Przejdź do głównej treści

Konsekwencje endometriozy dla całego organizmu

szpital

Na endmetriozę cierpi około 10% kobiet, u których błona śluzowa znajduje się poza jamą macicy – nawet w tak odległych miejscach, jak płuca. Endometrioza objawia się przede wszystkim bólem przed wystąpieniem miesiączki i w trakcie okresu. W zależności od jej lokalizacji, może powodować m.in. bóle miednicy, ból podczas stosunku, zaburzenia owulacyjne i chroniczne zmęczenie.

1. Kłopoty z zajściem w ciążę

Endometrioza układu rozrodczego może uniemożliwiać prokreację – problem ten dotyczy 30-50% kobiet u których zdiagnozowano endometriozę. Ogniska endometriozy powodują zrosty, włóknienia tkanek, torbiele jajników, przez co znacznie utrudniają zajście w ciąże. Niekiedy jedyną skuteczną metodą na powiększenie rodziny jest zapłodnienie invitro (pozaustrojowe).

2. Problemy z oddawaniem moczu

Endometrioza układu moczowego w 80% dotyczy pęcherza moczowego. Oddawanie moczu sprawia ból, można zauważyć pojawiające się regularnie domieszki krwi. Dodatkowo pojawia się bolesność okolicy krzyżowej, bioder, odbytnicy, pachwin. Zupełne wyleczenie endometriozy jest bardzo trudne – zwykle stosuje się hormony i wykonuje zabieg chirurgiczny.

3. Zaburzenia pracy jelit

Endometrioza układu pokarmowego objawia się uporczywymi biegunkami, zaparciami, wzdęciami, krwawieniem z odbytu, bólem przy oddawaniu stolca, bolesnymi skurczami. Zmiany na jelitach można usunąć laparoskopowo, niekiedy konieczne jest usunięcie części mięśniowej jelit. Około 2% kobiet, u których stwierdzono endometriozę układu pokarmowego wymaga skomplikowanej operacji – usunięcia dużych fragmentów jelit.

4. Plucie krwią

Endometrioza układu oddechowego powoduje cyklicznie krwioplucia, trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej i kaszel. Postawienie właściwej diagnozy często jest utrudnione i przesuwa się w czasie, dlatego choroba może powodować poważne następstwa, np. odmę płucną.

Endometrioza może przybrać cztery stadia rozwojowe. Zgodnie z podziałem Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu są to: stopień I (minimalny), stopień II (łagodny), stopień III (umiarkowany), stopień IV (ciężki).

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…