Przejdź do głównej treści

Jak rozpoznać objawy uzależnienia?

| nadesłane do eoborniki.pl | Zdrowie

piwo

Jednym z powszechniej występujących uzależnień jest alkoholizm. Jak każda choroba, ma on charakterystyczne dla siebie objawy, które pozwalają w porę zidentyfikować zagrożenie nałogiem.

Nie każdy chory potrafi jednak przyznać się przed sobą do uzależnienia. Wtedy ważna może okazać się ingerencja osoby bliskiej, która pomoże choremu w uświadomieniu problemu. W jaki sposób rozpoznać występowanie choroby alkoholowej?

Brak kontroli w spożywaniu trunków

Osoby uzależnione, w przeciwieństwie do tych, które piją alkohol sporadycznie, mają problem z kontrolowaniem ilości oraz częstotliwości picia. Nawet mała dawka alkoholu jest w stanie spowodować u nich utratę panowania nad kolejnymi wypijanymi porcjami trunku. Trudność sprawia nie tylko samo odmówienie picia, ale i zaprzestanie go. Często więc małe dawki są tylko pretekstem do sięgnięcia po większe ilości trunków.

Zmieniona tolerancja na alkohol

Odpowiednio wysoka tolerancja na alkohol, czyli stosowne reagowanie organizmu na jego obecność, utrzymuje się często przez długi czas, jeśli trunki nie są spożywane w przesadnie dużych ilościach. Tolerancja ta, wskutek picia częstego oraz obfitego, w łatwy jednak sposób ulec może obniżeniu. Wtedy też alkohol przyjmowany w takich samych ilościach jak dotychczas, nie powoduje jednakowej reakcji organizmu. Oznacza to, że osobie pijącej towarzyszy poczucie, iż wypiła za mało i może pozwolić sobie na jeszcze więcej.

Głód alkoholowy oraz objawy odstawienia

Pierwsze objawy odstawienia pojawiają się już po około 24 godzinach od zaprzestania picia. Wtedy też pogarsza się samopoczucie, nastrój, pojawia się osłabienie, bóle głowy, mięśni, a także drżenie rąk. Zauważalna jest także nadpobudliwość, lęk oraz niepokój, które prowadzą do występowania trudności ze snem. Charakterystyczne jest też ogólne rozdrażnienie, które ostatecznie, powodowane silną potrzebą napicia się, prowadzi do sięgnięcia po kolejne dawki alkoholu.

Utrata zainteresowania

Jednym z wyraźnych objawów poddania się chorobie alkoholowej, jest zaniedbywanie relacji z najbliższymi, ale i pracy, lekceważenie dotychczasowych zainteresowań oraz hobby. Trudność zaczyna sprawiać również podejmowanie nawet mało wymagających aktywności. Innymi słowy, wszystko, co wcześniej było w jakiś sposób znaczące, traci swą dotychczasową wartość. Jedynym celem oraz sposobem na ucieczkę od spraw codziennych, staje się alkohol.

Gdzie szukać pomocy?

Pierwszym krokiem w walce z chorobą alkoholową jest uświadomienie sobie problemu przez uzależnionego. Decyzja o tym, by rzucić destrukcyjne uzależnienie i podjąć się skutecznego leczenia, wymaga nie tylko siły, ale i odwagi. Po podjęciu decyzji, kolejnym krokiem jest znalezienie ośrodka leczenia uzależnień, a kolejno rozpoczęcie terapii. Ta, konsekwentnie stosowana, ma szansę pomóc osobie chorej w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem oraz utrzymaniu abstynencji po skończeniu leczenia. (źródło: http://www.mandalawroc.pl/)

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…