Skip to main content

Jak rozpoznać objawy uzależnienia?

| nadesłane do eoborniki.pl | Zdrowie

piwo

Jednym z powszechniej występujących uzależnień jest alkoholizm. Jak każda choroba, ma on charakterystyczne dla siebie objawy, które pozwalają w porę zidentyfikować zagrożenie nałogiem.

Nie każdy chory potrafi jednak przyznać się przed sobą do uzależnienia. Wtedy ważna może okazać się ingerencja osoby bliskiej, która pomoże choremu w uświadomieniu problemu. W jaki sposób rozpoznać występowanie choroby alkoholowej?

Brak kontroli w spożywaniu trunków

Osoby uzależnione, w przeciwieństwie do tych, które piją alkohol sporadycznie, mają problem z kontrolowaniem ilości oraz częstotliwości picia. Nawet mała dawka alkoholu jest w stanie spowodować u nich utratę panowania nad kolejnymi wypijanymi porcjami trunku. Trudność sprawia nie tylko samo odmówienie picia, ale i zaprzestanie go. Często więc małe dawki są tylko pretekstem do sięgnięcia po większe ilości trunków.

Zmieniona tolerancja na alkohol

Odpowiednio wysoka tolerancja na alkohol, czyli stosowne reagowanie organizmu na jego obecność, utrzymuje się często przez długi czas, jeśli trunki nie są spożywane w przesadnie dużych ilościach. Tolerancja ta, wskutek picia częstego oraz obfitego, w łatwy jednak sposób ulec może obniżeniu. Wtedy też alkohol przyjmowany w takich samych ilościach jak dotychczas, nie powoduje jednakowej reakcji organizmu. Oznacza to, że osobie pijącej towarzyszy poczucie, iż wypiła za mało i może pozwolić sobie na jeszcze więcej.

Głód alkoholowy oraz objawy odstawienia

Pierwsze objawy odstawienia pojawiają się już po około 24 godzinach od zaprzestania picia. Wtedy też pogarsza się samopoczucie, nastrój, pojawia się osłabienie, bóle głowy, mięśni, a także drżenie rąk. Zauważalna jest także nadpobudliwość, lęk oraz niepokój, które prowadzą do występowania trudności ze snem. Charakterystyczne jest też ogólne rozdrażnienie, które ostatecznie, powodowane silną potrzebą napicia się, prowadzi do sięgnięcia po kolejne dawki alkoholu.

Utrata zainteresowania

Jednym z wyraźnych objawów poddania się chorobie alkoholowej, jest zaniedbywanie relacji z najbliższymi, ale i pracy, lekceważenie dotychczasowych zainteresowań oraz hobby. Trudność zaczyna sprawiać również podejmowanie nawet mało wymagających aktywności. Innymi słowy, wszystko, co wcześniej było w jakiś sposób znaczące, traci swą dotychczasową wartość. Jedynym celem oraz sposobem na ucieczkę od spraw codziennych, staje się alkohol.

Gdzie szukać pomocy?

Pierwszym krokiem w walce z chorobą alkoholową jest uświadomienie sobie problemu przez uzależnionego. Decyzja o tym, by rzucić destrukcyjne uzależnienie i podjąć się skutecznego leczenia, wymaga nie tylko siły, ale i odwagi. Po podjęciu decyzji, kolejnym krokiem jest znalezienie ośrodka leczenia uzależnień, a kolejno rozpoczęcie terapii. Ta, konsekwentnie stosowana, ma szansę pomóc osobie chorej w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem oraz utrzymaniu abstynencji po skończeniu leczenia. (źródło: http://www.mandalawroc.pl/)

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...