Skip to main content

Konsekwencje endometriozy dla całego organizmu

szpital

Na endmetriozę cierpi około 10% kobiet, u których błona śluzowa znajduje się poza jamą macicy – nawet w tak odległych miejscach, jak płuca. Endometrioza objawia się przede wszystkim bólem przed wystąpieniem miesiączki i w trakcie okresu. W zależności od jej lokalizacji, może powodować m.in. bóle miednicy, ból podczas stosunku, zaburzenia owulacyjne i chroniczne zmęczenie.

1. Kłopoty z zajściem w ciążę

Endometrioza układu rozrodczego może uniemożliwiać prokreację – problem ten dotyczy 30-50% kobiet u których zdiagnozowano endometriozę. Ogniska endometriozy powodują zrosty, włóknienia tkanek, torbiele jajników, przez co znacznie utrudniają zajście w ciąże. Niekiedy jedyną skuteczną metodą na powiększenie rodziny jest zapłodnienie invitro (pozaustrojowe).

2. Problemy z oddawaniem moczu

Endometrioza układu moczowego w 80% dotyczy pęcherza moczowego. Oddawanie moczu sprawia ból, można zauważyć pojawiające się regularnie domieszki krwi. Dodatkowo pojawia się bolesność okolicy krzyżowej, bioder, odbytnicy, pachwin. Zupełne wyleczenie endometriozy jest bardzo trudne – zwykle stosuje się hormony i wykonuje zabieg chirurgiczny.

3. Zaburzenia pracy jelit

Endometrioza układu pokarmowego objawia się uporczywymi biegunkami, zaparciami, wzdęciami, krwawieniem z odbytu, bólem przy oddawaniu stolca, bolesnymi skurczami. Zmiany na jelitach można usunąć laparoskopowo, niekiedy konieczne jest usunięcie części mięśniowej jelit. Około 2% kobiet, u których stwierdzono endometriozę układu pokarmowego wymaga skomplikowanej operacji – usunięcia dużych fragmentów jelit.

4. Plucie krwią

Endometrioza układu oddechowego powoduje cyklicznie krwioplucia, trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej i kaszel. Postawienie właściwej diagnozy często jest utrudnione i przesuwa się w czasie, dlatego choroba może powodować poważne następstwa, np. odmę płucną.

Endometrioza może przybrać cztery stadia rozwojowe. Zgodnie z podziałem Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu są to: stopień I (minimalny), stopień II (łagodny), stopień III (umiarkowany), stopień IV (ciężki).

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...