Skip to main content

Ciąża jako wyzwanie dla procesów i kondycji organizmu

ciaza

Ciąża stanowi jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających okresów w życiu kobiety – pod względem fizjologicznym, jak również psychicznym.

Mnogość i natężenie zmian hormonalnych w organizmie przyszłej matki obciąża go i ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów i narządów. Rozwijające się dziecko potrzebuje stałego dopływu rozmaitych elementów tworzących jego własny budulec. Intensywny rozwój dziecka skutkuje pobieraniem znacznej ilości składników z organizmu matczynego, który musi w szybkim tempie uzupełniać wszelkie niedobory. To wymagające zadanie,  dlatego też kobiety w ciąży skarżą się na złe samopoczucie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy zmiany hormonalne są najbardziej intensywne. Organizm kobiety ciężarnej w większym niż zwykle stopniu poddany jest działaniu rozmaitych czynników genetycznych.

 

Obciążenia genetyczne a funkcjonowanie kobiety ciężarnej i dobrostan dziecka

W okresie ciąży wszelkie obciążenia genetyczne wynikające z posiadania określonego genotypu mają zwielokrotniony wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety ciężarnej. Oznacza to zwiększoną  intensywność zmian, wzmocnione odczuwanie dolegliwości oraz większą podatność na choroby. Można i należy w miarę możliwości zapobiegać temu korzystając z szerokiej gamy badań oferowanych przez nowoczesną medycynę.     

Spośród nich szczególnie wartościowe jest badanie DNA pozwalające przede wszystkim określić działanie genu MTHFR, mającego wpływ na funkcjonowanie organizmu przyszłej matki, a tym samym również dziecka. Pozwala on wyregulować poziom bioaktywnej formy kwasu foliowego, który ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju rozwijającego się dziecka, jak również poziom homocysteiny, która z kolei stanowi zagrożenie, a tym samym konieczność prewencji.

 Genotyp kobiety a ryzyko występowania chorób i dolegliwości matki i dziecka

 Badanie DNA pozwala również określić, czy posiadany przez kobietę genotyp prawidłowo gospodaruje transportem witaminy D i utrzymuje jej wartość na dobrym poziomie. Wszelkie odchylenia od normy mogą skutkować ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych dla matki i dziecka chorób, jak cukrzyca ciążowa czy osteoporoza. Możliwość przeciwdziałania im, poprzez badanie dna dziecka a tym samym zapewnienie bezpiecznego przebiegu ciąży stanowi o ogromnej wartości badań genetycznych i coraz większej ich popularności.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...