Przejdź do głównej treści

Ząbkowanie - ciężki czas dla rodziców

| nadesłane do redakcji (w) | Zdrowie

baby 440037 640

Ząbkowanie jest koniecznym i naturalnym etapem w rozwoju każdego niemowlęcia. Zawsze jest kwestią indywidualną chociaż zgodnie ze statystykami najwcześniej pierwszy ząbek pojawia się w okolicach piątego miesiąca życia malucha.

Zdarzają się jednak przypadki, w których nawet roczniak nie może jeszcze pochwalić się nawet jednym zębem i również jest to prawidłowe - zdaniem medyków, duże znaczenie w tym przypadku ma uwarunkowanie dziedziczne.

Chociaż przeważnie rodzice drżą na samą myśl o ząbkowaniu to trzeba zaznaczyć, że proces ten również przebiega różnie. Niektóre dzieci rzeczywiście wykazują spadek formy, u innych natomiast ciężko jest dopatrzyć się jakichkolwiek objawów.

Do najczęściej występujących objawów ząbkowania zaliczyć można swędzenie dziąseł oraz nadmierne ślinienie się dziecka. Zwiastuny pojawienia się pierwszych ząbków są łatwo zauważalne bowiem malec zaczyna wkładać z dużą intensywnością różne przedmioty do ust. W późniejszym etapie dziecko może być też rozdrażnione i płaczliwe a wszystko za sprawą bóle – dziąsła są wtedy zaczerwienione i wyraźnie rozpulchnione. Tuż przez pojawieniem się ząbka może wystąpić również biegunka oraz gorączka a dziecko traci apetyt. Niepocieszający jest jednak fakt, iż dzieci, które boleśnie przechodzą ząbkowanie mogą przechodzić ten stan nawet przez kilka miesięcy, aż do pojawienia się ostatniego zęba. Najczęściej jednak w najgorszej formie będzie przy okazji wyrzynania się tych pierwszych.

Zobacz również: ząbkowanie objawy

Czy można w jakiś sposób ulżyć dziecku w bólu związanym z ząbkowaniem? Na szczęście dzisiaj istnieje szereg skutecznych sposobów, dzięki którym proces ten nie jest dla malucha prawdziwą męczarnią. Przede wszystkim przydadzą się gryzaki. Najlepiej, kiedy będą schłodzone. Dzięki temu dziąsła nie tylko otrzymują ukojenie, ale za sprawą zimna obkurczają się. W sklepach z akcesoriami dziecięcymi bez problemu można nabyć także specjalne grzechotki z chłodzącym żelem. W aptekach dostępne są także przeciwbólowe, łagodzące żele do smarowania w miejscu wyrzynania się ząbków. Dodatkowo, żele tego rodzaju wykazują działanie antybakteryjne.

Trzeba jednak pamiętać, by dawkowanie tego rodzaju preparatów zawsze odbywało się zgodnie z instrukcja podaną przez producenta bądź po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Warto też zadbać o higienę jamy ustnej dziecka. W tym celu przyda się masaż dziąseł miękką szczoteczką bądź palcem. Dziąsła należy też średnio dwa razy dziennie przecierać jałowym gazikiem. Co istotne, codzienne mycie zębów powinno rozpocząć się od momentu pojawienia się pierwszego mleczaka.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…