Przejdź do głównej treści

Gdy ukąsi nas kleszcz

| eoborniki | Zdrowie

borelioza

Kiedy ukąsi nas kleszcz, powinniśmy go jak najszybciej usunąć za pomocą sterylnych metod. Warto do tego celu założyć rękawiczki, zwłaszcza jeżeli usuwamy kleszcza komuś. Kontakt pasożyta z naszą skórą może być bowiem niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Borelioza - choroba przenoszoną przez kleszcze

Po ukąszeniu kleszcza powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy o niej również jeżeli do ukąszenia nie doszło, ale pasożyt miał kontakt z naszą skórą. Powinniśmy być świadomi, że kleszcze przenoszą chorobę zwaną boreliozą, która może być bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, a czasem nawet i życia. Jeżeli ukąsi nas kleszcz, nie powinniśmy jednak panikować. Pamiętajmy, że istnieje możliwość zakażenia, jednak nie znaczy to, że musiało do niego dojść. Nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę, a jeżeli nawet kleszcz, z którym mieliśmy kontakt jest zakażony bakterią odpowiedzialną za tę chorobę, nie musieliśmy zostać zarażeni.

To czy dotknie nas borelioza zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od stanu naszego układu odpornościowego. Organizm dorosłego, zdrowego człowieka jest w stanie sobie z tą chorobą nierzadko poradzić. Bardziej zagrożone są dzieci i osoby starsze, w przypadku których należy zachować szczególną ostrożność.

Pamiętajmy, że nie należy wykluczać objawów boreliozy w sytuacji, kiedy do ukąszenia nie doszło, ale kleszcz miał kontakt z naszą skórą. W takiej sytuacji objawy boreliozy mogą również wystąpić, ponieważ czasem wystarczy jedynie kontakt treści przewodu pokarmowego pasożyta z powierzchnią naszej skóry, żeby doszło do zakażenia.

Objawy boreliozy

Borelioza jest chorobą, która może dać widoczne objawy po kilku godzinach, a także po kilku tygodniach. Jest to zależne od ogólnej kondycji naszego organizmu. Każdy może zareagować inaczej. Kiedy dojdzie do zakażenia, w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczny rumień, świadczący o obecności tej choroby. W takich sytuacjach leczenie boreliozy jest oczywiste. Problem pojawia się wówczas, kiedy nie mamy tak przekonujących dowodów choroby.

Objawy boreliozy zwykle nie są charakterystyczne i można je przypisać innej jednostce chorobowej. Często są to objawy typowe dla grypy. Odczuwamy dreszcze, pojawia się gorączka, ból głowy, zawroty głowy, ból gardła. Mogą to być również zaburzenia wzroku, bóle stawów. Lista jest długa, a wymienione w niej objawy niczego nam nie sugerują.

Testy na boreliozę

Zanim zdecydujemy się na leczenie boreliozy, możemy zdecydować się na przeprowadzenie testu, mającego wykryć tę chorobę. Należy jednak pamiętać, że wszelkie testy na obecność boreliozy charakteryzują się ograniczoną skutecznością. Są one w stanie wykryć chorobę, jednak nie we wszystkich przypadkach, więc nie powinniśmy wykluczać istnienia choroby, kiedy wynik testu okaże się negatywny, a my jesteśmy zaniepokojeni objawami.

Leczenie boreliozy

Sposób leczenia boreliozy wydaje się znacznie łatwiejszy od zdiagnozowania tej choroby. Polega on na podaniu pacjentowi serii antybiotyków, które mają unieszkodliwić bakterię. Jeżeli choroba zostanie szybko i trafnie zdiagnozowana, proces leczenia w większości przypadków przebiega sprawnie i jest skuteczny.

Jeżeli jednak nie ma wyraźnych powodów do rozpoczęcia kuracji antybiotykowej, należy jej unikać. Częste podawanie tego typu leków obniża ich skuteczność. Ważna w takich sytuacjach jest obserwacja swojego ciała i ewentualnych symptomów, które mogłyby sygnalizować zakażenie boreliozą. Pamiętajmy jednak, że do zakażenia dochodzi tylko w minimalnej liczbie przypadków ukąszenia przez kleszcza.

Więcej informacji na temat boreliozy, na stronie wyleczborelioze.pl

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…