Skip to main content

Ząbkowanie - ciężki czas dla rodziców

| nadesłane do redakcji (w) | Zdrowie

baby 440037 640

Ząbkowanie jest koniecznym i naturalnym etapem w rozwoju każdego niemowlęcia. Zawsze jest kwestią indywidualną chociaż zgodnie ze statystykami najwcześniej pierwszy ząbek pojawia się w okolicach piątego miesiąca życia malucha.

Zdarzają się jednak przypadki, w których nawet roczniak nie może jeszcze pochwalić się nawet jednym zębem i również jest to prawidłowe - zdaniem medyków, duże znaczenie w tym przypadku ma uwarunkowanie dziedziczne.

Chociaż przeważnie rodzice drżą na samą myśl o ząbkowaniu to trzeba zaznaczyć, że proces ten również przebiega różnie. Niektóre dzieci rzeczywiście wykazują spadek formy, u innych natomiast ciężko jest dopatrzyć się jakichkolwiek objawów.

Do najczęściej występujących objawów ząbkowania zaliczyć można swędzenie dziąseł oraz nadmierne ślinienie się dziecka. Zwiastuny pojawienia się pierwszych ząbków są łatwo zauważalne bowiem malec zaczyna wkładać z dużą intensywnością różne przedmioty do ust. W późniejszym etapie dziecko może być też rozdrażnione i płaczliwe a wszystko za sprawą bóle – dziąsła są wtedy zaczerwienione i wyraźnie rozpulchnione. Tuż przez pojawieniem się ząbka może wystąpić również biegunka oraz gorączka a dziecko traci apetyt. Niepocieszający jest jednak fakt, iż dzieci, które boleśnie przechodzą ząbkowanie mogą przechodzić ten stan nawet przez kilka miesięcy, aż do pojawienia się ostatniego zęba. Najczęściej jednak w najgorszej formie będzie przy okazji wyrzynania się tych pierwszych.

Zobacz również: ząbkowanie objawy

Czy można w jakiś sposób ulżyć dziecku w bólu związanym z ząbkowaniem? Na szczęście dzisiaj istnieje szereg skutecznych sposobów, dzięki którym proces ten nie jest dla malucha prawdziwą męczarnią. Przede wszystkim przydadzą się gryzaki. Najlepiej, kiedy będą schłodzone. Dzięki temu dziąsła nie tylko otrzymują ukojenie, ale za sprawą zimna obkurczają się. W sklepach z akcesoriami dziecięcymi bez problemu można nabyć także specjalne grzechotki z chłodzącym żelem. W aptekach dostępne są także przeciwbólowe, łagodzące żele do smarowania w miejscu wyrzynania się ząbków. Dodatkowo, żele tego rodzaju wykazują działanie antybakteryjne.

Trzeba jednak pamiętać, by dawkowanie tego rodzaju preparatów zawsze odbywało się zgodnie z instrukcja podaną przez producenta bądź po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Warto też zadbać o higienę jamy ustnej dziecka. W tym celu przyda się masaż dziąseł miękką szczoteczką bądź palcem. Dziąsła należy też średnio dwa razy dziennie przecierać jałowym gazikiem. Co istotne, codzienne mycie zębów powinno rozpocząć się od momentu pojawienia się pierwszego mleczaka.

W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...