada około 9 tys. mężczyzn, a około 4–4,5 tys. umiera na ten nowotwór. Zachorowania są coraz częstsze i w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Związane jest to ze starzeniem się społeczeństwa, bo jednym z ważniejszych czynników zachorowania na raka gruczołu krokowego jest wiek. Im starszy mężczyzna, tym większe ryzyko, że wystąpi u niego ta choroba. Innym ważnym czynnikiem jest pokrewieństwo z chorymi – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Roman Sosnowski, urolog z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

Metody leczenia raka prostaty są już na tyle zaawansowane, że na świecie widać trend związany ze spadającą liczbą zgonów spowodowanych tą chorobą. Jednak w Polsce nie jest on na razie obserwowany. Podstawowy problem polega na tym, że nowotwór gruczołu krokowego niełatwo zdiagnozować.

– Objawy dotyczą problemów ogólnie z drogami moczowymi i nie są charakterystyczne dla raka gruczołu krokowego. Może to być zwiększona częstotliwość oddawania moczu w nocy i w dzień, mogą to być problemy z samym oddawaniem moczu, bóle czy nawet krwiomocz – tłumaczy dr n.med. Roman Sosnowski.

Regularne badania kontrolne powinien wykonywać każdy mężczyzna po 50. roku życia. Problemem we wszystkich chorobach nowotworowych, również w przypadku nowotworu prostaty, jest zbyt późna diagnostyka.

 Najważniejszym problemem jest wstyd w rozmowie o chorobie nowotworowej prostaty. Często żony przychodzą do nas zamiast mężów, którzy chorują. To one pytają nas o wszystkie szczegóły dotyczące choroby i szukają wsparcia w tej trudnej sytuacji, np. wskazania dobrego specjalisty – mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Psychoonkolodzy podkreślają, że wsparcia wymagają także leczeni pacjenci. Dodają, że nie ma jednego złotej rady na to, jak radzić sobie z chorobą. Wiele zależy od stopnia zaawansowania nowotworu.

– Często diagnozujemy pacjentów, którzy mają już bardzo zaawansowany nowotwór. Wielu mężczyznom bardzo trudno jest okazać swoją słabość, to, że się źle czują, że się boją, stąd tak często zwlekają np. z pójściem do lekarza. Są ludzie, którzy łatwiej adaptują się do trudnych sytuacji, a są osoby, które zwlekają z pewnymi decyzjami, czują się niekomfortowo, kiedy ktoś ma im pomóc – mówi dr n. med. Mariola Kosowicz z Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie.

Lekarze podkreślają, że odpowiednie podejście chorego jest jednym z warunków skutecznego leczenia. Dlatego konieczna jest szeroko zakrojona edukacja – organizowanie kampanii informacyjnych i sympozjów naukowych tak, by o tej chorobie mówić jak najczęściej i jak najwięcej.

– Pacjenci potrzebują bardzo dużo wiedzy prostej, praktycznej i łatwo dostępnej. Skomplikowana wypowiedź, stricte medyczna, do pacjenta nie zawsze trafia. Tym bardziej że każdy pacjent jest zestresowany wiadomością o swojej chorobie i nie wszystko zapamiętuje – mówi Tadeusz Włodarczyk.

Forma leczenia raka prostaty musi być dopasowana do indywidualnego przypadku, bo choroba ta może mieć różny przebieg w zależności od stopnia zaawansowania.

– Kiedy mamy chorobę ograniczoną tylko do narządu, czyli nie mamy przerzutów, głównie leczymy radykalnie, czyli staramy się usunąć za wszelką cenę komórki nowotworowe, czy to chirurgicznie, a jest to metoda najbardziej skuteczna, czy to przez radioterapię. Natomiast w przypadku, kiedy mamy chorobę uogólnioną, kiedy są przerzuty do kości, do węzłów chłonnych lub do innych narządów, to tutaj możemy pomóc choremu poprzez stosowanie nowoczesnej hormonoterapii, chemioterapii czy leczenia celowanego. Wydłużamy wtedy życie chorego, poprawiamy jego jakość i spowalniamy chorobę – podkreśla dr n. med. Roman Sosnowski.

Jak podkreślają eksperci, rak prostaty może być dużym wyzwaniem także finansowym.

– Do szybkiej diagnostyki kwalifikują się tylko pacjenci, którzy są diagnozowani w kierunku nowotworu bądź których leczenie jest nastawione na wyleczenie. Pacjenci, którzy mają chorobę rozsianą, uogólnioną, już do pakietu onkologicznego się nie kwalifikują. Żeby wykonać takie badania w trybie natychmiastowym, czasami trzeba zainwestować prywatne środki – mówi Agata Polińska, wiceprezes zarządu Fundacji Onkologicznej Alivia.

Jednak długotrwałe leczenie może być bardzo kosztowne. Tym bardziej że nie wszystkie leki są refundowane przez NFZ. W tym przypadku można liczyć na pomoc organizacji, które wspierają finansowo osoby zmagające się z nowotworami. Należy do nich m.in. Fundacja Alivia.

– Prowadzimy program Skarbonka, którego celem jest crowdfunding, czyli zbieranie od dużej liczby darczyńców środków, którymi potem wspieramy naszych podopiecznych i refundujemy im wydatki związane z leczeniem, których nie pokrywa NFZ. Łącznie pomogliśmy już ponad 300 osobom i przekazaliśmy prawie 3 mln zł na pokrycie ich wydatków związanych z procesem leczenia – mówi Agata Polińska.

foto: elvis santana (http://pl.freeimages.com/)

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...