Przejdź do głównej treści

Uzależnienie od leków: objawy i leczenie

| Tekst sponsorowany | Zdrowie

nerwice

Niektórzy twierdzą, że uzależnić się można od wszystkiego. Może to lekka przesada, ale na pewno nie należy bagatelizować uzależnienia od leków.

Najczęściej dochodzi do uzależnienia od leków nasennych, uspakajających oraz przeciwbólowych. Są też osoby, które szukają pigułki od wszystkiego, każda przypadłość, każda dolegliwość musi być natychmiast uśmierzona i ostatecznie zlikwidowana przez przyjmowanie tabletek.

Do uzależnienia dochodzi zazwyczaj, gdy przyjmujemy leki codziennie, w tych samych lub coraz większych dawkach, przez okres przynajmniej 4-6 tygodni i dłuższy.

 

Objawy uzależnienia

Do typowych objawów należą:

- zwiększająca się odporność organizmu na działanie leku, co wymusza ciągłe zwiększanie dawki, by odczuć efekty leczenia,

- psychiczna potrzeba zażywania leku, tzw. głód,

- przyjmowanie leku, pomimo występowania efektów ubocznych, widocznych szkodliwych efektów, a także pomimo świadomości, że lek w tej dawce i częstotliwości przyjmowania może nam zaszkodzić,

- poświęcanie dużej ilości czasu i energii na zdobycie leków, zdobywanie ich za wszelką cenę, często nielegalnie,

- łagodzenie kompleksów, poprzez zażywanie leków mających za zadanie nas upiększyć i wyszczuplić, czy w inny sposób udoskonalić,

- dodawanie sobie nimi odwagi,

- dowolne mieszanie i dawkowanie leku, niezgodnie z zaleceniami,

- przyjmowanie leku w celu doznań psychotropowych,

- mieszanie leków z alkoholem.

 

Leczenie uzależnienia

Leczenie polega przede wszystkim na bezpiecznym odstawieniu leku i oczyszczeniu organizmu. W przypadku uzależnienia od leków przeciwbólowych, szczególnie opiatowych, często niezbędna jest detoksacja w szpitalu psychiatrycznym. Równolegle stara się znaleźć przyczynę uzależnienia i w tym wypadku zazwyczaj niezbędna jest psychoterapia. Eliminuje się również inne czynniki sprzyjające uzależnieniom (np. unikanie alkoholu).

 

Kto jest podatny na tego typu uzależnienie?

Osobami wysokiego ryzyka są osoby cierpiące na depresję, nerwicę, hipochondrię i wszelkie zaburzenia osobowości. Z badań wynika, że najczęściej są to kobiety w wieku 35-50 lat.

W znacznym stopniu do lekomanii przyczyniają się kampanie reklamowe koncernów farmaceutycznych, które starają się nam wmówić, że branie tabletek jest lepszym rozwiązaniem, niż dbanie o zdrowie, aktywny tryb życia czy zrównoważona dieta. Obiecują cudowne efekty i zachęcają do leczenia się na własną rękę. Zarabiają na naszych lękach krocie, dlatego stać ich, by w każdej przerwie reklamowej pojawiły się reklamy związane z lekami.

 

Sprawdź leczenie lekomanii, alkoholizmu i współuzależnień w klinice leczyc.pl

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu.
Z niedawno opublikowanego badania opinii publicznej wynika, że czterech na pięciu respondentów w wieku 18-25 lat spożywa alkohol. 28% robi to tylko przy konkretnej okazji.
Na terenie szpitala w Obornikach rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze związane z budową nowego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Obecnie na placu budowy pojawiła się tablica informacyjna przedstawiająca orientacyjny plan inwestycji.
Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko potrzebuje odrobaczania. Temat ten budzi niepokój, zwłaszcza gdy maluch zaczyna uczęszczać do żłobka lub przedszkola.
Współczesny styl życia często prowadzi do zaniedbywania podstawowej potrzeby, jaką jest sen. Ile więc godzin powinieneś spać, aby czuć się wypoczętym i funkcjonować optymalnie? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…