Skip to main content

Konsekwencje endometriozy dla całego organizmu

szpital

Na endmetriozę cierpi około 10% kobiet, u których błona śluzowa znajduje się poza jamą macicy – nawet w tak odległych miejscach, jak płuca. Endometrioza objawia się przede wszystkim bólem przed wystąpieniem miesiączki i w trakcie okresu. W zależności od jej lokalizacji, może powodować m.in. bóle miednicy, ból podczas stosunku, zaburzenia owulacyjne i chroniczne zmęczenie.

1. Kłopoty z zajściem w ciążę

Endometrioza układu rozrodczego może uniemożliwiać prokreację – problem ten dotyczy 30-50% kobiet u których zdiagnozowano endometriozę. Ogniska endometriozy powodują zrosty, włóknienia tkanek, torbiele jajników, przez co znacznie utrudniają zajście w ciąże. Niekiedy jedyną skuteczną metodą na powiększenie rodziny jest zapłodnienie invitro (pozaustrojowe).

2. Problemy z oddawaniem moczu

Endometrioza układu moczowego w 80% dotyczy pęcherza moczowego. Oddawanie moczu sprawia ból, można zauważyć pojawiające się regularnie domieszki krwi. Dodatkowo pojawia się bolesność okolicy krzyżowej, bioder, odbytnicy, pachwin. Zupełne wyleczenie endometriozy jest bardzo trudne – zwykle stosuje się hormony i wykonuje zabieg chirurgiczny.

3. Zaburzenia pracy jelit

Endometrioza układu pokarmowego objawia się uporczywymi biegunkami, zaparciami, wzdęciami, krwawieniem z odbytu, bólem przy oddawaniu stolca, bolesnymi skurczami. Zmiany na jelitach można usunąć laparoskopowo, niekiedy konieczne jest usunięcie części mięśniowej jelit. Około 2% kobiet, u których stwierdzono endometriozę układu pokarmowego wymaga skomplikowanej operacji – usunięcia dużych fragmentów jelit.

4. Plucie krwią

Endometrioza układu oddechowego powoduje cyklicznie krwioplucia, trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej i kaszel. Postawienie właściwej diagnozy często jest utrudnione i przesuwa się w czasie, dlatego choroba może powodować poważne następstwa, np. odmę płucną.

Endometrioza może przybrać cztery stadia rozwojowe. Zgodnie z podziałem Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu są to: stopień I (minimalny), stopień II (łagodny), stopień III (umiarkowany), stopień IV (ciężki).

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...