Przejdź do głównej treści

Ciąża jako wyzwanie dla procesów i kondycji organizmu

ciaza

Ciąża stanowi jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających okresów w życiu kobiety – pod względem fizjologicznym, jak również psychicznym.

Mnogość i natężenie zmian hormonalnych w organizmie przyszłej matki obciąża go i ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów i narządów. Rozwijające się dziecko potrzebuje stałego dopływu rozmaitych elementów tworzących jego własny budulec. Intensywny rozwój dziecka skutkuje pobieraniem znacznej ilości składników z organizmu matczynego, który musi w szybkim tempie uzupełniać wszelkie niedobory. To wymagające zadanie,  dlatego też kobiety w ciąży skarżą się na złe samopoczucie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy zmiany hormonalne są najbardziej intensywne. Organizm kobiety ciężarnej w większym niż zwykle stopniu poddany jest działaniu rozmaitych czynników genetycznych.

 

Obciążenia genetyczne a funkcjonowanie kobiety ciężarnej i dobrostan dziecka

W okresie ciąży wszelkie obciążenia genetyczne wynikające z posiadania określonego genotypu mają zwielokrotniony wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety ciężarnej. Oznacza to zwiększoną  intensywność zmian, wzmocnione odczuwanie dolegliwości oraz większą podatność na choroby. Można i należy w miarę możliwości zapobiegać temu korzystając z szerokiej gamy badań oferowanych przez nowoczesną medycynę.     

Spośród nich szczególnie wartościowe jest badanie DNA pozwalające przede wszystkim określić działanie genu MTHFR, mającego wpływ na funkcjonowanie organizmu przyszłej matki, a tym samym również dziecka. Pozwala on wyregulować poziom bioaktywnej formy kwasu foliowego, który ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju rozwijającego się dziecka, jak również poziom homocysteiny, która z kolei stanowi zagrożenie, a tym samym konieczność prewencji.

 Genotyp kobiety a ryzyko występowania chorób i dolegliwości matki i dziecka

 Badanie DNA pozwala również określić, czy posiadany przez kobietę genotyp prawidłowo gospodaruje transportem witaminy D i utrzymuje jej wartość na dobrym poziomie. Wszelkie odchylenia od normy mogą skutkować ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych dla matki i dziecka chorób, jak cukrzyca ciążowa czy osteoporoza. Możliwość przeciwdziałania im, poprzez badanie dna dziecka a tym samym zapewnienie bezpiecznego przebiegu ciąży stanowi o ogromnej wartości badań genetycznych i coraz większej ich popularności.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…