Przejdź do głównej treści

Wkładki laktacyjne - czy warto?

| Tekst sponsorowany | Zdrowie

baby 17327 640

Karmienie dziecka piersią to cud natury. Ma wiele zalet, ale o problemach się już tak głośno nie mówi. Młode mamy nie wiedzą więc m.in. Że niekontrolowane wycieki mleka z piersi to coś zupełnie normalnego. Szczególnie na początku. Stąd dobrze zawsze mieć pod ręką wkładki laktacyjne. Sprawdź, jak wybrać najlepsze dla siebie.

Sama natura

Niekontrolowany wyciek mleka z piersi, plamy na bluzce w okolicach piersi, mogą być krępujące. Świeżo upieczone mamy wiedzą jednak, to normalna sprawa. Laktacja może nastąpić nawet w najbardziej niespodziewanych sytuacjach – na przejściu dla pieszych, w pracy, w szkole. Reguły nie ma, a czynników wyzwalających przepływ mleka jest sporo. Być może wystarczy, że pomyślisz o dziecku. Może po prostu zbyt długo nie karmiłaś. Czynniki mogą być bowiem zarówno i fizyczne, jak i psychiczne.

Weź sprawy w swoje ręce

U niektórych kobiet przepływ pokarmy poprzedza lekkie kłucie lub mrowienie w piersiach. W takim wypadku można spróbować zatrzymać laktację, delikatnie przyciskając rękę do piersi. Nie powinno się tego jednak robić często, zwłaszcza w pierwszych tygodniach laktacji. Może bowiem dojść do zatkania przewodu mlecznego, co prowadzić może nawet do zapalenia piersi.

Dlatego warto mieć przy sobie wkładki laktacyjne. To krążki – bawełniane lub z wkładem żelującym – które wkłada się do stanika. Absorbują mleko, przez co zapobiegają plamieniu ubrań. Obecnie na rynku dostępnych jest nawet kilkadziesiąt różnych wkładek, stąd każda mama powinna znaleźć coś dla siebie.

Jak wybrać te najlepsze?

Zastanów się, jaki rodzaj wkładek laktacyjnych będzie dla Ciebie najlepszy. Jednorazowe, które po jednym użyciu wyrzuca się do kosza czy wielorazowe, które wystarczą na dłużej, ale należy je regularnie i dokładnie prać? Zastanów się także nad kształtem wkładek. Płaskie będą mniej odznaczać się pod bielizną, ale mogą podrażniać sutki. Z kolei stożkowate wkładki będą bardziej widoczne, ale część kobiet uważa je za bardziej komfortowe.

Jeśli Twoja skóra ma skłonności do podrażnień, wybierz wkładki laktacyjne z aloesem. Zawarte w nich ekstrakty działają łagodząco. Wybieraj także krążki o dużej powierzchni. Nawet jeśli pierś przemieści się w biustonoszu, to mleko dzięki temu i tak trafi na wkładkę. Nie bez znaczenia będzie też wielkość powierzchni klejącej. Im większa, tym lepiej. Wkładka powinna bowiem dobrze trzymać się bielizny, na wąskim paseczku to nie możliwe.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…