Przejdź do głównej treści

Uzależnienie od leków: objawy i leczenie

| Tekst sponsorowany | Zdrowie

nerwice

Niektórzy twierdzą, że uzależnić się można od wszystkiego. Może to lekka przesada, ale na pewno nie należy bagatelizować uzależnienia od leków.

Najczęściej dochodzi do uzależnienia od leków nasennych, uspakajających oraz przeciwbólowych. Są też osoby, które szukają pigułki od wszystkiego, każda przypadłość, każda dolegliwość musi być natychmiast uśmierzona i ostatecznie zlikwidowana przez przyjmowanie tabletek.

Do uzależnienia dochodzi zazwyczaj, gdy przyjmujemy leki codziennie, w tych samych lub coraz większych dawkach, przez okres przynajmniej 4-6 tygodni i dłuższy.

 

Objawy uzależnienia

Do typowych objawów należą:

- zwiększająca się odporność organizmu na działanie leku, co wymusza ciągłe zwiększanie dawki, by odczuć efekty leczenia,

- psychiczna potrzeba zażywania leku, tzw. głód,

- przyjmowanie leku, pomimo występowania efektów ubocznych, widocznych szkodliwych efektów, a także pomimo świadomości, że lek w tej dawce i częstotliwości przyjmowania może nam zaszkodzić,

- poświęcanie dużej ilości czasu i energii na zdobycie leków, zdobywanie ich za wszelką cenę, często nielegalnie,

- łagodzenie kompleksów, poprzez zażywanie leków mających za zadanie nas upiększyć i wyszczuplić, czy w inny sposób udoskonalić,

- dodawanie sobie nimi odwagi,

- dowolne mieszanie i dawkowanie leku, niezgodnie z zaleceniami,

- przyjmowanie leku w celu doznań psychotropowych,

- mieszanie leków z alkoholem.

 

Leczenie uzależnienia

Leczenie polega przede wszystkim na bezpiecznym odstawieniu leku i oczyszczeniu organizmu. W przypadku uzależnienia od leków przeciwbólowych, szczególnie opiatowych, często niezbędna jest detoksacja w szpitalu psychiatrycznym. Równolegle stara się znaleźć przyczynę uzależnienia i w tym wypadku zazwyczaj niezbędna jest psychoterapia. Eliminuje się również inne czynniki sprzyjające uzależnieniom (np. unikanie alkoholu).

 

Kto jest podatny na tego typu uzależnienie?

Osobami wysokiego ryzyka są osoby cierpiące na depresję, nerwicę, hipochondrię i wszelkie zaburzenia osobowości. Z badań wynika, że najczęściej są to kobiety w wieku 35-50 lat.

W znacznym stopniu do lekomanii przyczyniają się kampanie reklamowe koncernów farmaceutycznych, które starają się nam wmówić, że branie tabletek jest lepszym rozwiązaniem, niż dbanie o zdrowie, aktywny tryb życia czy zrównoważona dieta. Obiecują cudowne efekty i zachęcają do leczenia się na własną rękę. Zarabiają na naszych lękach krocie, dlatego stać ich, by w każdej przerwie reklamowej pojawiły się reklamy związane z lekami.

 

Sprawdź leczenie lekomanii, alkoholizmu i współuzależnień w klinice leczyc.pl

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…